O wsparciu osób z niepełnosprawnościami w Polsce , słów kilka…

2119

Nie kochani, to nie jest  żaden  kod PIN. Na taką „wielką”, kwotę od „opiekuńczego „ ,państwa czyt: rządu, może liczyć rodzic osoby  z ciężką niepełnosprawnością, która wymaga całodobowej opieki. Oczywiście ta kwota, szumnie nazwana: ”świadczeniem pielęgnacyjnym”,  jest wypłacana pod warunkiem ”zero pracy”. Tak dobrze czytacie… I ma starczyć na realizację potrzeb podopiecznego!!!

STRZAŁ PROSTO W TWARZ OD ŻYCIA

Kiedy rodzice dowiadują się o ciąży na początku zwykle jest euforia, radość, snucie planów i marzeń. Kiedy rodzi się dziecko z niepełnosprawnością, to tak jakby dostać w twarz od losu, nokaut w splot słoneczny. Jest rozpacz, płacz, dezorientacja, wściekłość, szok, niedowierzanie,depresja poporodowa i wiele innych bardzo zrozumiałych i emocjonalnych reakcji.

IZOLACJA SPOŁECZNA

Znajomi na wieść o stanie błogosławionym gratulują, rodzina wniebowzięta,a kiedy okazuje się, że rodzi się dziecko z niepełnosprawnością pojawia się dojmująca cisza… Nagle znajomi znikają, rodzina wycofana,albo wręcz przeciwnie ,snująca chore teorie na temat przyczyn pojawienia się niepełnosprawności u dziecka. W momencie, w którym zrozpaczeni rodzice potrzebują bardzo wsparcia i normalności, zostają sami…

WSPARCIE INSTYTUCJONALNE

Niestety izolacja to nie jedyny problem, wsparcie instytucji państwowych też pozostawia wiele do życzenia. Na co mogą liczyć rodziny, w której jeden z członków jest osobą niepełnosprawną lub ciężko chorą?

Prześledźmy to. Zacznijmy od wspomnianego już na początku świadczenia pielęgnacyjnego w kwocie 2119 złotych. To świadczenie  według przepisów  jest przeznaczone dla osób, które rezygnują z zatrudnienia celem zajęcia się osobą, która wymaga całodobowego wsparcia. Co jest najbardziej chore w tej sytuacji to fakt, że  po pierwsze, zasiłek jest zabierany w momencie rozpoczęcia przez osobę je pobierającą, pracy zarobkowej. Po drugie, rodzice po śmierci dziecka muszą oddać świadczenie pielęgnacyjne , co oznacza, że ludzie, którzy poświęcili życie dla opieki nad ciężko chorym potomkiem, tracą środki do życia. Po trzecie, osoba, nad którą sprawowana jest opieka, nie może wstąpić w związek małżeński, w przeciwnym razie rodzice tracą świadczenie. Ciekawe w tym wszystkim jest stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich skierowane do Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 maja 2022, w którym wyraźnie wskazuje,że uzależnienie prawa do świadczenia od podjęcia pracy zarobkowej przez opiekuna jest niezgodne z Konstytucją, która nakłada na rząd obowiązek wspierania osób w potrzebie.

Praca i opieka nie muszą się wykluczać. Stanowisko RPO dla TK (Wideo) (brpo.gov.pl)

Opiekunowie osób niepełnosprawnych to często bardzo wykształceni ludzi, których sytuacja zmusiła do pozostania w domu, rezygnacji z marzeń, samorealizacji. A przecież są wśród nich pisarze,  informatycy, copywriterzy, czyli ludzie, którzy mogliby pracować z domu w chwilach, gdy podopieczny śpi, ma rehabilitację, czy jest w placówce terapeutycznej.  Ale nie, bo według rządu w ten sposób okradają państwo!!! W opinii mądrali decydujących o wsparciu, ta kwota ma starczyć na : rehabilitację, czynsz, jedzenie, rachunki, turnusy rehabilitacyjne, leki, pieluchy itd…Tylko pytanie, jakim cudem???

WSPARCIE OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

500 plus to świadczenie, które zostało wywalczone przez grupę osób z niepełnosprawnościami i ich mam podczas protestu w Sejmie w 2018 roku. Celem świadczenia jest dodatkowe wsparcie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. No fakt, uwzględniając dofinansowanie NFZ i inflację, ta kwota starczy mi na zakup pieluch na okres 3 miesięcy…

Renta socjalna dla grupy osób  z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym wynosi 1338,44 złotych. Biorąc pod uwagę inflację, wysokość rachunków za gaz i  prąd oraz to, że większość osób niepełnosprawnych pracuje za najniższą krajową, lub nie pracuje wcale, kwota ta nie starczy nawet na jeden rachunek. Gdyby nie pomoc rodziny i organizacji non- profit, które wyręczają rządzących w  realizacji obowiązków wobec obywateli, sytuacja osób niepełnosprawnych byłaby tragiczna,a jest niestety ciężka i to bardzo.

MACIE RODZIĆ DZIECI, A POTEM WEGETUJCIE…

Dla fanatyków płód jest ważniejszy niż dziecko po urodzeniu. Załamani rodzice muszą liczyć na informacje z Internetu, a także na profesjonalistów z organizacji non – profit, którzy wiedzą jak fachowo wesprzeć. Urzędnicy zamiast pomóc, często wręcz utrudniają udręczonym rodzicom życie, częstując ich swoją ignorancją.  Rządzący co jakiś czas w mediach chwalą się jak dużo robią dla osób z niepełnosprawnościami, co niestety stoi w sprzeczności z  rzeczywistością, która w tym temacie skrzeczy…

Niskie świadczenia obwarowane żenującymi warunkami, które uwłaczają ludzkiej godności. Brak opieki wytchnieniowej w zakresie takim jaki jest realnie potrzebny. Warto w tym miejscu nadmienić, że  jeśli rodzic  pobiera świadczenie pielęgnacyjne i opieka w ramach wsparcia wytchnieniowego nad osobą niesamodzielną, trwa dłużej niż 5 dni, może je stracić…

Bardzo kosztowne leki, terapie, niskie limity dofinansowania w ramach NFZ , nie zmieniane od lat, na sprzęt rehabilitacyjny, czy medyczny, a także fiasko programu „Za życiem”, to wszystko przyczynia się do tego, że wiele rodzin dotkniętych niepełnosprawnością lub ciężką chorobą jej członka, zamiast żyć, wegetuje i nikogo to tak naprawdę nie obchodzi.

Dodajmy do tego koszmar, który przechodzą osoby niepełnosprawne na komisjach lekarskich, a także pracując za najniższa krajową i mamy coś co można nazwać Armagedonem. Aby się przekonać o tym w jakim stopniu jest to Armagedon, zapraszam do zapoznania się z wpisami mam dzieci niepełnosprawnych zamieszczanych  na Facebooku Stowarzyszenia „Mudita”. To rozdzierające serce relacje kobiet które mówią „Mamy dość”:

(1) Stowarzyszenie Mudita | Facebook

PROTEST OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI I OPIEKUNÓW

Osoby niepełnosprawne wraz z z opiekunami po raz kolejny wychodzą na ulicę, aby zaprotestować w sprawie zniesienia warunku „zero pracy”, w przypadku otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego przez opiekuna osoby niepełnosprawnej. Protest  odbędzie się w sobotę 19 listopada  w godzinach 14.00 – 16.00 pod Pałacem Prezydenckim. Ten kto jest  z Warszawy niech przybędzie, bo w grupie siła. Pokażmy, że jesteśmy wkurzeni i że mili to już byliśmy, ale nam na szczęście przeszło 🙂

Protest OzN i ich rodzin | Facebook

Autorka: Rampowiczka Agnieszka Sobecka

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial