mieszkanie-treningowe

Mieszkanie treningowe – jak tam jest?

Mieszkanie treningowe – zapraszamy do przeczytania relacji z pobytu w mieszkaniu treningowym. Czego można się spodziewać, jaki jest zakres obowiązków, plan dnia, możliwości i inne aspekty pobytu w mieszkaniu treningowym.

Po ukończeniu szkoły policealnej o kierunku Technik – Administracji zaczęłam zastanawiać się co dalej? Nie chciałam, żeby spełnił się mój najczarniejszy scenariusz tzn. że będę siedziała w czterech ścianach. Po kilkunastu dniach szukania różnych informacji w Internecie dla osób niepełnosprawnych znalazłam projekt o mieszkaniu treningowym.

Obawy i wątpliwości związane z mieszkaniem treningowym

Byłam pełna obaw i wątpliwości czy mam wypełnić formularz zgłoszeniowy do projektu „Mieszkanie treningowe”, ale wypełniłam i wysłałam. Za jakiś czas dostałam informacje, że się dostałam do VI edycji i ta informacja bardzo mnie zszokowała, więc zaczęłam się zastanawiać czy sobie poradzę? Przecież nie umiem gotować, więc czy sobie poradzę z zakupami, jestem przecież na wózku. Z drugiej strony sobie pomyślałam, że właśnie po to chcę iść na pół roku do  mieszkania treningowego, żeby się tego wszystkiego nauczyć.

Trudne początki udziału w projekcie

Pierwszy dni w projekcie były dla mnie ciężkie, chciałam przez moment nawet zrezygnować, ale to było chwilowe. Każdego dnia miałam rehabilitację, miałam też spotkania z doradcą zawodowym i coachem, jak też różne szkolenia dopasowane do moich zainteresowań. W mieszkaniu mieliśmy dyżury sprzątania, gotowania.  24 godziny na dobę byli przy nas asystenci, którzy czuwali nad naszym bezpieczeństwem. Po pierwszym miesiącu pobytu w mieszkaniu treningowym nauczyłam się m.in. gotować spaghetti, obierać ziemniaki. Potrafiłam już zrobić najprostszy obiad.

Zalety mieszkania treningowego

Dzięki udziale w mieszkaniu treningowym nabrałam wiary w to, że spełni się moje marzenie, którym jest wynajęcie mieszkania i samodzielne w nim funkcjonowanie. Mimo że napotkam trudności i będą gorsze dni, będę każdego dnia małymi krokami dążyć do realizacji założonego sobie celu i zarazem też spełnienia się mojego największego marzenia.

Udział w projekcie „Mieszkanie treningowe” pozwolił mi uwierzyć w siebie i teraz wiem, że muszę walczyć każdego dnia o to, co jest dla mnie najważniejsze. Mieszkam w Rzeszowie już 1,5 roku tutaj też pracuję. Teraz wiem, że te sześć miesięcy w mieszkaniu pomogły znaleźć mi się tu gdzie teraz jestem. Wiem, że jak czegoś bardzo chcemy to jesteśmy w stanie to osiągnąć mimo napotykanych trudności, ale trudności i niepełnosprawność niech nas nie blokuje przed realizacją planów i marzeń.  Mamy dużo możliwości wyjścia z domu, ale często nie chcę się nam ich poszukać, a naprawdę warto.

Dzień w mieszkaniu treningowym

W akademii dzień był wypełniony od rana do wieczora, od samodzielnego ubrania się, umycia się, po zrobienie zakupów na obiad, żeby później mieć z czego go ugotować. Sklep spożywczy był po drugiej stronie ulicy. Każdego dnia od 12.00 do 15.00 był czas przeznaczony na zakupy i na ugotowanie obiadu po trzy godzinnej przerwie obiadowej były spotkania z psychologiem, który był przy nas przez całe pół roku i kiedy nadszedł gorszy dzień motywował mnie. Mówił, że chociaż będzie czasami ciężko to dam radę.

Oprócz spotkań z psychologiem były różne szkolenia m.in. MS WORD, MS EXEL, SOCIAL MEDIA. Były  też spotkania z coachem i doradcą zawodowym, które miały na celu ustalenie mojej ścieżki zawodowej po ukończeniu projektu. Po skończeniu projektu rozpoczęłam 6- miesięczny staż na stanowisku operator wprowadzania danych (praca zdalna). Do moich obowiązków należało wyszukiwanie ogłoszeń na serwisach ogłoszeniowych i wprowadzanie ich do specjalnego formularza.

Korzyści odniesione dzięki projektowi Mieszkania treningowego

Podczas trwania projektu „Mieszkanie treningowe” nawiązałam znajomości i przyjaźnie, które utrzymuję do dziś. Chociaż były chwile smutku, nawet płaczu, i wątpliwości czy sobie dam radę, czy nie powinnam zrezygnować, cieszę się, że tego nie zrobiłam. Ten 6-miesięczny pobyt pozwolił mi uwierzyć we własne możliwości i pokazał, że mimo napotkanych trudności i wątpliwości jestem w stanie je przezwyciężyć mimo niepełnosprawności. Pobyt w mieszkaniu treningowym jest bezpłatny, jedyny koszt, który ponosi uczestnik jest za wyżywienie.

Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika: JAK DOKOŃCZYĆ PROCES AKCEPTOWANIA SWOJEJ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

Zachęcamy do komentowania a także udostępniania na Facebook’u

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial