Historia powstania elektrycznych szczoteczek do zębów

Urządzenie, bez którego setki tysięcy, a może i nawet miliony osób nie wyobraża sobie w tym momencie swojej codzienności, zostało wprowadzone na rynek stosunkowo niedawno. Poniżej przedstawiam historię powstania szczoteczek elektrycznych.

Wprowadzenie szczoteczki na rynek

Powstanie pierwszej szczoteczki elektrycznej, to rok 1939, natomiast w roku 1954 dopracował ją Szwajcarski dentysta dr. Phillipe Guy-Wogge. Zaproponował wtedy elektryczne urządzenie, które nosiło nazwę Broxodent.

Miejscem produkcji najpierw była Szwajcaria, a następnie dopiero w 1959 roku szczoteczka Broxodent została wprowadzona na rynek w Stanach Zjednoczonych.

Szczoteczka elektryczna dla osób z niepełnosprawnościami

Szwajcarski dentysta, który zajmował się osobami z niepełnosprawnościami, zauważył problemy z utrzymaniem higieny trudnodostępnych miejsc jamy ustnej u osób, które miały trudności w pracy rąk, stąd pojawił się pomysł stworzenia szczoteczki, której główka wykonywałaby sama ruchy czyszczące, które wspomagałyby dbałość o zdrowie zębów.

Bezprzewodowa szczoteczka

Po wielu próbach różnych form szczoteczki, w tym przewodowej, która była podpinana bezpośrednio do kontaktu, ale niestety w takiej postaci była niebezpieczna dla użytkowników, którzy niejednokrotnie byli rażeni prądem, w 1961 roku szczoteczki elektryczne wyposażono w bezprzewodową ładowarkę.

Podłużne końcówki i pacjenci z aparatem ortodontycznym

Pierwsze szczoteczki elektryczne posiadały podłużną końcówkę, taką jak w standardowych szczoteczkach do zębów, a okrągłe zastąpiły je dopiero w 1987 roku.

Szczoteczki elektryczne były stworzone nie tylko z myślą o osobach o ograniczonej sprawności ruchowej, ale także o pacjentach z aparatem ortodontycznym.

Daty zawarte w artykule są przybliżone, ponieważ informacje w różnych źródłach, nie pokrywają się w 100%.

Dziękuję za przeczytanie wpisu i zapraszam na mój Instagram 🙂 http://instagram.com/comarkaaa

Opracowanie wpisu w ramach trwającego Stażu: Karolina Szylar

Wpis o podobnej tematyce:

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial