Mity o niepełnosprawności

Nadal panuje wiele mitów na temat niepełnosprawności. Niektóre mniej, a niektóre bardziej krzywdzące. Dziś przedstawię część z nich. Zapraszam do lektury.

Najczęstsze mity o niepełnosprawności

  • Niektóre osoby myślą, że język migowy na całym świecie wygląda tak samo. Jest to mit. Każdy kraj posiada jednocześnie swój uniwersalny język mówiony, jak i migowy. Co ważne, stworzono też międzynarodowy, sztuczny język migowy IS, który można traktować jako odpowiedź niesłyszących na uniwersalne esperanto. W IS miga się zazwyczaj na konferencjach czy wydarzeniach gromadzących uczestników z całego świata.
  • Bardzo duża część osób pełnosprawnych utożsamia niepełnosprawność ruchową z ciężkim upośledzeniem
  • Część osób, która jednak nie uważa, że niepełnosprawny ruchowo równa się z chorobą intelektualną, nadal uważa, że niepełnosprawni są całkowicie nieporadni, zależni i trzeba im we wszystkim pomagać. Jest to mit, ponieważ jest bardzo wiele osób z niepełnosprawnościami, które żyją samodzielnie. Nie zapominajmy też przecież o osobach z niewidoczną niepełnosprawnością.
  • Mit o pracy osób z niepełnosprawnościami. Niestety nadal panuje mit o tym, że niepełnosprawni nie są w stanie pracować, a nawet jeśli, to jesteśmy w stanie wykonywać tylko „proste” prace… za małe pieniądze. Co jest ogromnym mitem, bo praca na przykład na infolinii, w ogóle nie jest prosta. Mało kto bierze pod uwagę, że mimo tego, że na przykład nie jesteśmy mobilni, to jesteśmy w stanie, przykładowo prowadzić sklep internetowy, być informatykami, czy nawet prowadzić własną firmę.
  • Mimo tego, że już prawnie istnieje obowiązek dostosowywania pomieszczeń, w których odbywają się imprezy masowe, nadal istnieje mit o tym, że osoby z niepełnosprawnościami nie korzystają z życia. Niestety wydaje mi się, (chociaż na szczęście coraz mniej) że nawet osoby z niepełnosprawnościami nie wierzą w to, że możemy korzystać z normalnego życia, w tym z rozrywki. Natomiast jest to zdecydowanie mit. Możemy chodzić na koncerty, do klubów, restauracji, coraz częściej w góry itd.
  • Osoby z niepełnosprawnością nie posiadają pociągu seksualnego. Jesteśmy uważani jako osoby aseksualne… szczerze mówiąc, na pewno istnieją osoby/sytuacje, kiedy, gdyby tak było, żyłoby się łatwiej. Jednakże osoby z niepełnosprawnościami, to zdecydowanie także osoby seksualne. Niestety, niejednokrotnie stara się nam odbierać prawo do odkrywania własnej seksualności.
  • Ryby i… niepełnosprawni głosu nie mają? Takie mam niestety czasami wrażenie. Przez to, że jesteśmy traktowani jak dzieci, często otoczenie nie liczy się z naszym zdaniem. Uważam, że obie te opcje są błędne, bo i dzieci i niepełnosprawni, to osoby, które mogą wyrażać swoje zdanie i przy tym nie powinno się dawać wrażenia ignorancji.
  • Niepełnosprawni oczekują współczucia – otóż nie wszyscy. Oczekujemy empatii, to zapewne fakt i zrozumienia, ale na pewno nie użalania się nad nami. Na pewno też nie jest mile widziane „pomaganie” na siłę, przez co tak naprawdę może stać się większa krzywda, kiedy ktoś nie wie, czy i jak może pomóc.
  • Według niektórych lekarzy, choroby ginekologiczne nie dotyczą kobiet z niepełnosprawnościami, rzucając tekstami typu „po co pani tu przyszła? Przecież i tak nie będzie miała pani dzieci”. Myślę, że co do takich zachowań, komentarz jest w ogóle zbędny…
  • Osoby niepełnosprawne nie muszą o siebie dbać, bo i tak są nieatrakcyjne. Otóż atrakcyjność, to nie tylko wygląd. To radość płynąca z człowieka, to, że jest zadowolony z siebie, a w tym pomaga właśnie dbanie o siebie. Każdy lubi czasem się ładnie ubrać i pomalować, nie ma to znaczenia, czy czyiś wygląd wpasowuje się w „kanon piękna”. Ważne, żebyśmy się czuli dobrze ze sobą, wtedy przyciągamy do siebie innych.
  • Istnieje przekonanie, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną, nie są wiarygodnymi świadkami w sprawach karnych.

Opracowanie: Karolina Szylar

To tylko kilkanaście przykładów mitów na temat osób z niepełnosprawnościami, a z jakimi Wy się spotkaliście? Zostawcie komentarz!

Zapraszamy Was też na Instagram Portalu: https://www.instagram.com/rampa_portal/

Odwiedzajcie także Instagram Karoliny: instagram.com/comarkaaa

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial