Gry komputerowe – popularna forma rozrywki

Ludzie spędzają sporą część swojego życia ucząc się oraz pracując, są zabiegani i przemęczeni, dlatego potrzebują odpoczynku i rozrywki. Istnieją niezliczone formy rozrywki, hobby i zainteresowań, ale w dzisiejszym artykule chciałbym przybliżyć czytelnikom trochę temat gier komputerowych.

Początki i historia gier

Dawniej zanim wynaleziono komputery i konsole do gier ludzie byli zmuszeni grać w tradycyjne gry i zabawy. Już w starożytnej Grecji czy Rzymie dzieci, dorośli grali w różne gry planszowe, czy zabawy. Była to np. gra w kółko i krzyżyk, marynarza, kości itp. Oczywiście później doszły szachy, warcaby. Ludzie już od starożytności lubili grać w różne gry, rywalizować ze sobą i wspólnie spędzać czas.

Rozwój komputerów pod koniec XX wieku pozwolił nie tylko na „poważne” wykorzystanie ich możliwości. W latach 80’ była moda na gry w salonach gier na automatach, np. Pacman. Powstawały pierwsze konsole do gry jak np. Nintendo NES w 1985 roku. W latach 90 nastąpił szybki rozwój elektronicznej rozrywki. Gry takie jak “Super Mario 64” na konsolę Nintendo 64 czy “Tomb Raider” na PlayStation otworzyły nowe możliwości dla projektantów gier. Domowe komputery stawały się coraz łatwiej dostępne i popularniejsze. Atari, Amigi oraz pierwsze PC-ty coraz częściej gościły w naszych domach, ostatecznie rynek został zdominowany przez komputery PC. Powstawało wiele korporacji, które rywalizowały ze sobą tworząc coraz nowsze i lepsze gry komputerowe. Sprzyjał temu szybko rozwój mocy obliczeniowej komputerów dając coraz większe możliwości, gry były coraz bardziej rozbudowane, piękniejsze graficznie.

Najpopularniejsze gatunki gier komputerowych

  • gry strategiczne, mogą być to zarówno gry turowe jak i czasu rzeczywistego (RTS) Bardzo popularną serią gier turowych jest „Cywilizacja” licząca już 6 części. Przykładem strategii dziejącej się „na żywo” jest cała seria „Command&Conquer”, „Starcraft”,,Warcraft” Gry strategiczne zazwyczaj polegają na budowie swojej cywilizacji/bazy, produkcję wojsk i rywalizację z przeciwnikami.
  • gry FPS, czyli tak zwane „strzelanki” Można wymienić tutaj wymienić serię „Crysis” , „Battlefield” oraz „Call of Duty”. Są to gry polegające wcielaniu się w postać różnych żołnierzy i walka z przeciwnikami zarówno żywymi jak i w trybie kampanii.
  • gry Hack&Slash. Są to gry dziejące się zazwyczaj w różnych światach fantasy w których wcielamy się w jakaś postać, rozwijamy ją zdobywając coraz lepszy wyposażenie i różne przedmioty. Dzięki nim możemy walczyć z różnymi przeciwnikami coraz skuteczniej a w nagrodę zdobywamy nowe lepsze rzeczy, wykonujemy oczywiście zlecone nam zadania i przeżywamy różne przygody. Jest wiele takich gier, stanowią one mój ulubiony gatunek. Można tutaj za przykład podać serię „Diablo”, „Sacred”, „Dungeon Siege”, „Path of Exile” czy wydane niedawno „Last Epoch”.
  • gry RPG, są to gry bardzo podobne do H&S, lecz pomimo podobnych założeń całościowych tutaj jest bardziej rozbudowana warstwa fabularna połączona z walką i zbieraniem przedmiotów. Idealnym przykładem tutaj jest nasz „Wiedźmin” (3 części gry) oraz seria „Elders Scrolls” oraz „Dragon Age”.
  • gry symulacyjne, dotyczy to zarówno wszelkich symulatorów lotów, ciężarówek, ale również np. popularną serię „Sims” pokazującą symulator domu i rodziny.
  • gry wyścigowe, tutaj jak sama nazwa wskazuje gry polegają na wszelkich wyścigach samochodowych, może to być WRC jak i Formuła1, motocyklowe. Popularna seria to np. „Need for Speed”, „Forza Horizon”, „WRC Dirt”.
  • Horrorry i Survival Horrory. To gry dla graczy szukających mocnych wrażeń, zazwyczaj się wcielamy w jakąś postać i próbujemy przetrwać w nieprzyjaznym środowisku. Tutaj jest szerokie spektrum możliwości co do miejsca akcji i fabuły, od kosmosu po wymyślone światy lub prawdziwe lokacje. Od apokalipsy zombie po kosmiczne potwory…

Gry mobilne

Inną gałęzią o której nie można zapomnieć to masa gier mobilnych na telefony, które się rozrastają w ogromnym tempie, tutaj w zasadzie występują wszelkie możliwe gatunki gier jakie mamy i były omawiane tutaj. Gry logiczne, strategiczne, H&S, zręcznościowe. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Podsumowując…

Gry komputerowe stały się obok filmów oraz książek kolejnym medium o którym nie można po prostu zapomnieć. Stanowią ogromną część rynku rozrywkowego, przynoszą milionowe zyski dla korporacji jednocześnie zapewniając setki godzin rozrywki dla ludzi na całym Świecie. Przedział wiekowy lub płeć graczy w zasadzie nie mają tutaj znaczenia, bo każdy znajdzie coś dla siebie. Sam jestem graczem od ponad 30 lat i z zainteresowaniem obserwuję rozwój gier oraz jestem ciekaw co nam przyniesie przyszłość.

Opracowanie w ramach odbywanego Stażu: Konrad Drożański

Odwiedźcie naszego Instagrama: https://www.instagram.com/rampa_portal/

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial