Wyjazd poza granice naszego kraju wydaje się prosty. Kupujemy bilet, załatwiamy formalności i lecimy. Sytuacja przedstawia się nieco inaczej w przypadku osób z niepełnosprawnością. Powód jest prosty a zarazem nie do końca zrozumiały dla przeciętnego człowieka. Państwa członkowskie Unii Europejskiej nie uznają osoby za niepełnosprawną na podstawie dokumentu wydanego w innym kraju niżeli kraj w którym aktualnie przebywa. Z pewnością jest to utrudnienie w podróżowaniu po terenie Unii. Z pomocą przychodzi Europejska Karta Osoby z Niepełnosprawnością.
Korzyści z posiadania karty
Europejska karta osoby z niepełnosprawnością umożliwi uznanie statusu osoby niepełnosprawnej na terenie Unii Europejskiej. Co więcej osoba z niepełnosprawnością uzyska dostęp do świadczeń przysługujących jej z tytułu niepełnosprawności.
Główne dziedziny udogodnień
Osoba posiadająca kartę będzie mogła spodziewać się udogodnień głównie podczas korzystania z:
- Kultury
- Wypoczynku
- Sportu
- Transportu
Jak uzyskać kartę?
W celu uzyskania karty należy złożyć wniosek o jej przyznanie do instytucji, która uznała nas za osobę niepełnosprawną. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku karta zostanie wysłana pocztą tradycyjną na podany adres.
Wyrobienie karty
Kartę wyrabia zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Program pilotażowy
Wprowadzenie Europejskiej Karty Osoby Niepełnosprawnej jest programem pilotażowym mającym na celu przetestowanie karty. Program cieszy się dużym zainteresowaniem oraz zapotrzebowaniem w środowisku osób niepełnosprawnych. W związku z tym pod koniec 2023 roku Komisja Europejska będzie wnioskowała o wprowadzenie karty we wszystkich krajach członkowskich..
Program pilotażowy – osiem państw
Do tej pory ze wspomnianej karty skorzystało osiem krajów członkowskich jakimi są:
- Belgia
- Cypr
- Estonia
- Finlandia
- Włochy
- Malta
- Słowenia
- Rumunia
Link do artykułu z którego korzystałem
Artykuł został zrealizowany w ramach stażu przez Mikołaja Lamparskiego