Komora hiperbaryczna w rehabilitacji osób z niepełnosprawnością

O komorze hiperbarycznej oraz jej zastosowaniu w rehabilitacji osób z niepełnosprawnością opowiada – Marcin Jonkisz, fizjoterapeuta, przyszły osteopata, wykładowca rzeszowskich uczelni wyższych na kierunku Fizjoterapia, pasjonat naturalnych metod leczenia, wielbiciel sportu, a w szczególności biegów i morsowania – twórca Centrum Zdrowia AGMA.

Pracujemy między innymi z pacjentami neurologicznymi, ortopedycznymi, z osobami
z dysfunkcjami narządu ruchu, z przewlekłym bólem, chorobami układu krwionośnego, zakażeniami bakteryjnymi, boreliozą, urazami narządu słuchu, chronicznym zmęczeniem, migrenami i stanami depresyjnymi, obrzękami, trudno gojącymi się ranami jak również ze sportowcami.

Hitem jest komora hiperbaryczna. Proszę nam przybliżyć jej zastosowanie.

– Jest to jedyna komora hiperbaryczna miękka w Polsce posiadająca certyfikat medyczny, wyprodukowana na specjalne zamówienie w Austrii. Nasz personel posiada doświadczenie w stosowaniu hiperbarii, a także profesjonalne przeszkolenie poświadczone wymaganym certyfikatem. Skuteczność kliniczna naszego urządzenia została potwierdzona w badaniach naukowych na przykładzie szeregu różnych jednostek chorobowych.

Na jakie schorzenia może pomóc tlenoterapia hiperbaryczna?

– Komora hiperbaryczna w szczególności radzi sobie z dysfunkcjami związanymi z urazami mózgu, szeroko pojętą neurologią, udarami, różnymi rodzajami uszkodzeń tkanek głębokich. Zastosowanie znajduje również w przypadku zabiegów ortopedycznych, chirurgicznych, przy trudno gojących się ranach. Komora hiperbaryczna wspomaga regenerację u sportowców, jak również u osób, które uprawiają sport półprofesjonalnie. Pacjenci mogą wspomóc swoje ciało poprzez dostarczenie tlenu i wzmożenie aktywności naczyń krwionośnych, zwiększenie metabolizmu komórkowego na poziomie mitochondriów oraz w produkcji komórek macierzystych, co jest bardzo ważne jeśli chodzi o odnowę organizmu.

W jaki sposób działa komora hiperbaryczna?

– Komora hiperbaryczna działa w dosyć prosty sposób. Hiperbaria polega na dostarczeniu do komórek organizmu czystego tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia. Tlen, jak wszyscy wiedzą, jest jednym z największych lekarstw na świecie. Komora hiperbaryczna produkuje nadciśnienie, a pacjent oddycha niemal stu procentową mieszanką tlenową. Powoduje to maksymalne wysycenie tlenem krwi oraz rozpuszczenie go w osoczu, czego efektem jest czternastokrotnie większe dostarczenie go do przestrzeni komórkowej.

Wnętrze komory hiperbarycznej.

Ile zabiegów zaleca się w komorze hiperbarycznej?

– W zależności od dolegliwości, zgodnie z wytycznymi odnośnie naszego urządzenia, stosujemy od pięciu do kilkudziesięciu zabiegów w jednej sesji codziennie lub nawet dwa razy dziennie. W zależności od wskazań klinicznych dla poszczególnych schorzeń zaleca się powtarzać serie co kilka miesięcy.

Czy konieczne jest skonsultowanie z lekarzem terapii hiperbarycznej?

– Każdy może skorzystać z zabiegów w komorze hiperbarycznej do dwóch atmosfer, jednak w poszczególnych przypadkach zalecamy dodatkową konsultację z lekarzem. Przed zabiegiem należy zapoznać się z przeciwwskazaniami,omawiamy je indywidualnie z każdym pacjentem  oraz instruujemy o ewentualnych niedogodnościach i sposobach radzenia sobie z nimi w trakcie zabiegu.

Czy trzeba być na czczo albo wypić więcej wody przed wejściem do kabiny, jakie są ogólne zalecenia?

– Co do spożycia przed zabiegiem nie zaleca się jeść zbyt obfitych posiłków oraz pić kawy, ale ponieważ z kabiny komory hiperbarycznej w trakcie zabiegu nie można wychodzić, należy zadbać o wcześniejsza toaletę. Zabieg trwa ponad godzinę, rozpoczyna się od podniesienia ciśnienia atmosferycznego, po czym następuje część główna zabiegu trwająca 60 min., oraz faza dekompresji, czyli obniżenie ciśnienia, całościowo jest top ok. 90 min. Trzeba odpowiednio się ubrać, najlepiej w bawełniane ubrania. Nie można wnosić biżuterii (np. zegarków, kolczyków), należy również zmyć makijaż oraz przynajmniej kilka dni po farbowaniu włosów.

O relacjach pacjentów z działania komory hiperbarycznej opowiada p. Agata, która obsługuje komory.

Jakie są relacje pacjentów korzystających z tlenoterapii?

– Wszyscy pacjenci z którymi kontaktuję się po jakimś czasie od zabiegu, zgłaszają mi często nieoczekiwane efekty. Na przykład rodzice dzieci z autyzmem, obserwują poprawę w mowie dzieci, u swoich pociech mogą również zauważyć pozytywne zmiany w poruszaniu się,
jak i mniejsze problemy z układem pokarmowym. W przypadku takich chorób jak borelioza efekty są szybko zauważalne, już po dziesięciu zabiegach występuje poprawa samopoczucia, zmniejsza się bolesność stawów, a wszelkie dolegliwości stają się mniej uciążliwe.

Jaki jest koszt zabiegu w komorze hiperbarycznej?

– Zależnie od ilości zabiegów w pakiecie. Ceny zabiegów w komorze hiperbarycznej zaczynają się już od 190 zł za jeden zabieg i spadają nawet do 140 zł przy większej ich liczbie w serii.

Czym różni się ta komora od innych oferowanych na Podkarpaciu?

– Naszą komorę hiperbaryczną wyróżnia certyfikat medyczny uznawany w Polsce. Jest to komora hiperbaryczna miękka, w której mamy możliwość podniesienia ciśnienia do 1.8 ATA, w przyszłości nawet do 2.0 ATA, mówiąc prosto ciśnienie wzrasta niemalże o jedną atmosferę względem otoczenia, w którym żyjemy na co dzień. Nasz koncentrator tlenu podaje 10 litrów na minutę czystego tlenu (około 93% stężenia). W komorach hiperbarycznych dostępnych na terenie Rzeszowa wyróżniamy się parametrami, jakością użytych materiałów do budowy komory, największą średnicą oraz przejrzystością wnętrza, można się również wesprzeć poręczą wchodząc do środka. Reasumując, uzyskane w ten sposób efekty niemal dwukrotnie przewyższają zastosowanie tlenoterapii w komorach z ciśnieniem 1.5 ATA.

Podsumowując przypomnijmy, że efekty stosowania hiperbarii to:
  • 14-krotnie więcej tlenu w komórkach
  • Zwiększenie przepływu krwi przez tkanki
  • Zwielokrotnienie ilości komórek macierzystych
  • Wsparcie w walce z zakażeniami
  • Zwiększona produkcja mitochondriów
  • Legalny doping krwi
  • Działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne
  • Spowolnienie procesu starzenia komórek
  • Przyspieszenie eliminacji dwutlenku węgla
  • Poprawa zdolności zapamiętywania i koncentracji
  • Przyspieszenie leczenia trudno gojących się ran
  • Dotlenienie mózgu i poprawa jego ukrwienia
  • Oczyszczania z toksyn
  • Zmniejszenie stanu zapalnego
  • Wzrost aktywności kluczowych enzymów przeciwutleniających
  • Redukcja stresu oksydacyjnego
  • Zwiększona zdolność regeneracji tkanek

Komora hiperbaryczna – rehabilitacja osób z niepełnosprawnością.

Motto Centrum Agma

Wrażeniami z terapii w komorze hiperbarycznej podzielił się również nasz współpracownik, Rampowicz –  red.Grzegorz Matwij

Dlaczego zdecydowałeś się na terapię hiperbaryczną?

– Zainteresowałem się hiperbarią przede wszystkim ze względu na jej działanie objawiające się zwielokrotnieniem ilości komórek macierzystych, jak również zwielokrotnieniem ilości tlenu w komórkach.

W mojej jednostce chorobowej te dwa aspekty mogą wpłynąć na zahamowanie postępu choroby (o Grzegorzu możecie przeczytać w wywiadzie: Ekspressem z pociętym językiem). Jak już wspominałem na portalu korzystałem z terapii podania komórek macierzystych w klinice Klara w Częstochowie (Komórki macierzyste). Są to jednak zabiegi inwazyjne niosące większe ryzyko i zagrożenia.

W przypadku hiperbarii, nie jest to zabieg inwazyjny, owszem są przeciwwskazania i możliwości powikłań, ale w porównaniu z zabiegiem podania dolędźwiowego, są one nieporównywalne. Istotne też dla mnie jest, że zabiegi hiperbaryczne mogę przyjmować w Rzeszowie (bardzo blisko mojego miejsca zamieszkania), a i cena jest nieporównywalnie niższa. Obie terapie nie dają gwarancji w leczeniu i wciąż trwają badania efektów ich wpływu na poszczególne schorzenia.

Opisz wrażenia towarzyszące zabiegowi w komorze hiperbarycznej?

– Zabieg w komorze hiperbarycznej jest niemal bezbolesny. Towarzyszy mu jedynie nieprzyjemne uczucie w uszach podczas kompresji i dekompresji – dyskomfort, który oczywiście każdy indywidualnie odczuwa.

Po etapie kompresji (ok. 10 min.) rozpoczyna się faza zabiegu właściwego (60 minut) – tlenoterapia, czyli pobyt w natlenionej o wyższym ciśnieniu atmosferze. Ja podczas zabiegu leżę, ale jest możliwość (choć ograniczona) przyjmowania innych pozycji. Można czytać książkę, ja raczej ze względu na mój stan fizyczny leżę i rozmyślam „przenoszę się w inne wymiary myślowe”. Następnie dekompresja (tez ok 15 minut).

Komora hiperbaryczna to moja łódź podwodna

Podczas zabiegu mam maseczkę tlenowa, która dostarcza tlen. Podczas kompresji i zabiegu można doświadczyć  wrażenia ciepła, natomiast przy dekompresji  odczuwam chłód. „Procedura leżenia w komorze”  kojarzy mi się z batyskafem. Komora hiperbaryczna to moja łódź podwodna, następuje kompresja, dekompresja i pomiędzy zwiedzanie oceanu. Ponad godzinę jest się w komorze zupełnie sam, odcięty od bodźców, tysiące myśli przychodzą wtedy do głowy to takie „zwiedzanie nieznanych głębin oceanu. Polecam doświadczyć osobiście.

Filmik z zabiegu Rampowicza Grzegorza w komorze hiperbarycznej:

https://rampa.net.pl/rampowicz-grzegorz-w-komorze-hiperbarycznej/

3 odpowiedzi do artykułu “Komora hiperbaryczna w rehabilitacji osób z niepełnosprawnością

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial