Krystian Nowak – Wyróżnienie w konkursie „Człowiek bez barier 2023″

Krystian Nowak, mieszkaniec Rzeszowa, ekspert dostępności i komunikacji z osobami z niepełnosprawnością otrzymał wyróżnienie w konkursie Człowiek bez barier 2023. Uroczysta Gala wręczenia nagród obyła się 5 grudnia w Zamku Królewskim w Warszawie, konkurs „Człowiek bez barier” jest organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji od 2003 r.

Krystian swoją postawą, otwartością oraz charyzmą pokazuje codzienne życie osoby na wózku, jest twórcą wielu filmów, artykułów, wywiadów, publikacji oraz poradników. Jest pierwszym Rampowiczem w ogólnopolskiej społeczności osób z niepełnosprawnością Portalu Rampa – pokonujemy bariery. Jego celem działań jest aktywne wsparcie osób z niepełnosprawnością, aby miały odwagę zawalczyć o swoje życie i przyszłość, jest pomysłodawcą oraz realizatorem wielu filmów edukacyjnych i motywacyjnych pokazujących codzienność osób z niepełnoprawnością.

Działania społeczne Krystiana

Dzięki działaniom Krystiana oraz jego determinacji, dostosowany został Wydział Spraw Obywatelskich przy ul. Okrzei w Rzeszowie. Wejście do budynku nie było przystosowane, a osoby z niepełnosprawnościami, musiały swoje urzędowe sprawy, załatwiać na zewnątrz. Krystian zrealizował film w styczniu, podczas mocnych opadów śniegu i odczuwalnego mrozu, aby pokazać z jakimi mierzy się barierami. Urząd Miasta w niespełna miesiąc przebudował boczne wejście, zastosował podjazdy oraz zmodernizował przejazd.

Krystian jest aktywny społecznie na terenie podkarpacia, współpracuje z Fundacjami oraz Urzędami, aby edukować, zmieniać przestrzeń, eliminować bariery, pomagać innym osobom z niepełnosprawnościami, pokazywać, że nie zawsze jest cudownie, ale trzeba walczyć o swoje prawa. Edukuje młodzież i rodziców podczas różnych spotkań i szkoleń dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami.

Edukacja i szkolenia

Integracja i edukacja to dla Krystiana ważne aspekty, dlatego stale angażuje się poprzez:

Realizację audytów mających na celu pokazanie istniejących barier architektonicznych oraz rozwiązań, które utrudniają codzienność osób z niepełnosprawnościami: dla ZUS w Rzeszowie sprawdził przestrzeń wokół i wewnątrz budynku pod kontem eliminacji barier architektonicznych. Przeprowadził audyt budynku i okolic Dworca Głównego PKP w Rzeszowie przed planowanym generalnym remontem, aby określić zakres zmian i modernizacji.

Jest pomysłodawcą i realizatorem szkoleń dla pracowników Urzędu Miasta Rzeszowa:

  1. ABC Komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami
  2. Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością

Przeprowadził szkolenia edukacyjne w Państwowej Uczelni Zawodowej w Tarnobrzegu w temacie:

  1. Wsparcie studenta z niepełnosprawnością
  2. Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością
  3. ABC Komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami

Życiowy optymizm i pomoc innym

Osoby z niepełnosprawnościami, opiekunowie i rodzice zawsze mogą liczyć na jego pomoc, dzieli się wiedzą i doświadczeniem. Zaraża swoim uśmiechem i optymizmem, udowadnia, że można zmienić swoje życie każdego dnia, trzeba tylko chcieć. Życiowy optymizm Krystiana motywuje inne młode osoby z niepełnosprawnościami do wychodzenia z domu i zmiany życia. Dzięki Krystianowi w Rzeszowie zamieszkały osoby dotychczas mieszkające w małych miejscowościach, gdzie brak dostosowań architektonicznych oraz zatrudnienia skazywały te osoby na wykluczenie społeczne. Krystian każdej z tych osób poświęcił swój czas i pomógł w organizacji życia w nowym miejscu.

Krystian Nowak- lider działań integracyjnych

Jest liderem i prekursorem działań integracyjnych pomiędzy osobami pełnosprawnymi i OzN, porusza się jedynie komunikacją miejską, rozmawia z mieszkańcami, uczestniczy w imprezach masowych, koncertach, meczach siatkówki, rozgrywkach żużlowych, gdy ma problemy prosi o pomoc, pokazuje niepełnoprawność taką jaką jest, nie pozwala się nad sobą litować. Krystian uważa, że wszyscy jesteśmy w pewien sposób niepełnoprawni tylko po nim po prostu widać.

Redakcja Portalu Rampa – pokonujemy bariery

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial