Rozmowa o terapii, niepełnosprawności i wiele więcej …
Interesuje Was temat psychologii? Może sami ją studiujecie i jesteście ciekawi jak rzeczy się mają po ukończonych studiach? Być może po prostu rozważacie pójście na terapię, ale macie pewne wątpliwości? Ten wywiad dostarczy Wam wielu odpowiedzi na nurtujące pytania. Zachęcamy do lektury!
Dzień dobry. Witam Państwa. Na początku chciałabym podziękować za zaproszenie do wspólnej rozmowy z Wami. Jest mi niezmiernie miło i bardzo się cieszę, że mogę tutaj być.
W kilku zdaniach opowiedz coś o sobie
Dobrze więc krótko o mnie. Nazywam się Karolina Barczyńska jestem terapeutką oraz certyfikowanym trenerem umiejętności społecznych. Na co dzień towarzyszy mi moja niepełnosprawność w postaci porażenia mózgowego które lubię 🙂(nie lubię używać słowa choruję). U mnie objawia się to tylko w postaci niepełnosprawności ruchowej. Co prawda są czynności które sprawiają mi trudność, ale jestem w stanie je zrobić, tylko, że w inny sposób – bardziej dla mnie wygodny i komfortowy. Najbardziej jestem wdzięczna właśnie za to. Za możliwość robienia codziennych, zwykłych rzeczy ,ponieważ mam świadomość tego, że właśnie z moim schorzeniem nie każdy ma taką możliwość.
Skąd wzięło się u ciebie zainteresowanie tematem psychologii?
Zamiłowanie do psychologii pojawiło się u mnie po zakończeniu liceum. Jak pewnie wiecie jest to czas w którym należy podjąć decyzję ,co dalej. Jaką drogę zawodową obrać. Ja uczęszczałam do liceum dla osób z niepełnosprawnością ruchową. To właśnie tam poznałam wspaniałych ludzi, od których mogłam nauczyć się mnóstwa empatii, zrozumienia, akceptacji. Rozmowy z nimi i pomoc którą mogłam im ofiarować sprawiały mi wiele radości. Dzięki temu zrozumiałam, że praca z ludźmi i chęć niesienia pomocy innym będzie najlepszym wyborem w moim życiu. Zawód który wykonuje jest zawodem który uwielbiam.
Czy myślisz, że twoja niepełnosprawność miała w jakiś sposób na to wpływ?
Myślę że moja niepełnosprawność miała na to zdecydowanie duży wpływ, ponieważ uważam że to właśnie ona ukształtowała moją osobowość. Dzięki niej mogę być tu, gdzie jestem dziś.
Jak wygląda ścieżka kształcenia się do tego właśnie zawodu.
Jaka jest twoja specjalizacja?
Hmm.. droga kształcenia do zawodu terapeuty tak naprawdę nigdy się nie kończy…😁 Jest tyle chorób i zaburzeń że wskazane jest, aby cały czas poszerzać swoją wiedzę. Po to by oczywiście móc” lepiej ” zrozumieć swoich pacjentów. Każde jedno szkolenie które robię, otwiera mi ścieżkę do następnego. Dla mnie wiedza jest na wagę złota i ciągle mi jej mało 😁
Teraz po krótce powiem Wam jak ścieżka kształcenia wyglądała u mnie. Podstawą było ukończenie Zachodniopomorskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Pomorskiej Szkoły Psychologii w Szczecinie. Dodatkowo posiadam kwalifikacje z zakresu arteterapii, socjoterapii, terapii ręki, treningu umiejętności społecznych, zarządzania emocjami Trudnymi, czy niepełnosprawności intelektualnej. Mogłabym tu wymieniać i wymieniać, jednak chyba te są najważniejsze.
Dodam, że w swojej pracy stawiam na terapię dzieci i młodzieży.
Jak wygląda proces tworzenia własnego gabinetu psychologicznego?
Aby mieć swój gabinet terapeutyczny należy przede wszystkim mieć do tego odpowiednie kwalifikacje. Ważne jest również prowadzenie ważnych dokumentów związanych z działalnością. Kolejnym elementem -według mnie- jest dobra lokalizacja oraz reklama. Ważne by jak najwięcej ludzi wiedziało, że są takie miejsca w naszym mieście. Ostatnim chyba najważniejszym elementem jest przede wszystkim podejście terapeuty do pacjenta. Empatia, zrozumienie, akceptacja, efektywne słuchanie, otwartość, elastyczność… To chyba najważniejsze elementy które pomogą w budowaniu dobrej relacji terapeutycznej.
Co w pracy terapeuty jest dla ciebie najtrudniejsze, a co przynosi największą satysfakcję?
Dla mnie najtrudniejsze jest odczuwanie nieprzyjemnych emocji swoich pacjentów. Takich jak złość, smutek ,czy żal. Też jestem tylko człowiekiem. Bardzo empatycznym zresztą i też czuje, po prostu. Największą satysfakcję mam wtedy gdy słyszę z ust młodzieży „jest Pani spoko” to chyba największa nagroda jaką mogłabym kiedykolwiek otrzymać.
Czy twoja niepełnosprawność wzbudza zainteresowanie u klientów czy raczej o nią nie pytają?
Jeszcze nie spotkałam się z tym, aby ktoś o nią zapytał podczas sesji. Myślę, że najważniejsze jest odpowiednie podejście oraz to jakim jesteś człowiekiem.
Komu polecałabyś podjęcie terapii?
Szczerze, to każdemu. Uważam, że każdy dorosły człowiek powinien przejść swoją terapię. Terapia, nie- nie jest przeznaczona tylko dla osób ze schorzeniami psychicznymi czy dla osób z niepełnosprawnościami. Terapia jest dobra dla każdego. Dzięki terapii możesz poznać własne mechanizmy zachowań , poszerzyć świadomość na własny temat, rozpoznawać i nazywać swoje emocje, spełnić swoje pragnienia i potrzeby.
Korzyści wynikających z terapii jest naprawdę dużo.
Jaki jest twoim zdaniem najbardziej szkodliwy mit dotyczący terapii?
Chyba największy mit to ten że terapia jest przeznaczona tylko dla osób z chorobami psychicznymi lub zaburzeniami.
Jak myślisz dlaczego uczęszczanie na terapię przez tak długi czas było tematem tabu? Jak to wygląda obecnie?
Kiedyś słowo terapia oznaczało wstyd. Od razu rodziła się w głowie myśl ,, a co ludzie powiedzą ”. Myślę, że głównym tego powodem był przede wszystkim brak wiedzy oraz brak możliwości poszerzania świadomości społeczeństwa.
Obecnie mamy większy dostęp do psychoedukacji. (Internet, książki, wykwalifikowani specjaliści). Wiedza. Świadomość.. .A przede wszystkim więcej możliwości. To nas przybliża do tego, aby zrozumieć , że terapia to nie wstyd.
Znaczenie terapii u osób z niepełnosprawnościami?
Terapia u osób z niepełnosprawnościami jest kluczowa. Ponieważ, jak wiemy większość niepełnosprawności z którymi się rodzimy (lub nabywamy) jest w wielu nieuleczalna. To właśnie dzięki systematycznej terapii możemy poprawić jakość swojego życia, oraz dowiedzieć się jak sobie ze swoją niepełnosprawnością radzić.
Od Karoliny to by było na tyle. Obie mamy nadzieję, że wywiad wydał Wam się wartościowy i uczynił temat terapii bardziej przystępnym. Naprawdę warto obalać mity gdyż terapia jest czymś, co może znacząco podnieść komfort życia. Czekamy na Wasz odzew. Przemyślenia, komentarze, własne doświadczenia…
Zachęcamy również do odwiedzenia strony gabinetu prowadzonego przez Karolinę:
oraz jej Instagrama:
https://www.instagram.com/psychosfera_szczecin/
Do następnego!
Marzena
Wywiad powstał w ramach realizowanego Stażu.