Jeżeli bardzo czegoś pragniesz, możesz to zrobić!

Trwa trzecia edycja projektu „Rozwiń skrzydła”. Na paralotni i szybowcu wzbijają się w niebo ludzie, którzy na co dzień są zależni od pomocy innych, mają wiele ograniczeń, czasem nie są w stanie samodzielnie podjechać wózkiem pod krawężnik…

– W Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ uczymy tego, że mimo niepełnosprawności warto mieć swoje marzenia i plany i je realizować. Wtedy, nawet na wózku życie można przeżyć szczęśliwie i w pełni. – mówi Zuzanna Janaszek – Maciaszek, Prezes Fundacji PODAJ DALEJ.

Najlepszym przykładem spełniania marzeń jest projekt „Rozwiń Skrzydła”. Osoby niepełnosprawne ruchowo podejmują nie lada wyzwanie, którego większość osób pełnosprawnych by się nie podjęła… Tym samym pokazują, że jeżeli bardzo czegoś pragniesz, możesz to zrobić.

– Uznałem, że mimo niepełnosprawności mogę zrobić w życiu coś, czego nigdy wcześniej sobie nie wyobrażałem! – mówi Sławomir Pilarski, licencjonowany pilot paralotni. – Mamy wpływ na to, jak nasze życie będzie wyglądało. Możemy się zamknąć w domu i nie robić nic, albo popatrzeć na to z innej strony – skoro inni mogą, ja też spróbuję.

Jak to możliwe?
Dla osób, które na co dzień poruszają się na wózku inwalidzkim skonstruowaliśmy specjalny wózek na dużych oponach, który umożliwia paralotniarzom start i bezpieczne lądowanie (zobacz koniecznie). Osoby, które zdecydowały się na kurs szybowcowy, korzystają z maszyny, która jest specjalnie przystosowana dla osób z niepełnosprawnością i wymaga jedynie pracy rąk.

Emocje podczas pierwszych lotów są tak duże, że uczestnicy często nie pamiętają jak startowali, jak się wyczepili i wylądowali! Później jest ogromna radość, że „ja” potrafię, że jest to możliwe. Po takich przeżyciach, zaczyna do człowieka docierać, że nie ma rzeczy niemożliwych, że ograniczenia są tylko w naszych głowach.

W tym roku zorganizowaliśmy 5 obozów paralotniowych podstawowych, w których do tej pory wzięło udział 7 osób. W obozie paralotniowym zaawansowanym uczestniczyły 4 osoby.

Uczestnicy obozu zaawansowanego mieli okazję latać w trudniejszych warunkach – nad klifami i nad polskim morzem! – mówi Karol Włodarczyk, szef projektu Rozwiń Skrzydła.

8 osób wzięło udział w obozach szybowcowych. Podstawówka zakochała się w lataniu i szybowcach i tylko to im teraz w głowach 😉 Jeden z uczestników podstawowych zakończył również pierwszy etap szkolenia, wykonując 10 samodzielnych lotów za wyciągarką.

Tegoroczne sukcesy
– 4 osoby zakończyły pierwsze etapy szkolenia paralotniowego, czyli miały przynajmniej po 20 lotów samodzielnych,
– zaawansowani paralotniarze po raz pierwszy w życiu latali na klifach!
– jedna osoba zakończyła etap podstawowy na szybowcu, czyli wykonała 10 samodzielnych lotów,
– jeden uczestnik zdał państwowy egzamin pilota szybowca!!!

Już blisko 100 osób z niepełnosprawnością z całej Polski wzięło udział w trzech edycjach projektu, który pozwala rozwinąć skrzydła. Dosłownie i w przenośni!

Projekt finansowany jest ze źródeł Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz 1% podatku.

Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial