Kampania społeczna: Jestem swoim Liderem – Ty bądź swoim!

Fundacja ,,APROBATA’’ we współpracy z Urzędem Miasta Rzeszowa rozpoczyna Kampanię społeczną pod hasłem „Jestem swoim Liderem -Ty bądź swoim”, mającą na celu promowanie przekazu, że najpierw jest człowiek ze swoimi potrzebami pragnieniami pokonujący własne ograniczenia i trudności, dążący do ich spełnienia i równego traktowania, dopiero w następnej kolejności jest jego niepełnosprawność i wynikające z niej ograniczenia.

Międzynarodowy ruch przeciw dyskryminacji OzN

Kampania „Jestem swoim Liderem -Ty bądź swoim” jest odpowiedzą na międzynarodowy ruch działający przeciw dyskryminacji i uprzedmiotowieniu osób z niepełnosprawnościami pod nazwą „Inspiration porn”. Trwa dyskusja uświadamiająca i informująca, że krzywdzące jest przedstawianie niepełnosprawności jako obciążenia i tragedii, stawianie w opinii społecznej niepełnosprawności na pierwszym miejscu, przez co wszystkie inne dokonania stają się nieistotne, a człowiek staje się przezroczysty. 

Gloryfikowanie sukcesów osób z niepełnosprawnością, zaczynając od choroby i dysfunkcji oraz powielane w przestrzeni publicznej haseł „motywacyjnych” uderzających w godność osób z niepełnosprawnościami wynika z niewiedzy. Osoby pełnosprawne często nie wiedzą, że akcentowanie niepełnosprawności jako trampoliny do sukcesu jest krzywdzące i uprzedmiatawiające a realizowana kampania społeczna pomoże wszystkim w zrozumieniu sedna pomagania – „Pomagasz człowiekowi, a nie niepełnosprawności!”

Człowiek przed niepełnosprawnością

Przekazy motywacyjne, które są powielane w przestrzeni publicznej, pokazujące sukcesy życiowe różnych osób przez pryzmat niepełnosprawności oraz zmuszające do aktywności osoby pełnosprawne poprzez porównywanie do osób z niepełnosprawnościami:   

 • Niepełnosprawny dał radę, to ja też dam radę!
 • Niepełnoprawni osiągnęli sukces, to ja tym bardziej mam szanse!
 • Pomimo niepełnosprawności – zdobył szczyt!
 • To ty jesteś na wózku, a masz dziecko i męża? 

Liderzy społeczności osób z niepełnosprawnościami 

W ramach Kampanii „Jestem swoim Liderem -Ty bądź swoim”, Fundacja ,,APROBATA’’ wraz z lokalną społecznością osób z niepełnosprawnościami w Rzeszowie odda głos Liderom reprezentującym osoby z różnymi niepełnosprawnościami. 

Powstaną filmy o historii Liderów, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach, zmaganiach, pragnieniach i sukcesach o przynależności do społeczności, która rozumie i wzajemnie się wspiera, o wewnętrznej potrzebie samorealizacji jako człowieka, a nie w wyniku niepełnosprawności.

 • Lider społeczności osób z niepełnosprawnością słuchu
 • Lider społeczności osób z niepełnosprawnością wzroku
 • Lider społeczności osób z niepełnosprawnością ruchu
 • Lider społeczności osób z niepełnosprawnością intelektualną
 • Lider społeczności rodziców/opiekunów dzieci z niepełnosprawnością

Jestem swoim Liderem-Ty bądź swoim!

Fundacja ,,APROBATA’’ w ramach kampanii „Jestem swoim Liderem -Ty bądź swoim” przygotuje broszury edukacyjne i informacyjne pod tytułem: Na pierwszy rzut oka – widzisz różnicę? w których zostaną zaprezentowane przykłady i doświadczenia z życia osób z niepełnosprawnościami i osób pełnosprawnych, które wzajemnie ich łączą.

Broszury zostaną udostępnione w instytucjach, szkołach, placówkach oraz przychodniach i komunikacji miejskiej, aby każdy mieszkaniec mógł się z nimi zapoznać i dowiedzieć się jak ważne jest wsparcie i pomoc ze szczególną uważnością na człowieka.

Plebiscyt Rzeszowscy Siłacze, to MY

W ramach Kapani „Jestem swoim Liderem -Ty bądź swoim”, odbędzie się II edycja Plebiscytu Rzeszowscy Siłacze, to MY! Do udziału w Plebiscycie serdecznie zapraszamy mieszkańców miasta Rzeszowa w tym dzieci i dorosłych posiadających orzeczenie o niepełnosprawności, którzy pragną zaprezentować swoje pasje, zainteresowania oraz hobby. 

Plebiscyt jest również zaproszeniem dla osób pełnosprawnych do poznania twórczości osób z niepełnosprawnościami oraz wzajemnego dialogu i budowania relacji.

Kategorie Plebiscytu

 • Dzieci i młodzież do 18 roku życia
 • Kobiety
 • Mężczyźni
 • Społecznik osoba z niepełnosprawnością

Przesłanie Plebiscytu:

 • Działam dla siebie!
 • Po pierwsze człowiek!
 • Pomagasz człowiekowi, a nie niepełnosprawności!
 • Jestem swoim Liderem!

Uroczyste rozstrzygnięcie Plebiscytu Rzeszowscy Siłacze, to My! oraz wręczenie nagród odbędzie się 3 grudnia w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnościami, podczas finału Kampanii „Jestem swoim Liderem -Ty bądź swoim”. 

Finał Kampanii społecznej „Jestem swoim Liderem -Ty bądź swoim”

3 grudnia 2023r. w Międzynarodowym Dniu Osób z Niepełnosprawnościami ustanowionym przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Fundacja Aprobata organizuje Finał Kampanii społecznej „Jestem swoim Liderem -Ty bądź swoim” oraz uroczyste rozstrzygnięcie Plebiscytu Rzeszowscy Siłacze, to MY! 

W tym szczególnym dniu odbędą się warsztaty: Na pierwszy rzut oka – widzisz różnicę? oraz panel dyskusyjny, w których wezmą udział Liderzy lokalnych społeczności osób z niepełnosprawnościami.

Warsztaty: Na pierwszy rzut oka – widzisz różnicę?

Misją Warsztatów: Na pierwszy rzut oka – widzisz różnicę?  jest integracja osób z niepełnosprawnościami z osobami pełnosprawnymi oraz wzajemne zrozumienie, poprzez poznanie potrzeb i tego co łączy. 

Podczas warsztatów, Liderzy osób z niepełnosprawnościami poprowadzą otwarty panel dyskusyjny w którym zostaną poruszone aspekty z życia osób z niepełnosprawnościami w odniesieniu do codzienności osób zdrowych, ze szczególnym ukazaniem wzajemnych podobieństw i potrzeb jako człowieka. Uczestnicy wydarzenia wezmą również udział w prezentacji wspierającej komunikację – savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami.

Podczas warsztatów zostaną przedstawione wszystkie założenia kampanii „Jestem swoim Liderem – ty bądź swoim” oraz odbędzie się otwarta dyskusja umożliwiająca zadawanie pytań i wypracowanie wspólnego dalszego działania dla wszystkich zgromadzonych społeczności osób niepełnosprawnościami.  

Plan wydarzenia

 • Prelekcje i dyskusje z udziałem Liderów, „Jestem swoim Liderem – ty bądź swoim”
 • Warsztaty savoir vivre osób z niepełnosprawnościami
 • Ogłoszenie Laureatów Plebiscytu Rzeszowscy Siłacze, to MY!

Fundacja Aprobata serdecznie zaprasza wszystkie dzieci i osoby dorosłe z niepełnosprawnościami, lokalne społeczności osób z niepełnosprawnością, osoby pełnosprawne i środowiska wspierające integrację z OzN, Instytucje, Fundacje,

Stowarzyszenia oraz osoby zainteresowane budowaniem wzajemnego dialogu 

 • 3 grudnia 2023r. Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
 • uroczysty finał odbędzie się w miejscu w pełni dostępnym dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, siedzibie Collegium Humanum filia w Rzeszowie ul. Okulickiego 10.

Więcej informacji na temat kampanii znajdziecie tu: https://cutt.ly/ywpva22E

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial