Integracyjne Prezentacje Artystyczne – Równi w kraju i Europie

Już po raz szósty odbyła się impreza, zorganizowana przez Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych AKTYWNI, pod tytułem:

RÓWNI W KRAJU I W EUROPIE
Integracyjne Prezentacje Artystyczne

 

            Na scenie Białostockiego Ośrodka Kultury zaprezentowali swoje umiejetności zarówno artyści z niepełnosprawnościami jak i pełnosprawni członkowie zespołu. Od lat razem występują, pokazując w kabarecie absurdy, które towarzyszą osobom niepełnosprawnym. Przedstawienia teatralne natomiast wzruszają, zmuszają do refleksji. Natomiast umiejętności tanecznych niejeden człowiek może pozazdrościć tej wspaniałej, integracyjnej grupie.

Każdy z artystów daje z siebie wszystko, ale na tyle ile ma sobie siły i zdrowia. Dla jednych będzie to możliwość zagrania etiudy, dla innych krótki taniec składający się z kilku kroków. Wszyscy są ważni, wszyscy są równi, ale każdy  jest inny.

Skąd taki tytuł: „Równi w kraju i Europie”?

Przede wszystkim chodzi o to, by przypomnieć, że zarówno osoby z niepełnosprawnościami jak i pełnosprawne powinne być traktowane w ten sam sam sposób. Bowiem wszyscy mają równe prawa.

Osoby z niepełnosprawnością, zwłaszcza z niepełnosprawnością intelektualną, to ludzie realizujący swoje marzenia, spełniający swoje plany zawodowe i osobiste, ale i także potrzebujące wsparcia i pomocy. Nie każdemu dane jest chodzić, mówić, czytać, ale każdy człowiek zasługuje na uwagę i szacunek.

 

W Stowarzyszeniu AKTYWNI obowiązuje wzajemny szacunek. My się lubimy i szanujemy. Staramy się, w miarę możliwości, nie patrzeć na ograniczenia, ale szukać wspólnych zainteresowań, bo wtedy razem możemy realizować swoje pasje.

            Codziennie pracujemy nad tym, by świat stawał się lepszy, by człowiek, który urodził się z niepełnosprawnoscią intelektualną po ukończeniu szkoły mógł dalej normalnie żyć, wychodzić z domu, znaleźć zajęcie a nie pozostawać w czterech ścianach. Wyjeżdżamy na wycieczki, chodzimy do kina i kawiarni. Walczymy z barierami w nas samych i w ludziach, których spotykamy. Spotkacie nas w górach, na basenie, na plaży, w restauracji, w pociągach, autobusach.

POZNAJCIE NAS, zobaczcie jacy jesteśmy.

            Impreza „” ma za zadanie przypomnieć o Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych, który przypada na 3 grudnia. Celem tego dnia, ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku, jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób z niepełnosprawnością.
 

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial