Arboretum w Bolestraszycach
Na terenie Arboretum w Bolestraszycach znajduje się Ogród Dydaktyczny dla osób z niepełnosprawnościami zwany Ogrodem Sensualnym. Arboretum w Bolestraszycach, znajdujące się w województwie podkarpackim. To obszar na którym uprawiane są rośliny dla celów naukowych i hodowlanych.
Bolestraszyckie Arboretum zostało założone w 1975, leży 7 km na północny-wschód od Przemyśla. Należy do cennych zabytków przyrody i kultury Małopolski. Obejmuje park i dwór, w którym w połowie XIX w. mieszkał i tworzył malarz Piotr Michałowski. Arboretum obejmuje także dziewiętnastowieczny fort dawnej Twierdzy Przemyśl. Celem Arboretum w Bolestraszycach jest gromadzenie i utrzymywanie w warunkach uprawy ogrodowej kolekcji roślin. Czynna ochrona rzadkich, zagrożonych, ginących i chronionych gatunków flory polskiej i dendroflory.
Arboretum od 1 listopada 2017 r. do 20 kwietnia 2018 r. otwarte jest w dniach roboczych od godz. 8.00 do 14.00.
Wejście odbywa się bramą zimową. Natomiast od 21 kwietnia 2018 r. otwarte codziennie: w dni robocze od godz. 9.00 do 18.00.,
w soboty, niedziele i święta od godz. 10.00 do 18.00. Arboretum zajmuje 28,98 ha w Bolestraszycach, w tym 0,87 ha stawów, oraz 283,29 ha w Cisowej. Ogółem 311,27 ha.
Panuje tu spokój i łatwo odnaleźć wyciszenie wśród zieleni i kwitnących kwiatów.
Arboretum to wspaniały pomysł na weekendową wycieczkę połączoną z relaksem na łonie natury. Można też potraktować wyjazd edukacyjnie, ponieważ rośliny mają tabliczki, więc z łatwością poszerzymy znajomość gatunków. W Arboretum znajduje się 2200 drzew i krzewów; 1200 roślin zielnych, w tym około 600 rodzimych oraz 180 roślin szklarniowych.
W 2007 roku powstał na terenie Arboretum Ogród Dydaktyczny dla osób niepełnosprawnych zwany Ogrodem Sensualnym (sensualny, czyli odbierany za pomocą zmysłów).
Zgromadzono w nim rośliny oddziałujące na wszystkie zmysły poznawcze człowieka. Przystosowano do swobodnego, sprawnego i samodzielnego poruszania się przez osoby na wózkach inwalidzkich. Osoby z ograniczoną możliwością ruchową, osoby starsze oraz inne osoby z różnymi dysfunkcjami wzroku.
Szerokie ścieżki pozwalają na manewrowanie wózkiem, ale nie są nudne, ponieważ wiją się wśród rabat, jednocześnie bezpiecznie, łagodnie zakręcają. Osoby z niepełnosprawnością wzrokową mogą przysiąść na ławkach, by przeczytać tablice specjalnie dla nich przygotowane.
Centralną cześć ogrodu stanowi kamienna kompozycja z elementami przystosowanymi dla roślin wodnych.
Rabaty roślin znajdują się na podwyższonych murkach oporowych, które umożliwią bezpośredni kontakt z roślinami. Na granicy ogrodu posadzone zostały gatunki o większych rozmiarach, część wewnętrzną wypełnią gatunki niskie, karłowate oraz byliny.
Z ogrodu roztacza się również piękny widok na znajdujące się w pobliżu stawy obrośnięte roślinami wodnymi. Można poczuć się zupełnie oddalonym od cywilizacji i chłonąć sielską atmosferę Arboretum.
Uzupełniającymi elementami Ogrodu Sensualnego są tablice informacyjne w druku powiększonym oraz pismem Braille’a.
Drewniane ławki ułatwiają korzystanie z tablic, można na nich wygodnie przysiąść i dosięgnąć do każdej tablicy. W ogrodzie założone zostały specjalistyczne kolekcje roślin atrakcyjnych pod względem dotykowym i zapachowym, np. pachnące, o ciekawej fakturze, zróżnicowanym kształcie liści, pędów i owoców. Zgromadzono również kolekcję ziół, których rozcierane liście dostarczają wrażeń zmysłowych. Rośliny zostały tak posadzone, aby z łatwością można było je dotykać, nachylać się nad nimi, wąchać i cieszyć się ich bliskością.
Ogród Sensualny jest obiektem uniwersalnym. Umożliwia prowadzenie stałych zajęć edukacyjnych zarówno dla osób z niepełnosprawnością, jak również dla wszystkich osób odwiedzających Arboretum.
Ze względu na duże nagromadzenie roślin na niewielkiej powierzchni, może być traktowany jako „ogród w pigułce”. Jest to jedyny tego rodzaju obiekt w południowo-wschodniej Polsce.
Ogród został podzielony na trasy, których szczegółowe opisy znajdują się na tablicy informacyjnej, również dostosowanej dla osób niewidomych i niedowidzących.
Do pobrania na stronie Arboretum są dla osób z niepełnosprawnością słuchową i wzrokową.
Pliki tekstowe oraz pliki dźwiękowe, opisujące rośliny znajdujące się na terenie Ogrodu Sensualnego.
Polecamy wycieczkę do Arboretum w Bolestraszycach i korzystanie z udogodnień Ogrodu Dydaktycznego dla osób niepełnosprawnych.
Informacje zaczerpnięte z oficjalnej strony Arboretum: http://bolestraszyce.com.pl
Wspaniałe miejsce !!