Medale św. Brata Alberta

Podczas XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana”, zorganizowanego przez Fundację im. Brata Alberta oraz Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko” w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie wręczono medale św. Brata Alberta.

Medal św. Brata Alberta ustanowiony został w 1997 r. i jest przyznawany za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. Otrzymali go m.in. kard. Franciszek Macharski, Jerzy Buzek i Zbigniew Brzeziński, bp Jan Chrapek, kard. Stanisław Dziwisz, Andrzej Zoll, Jan Kochanowski, Anna Dymna, Paweł Kukiuz, Irena Santor, Justyna Kowalczyk, Agnieszka i Urszula Radwańskie, Robert Korzeniowski, Otylia Jędrzejczak i Marek Kamiński.

Kapituła Nagrody postanowiła w tym roku uhonorować nie dwie, ale cztery osoby.

Medale wręczono osobom, które w sposób całkowicie bezinteresowny pomagają osobom niepełnosprawnym, potrzebującym, chorym. W tym roku wyróżniono nimi:

Piosenkarkę Monikę Kuszyńską, która sama porusza się na wózku inwalidzkim, która otrzymała medal „za wolę walki z niepełnosprawnością oraz wspieranie organizacji charytatywnych”.

Kaję Godek z Warszawy, organizatorkę akcji na rzecz ochrony życia osób nienarodzonych, u których stwierdzono wady, któa otrzymała medal „za obronę życia dzieci niepełnosprawnych”.

Siatkarza Mariusza Wlazły, zawodnika PGE Skry Bełchatów, uhonorowanego „za działalność na rzecz dzieci chorych i niepełnosprawnych na terenie woj. łódzkiego”.

Jana Kościuszko, który otrzymał medal „za wieloletnią działalność na rzecz osób bezdomnych i potrzebujących pomocy oraz za organizację Wigilii na Rynku Głównym w Krakowie”.

Laureatów medalu wybiera kapituła złożona z przedstawicieli Fundacji im. Brata Alberta, która prowadzi w Polsce placówki dla osób upośledzonych umysłowo, m.in. schroniska, warsztaty terapii zajęciowej i świetlice terapeutyczne. Była to 20. edycja medali św. Brata Alberta. Jednocześnie festiwal „Albertiana” zainaugurował Rok Jubileuszowy z okazji 100. rocznicy śmierci Adama Chmielowskiego – św. Brata Alberta. 

źródło: inf. pras.

 

Dodaj komentarz

Medale św. Brata Alberta

14 marca podczas finału XVI edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno – Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana” 2016 w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie zostaną wręczone medale św. Brata Alberta. W tym roku Kapituła Nagrody przyznawała wyróżnienie już po raz dwudziesty, dlatego też wyjątkowo uhonorowane zostały aż cztery osoby:

Monika Kuszyńska piosenkarka z Łodzi za wolę walki z niepełnosprawnością oraz za wspieranie organizacji charytatywnych.
Kaja Godek z Warszawy, matka dziecka niepełnosprawnego – za obronę życia dzieci niepełnosprawnych.
Mariusz Wlazły z Wielunia, zawodnik PGE Skry Bełchatów – za działalność na rzecz dzieci chorych i niepełnosprawnych na terenie województwa łódzkiego.
Jan Kościuszko z Krakowa, restaurator – za wieloletnią działalność na rzecz osób bezdomnych i potrzebujących pomocy oraz za organizację Wigilii na Rynku Głównym.

Medal św. Brata Alberta od 1997r. jest wręczany osobom szczególnie zaangażowanym w działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Zaprojektował go artysta z niepełnosprawnością Krzysztof Sieprawski, medal ukazuje Brata Alberta przytulającego ubogie dzieci. Pierwszym jego Laureatem był ks. kardynał Franciszek Macharski. Do tej pory w gronie wyróżnionych tą nagrodą znaleźli się politycy, artyści, przedsiębiorcy i społecznicy, którzy potrafili sprawić, iż osoby dotknięte chorobą, niepełnosprawnością znalazły potrzebne im wsparcie.

źródło: www.albert.krakow.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial