patryk-grab

Patryk Grab – dopóki walczysz jesteś zwycięzcą!!

Patryk Grab ma 29 lat i od 19 lutego 2020 r. mieszka w Domu Pomocy Społecznej w Brzózie Królewskiej. Walcząc o swoją samodzielność i wsparcie asystenta stale powtarza: nie zgadzam się, na żadną zbiórkę pieniędzy! To nie jest rozwiązanie a jedynie wyręczanie Gminy, Samorządu i Państwa.

Patryk jest jednym z pierwszych Rampowiczów: pisze artykuły wspierające osoby z niepełnosprawnością, realizuje filmiki motywacyjne, jest aktywny zawodowo i społecznie.  Na co dzień pracuje w Stowarzyszeniu Dobry Dom w Nowej Sarzynie woj. podkarpackie. Patryk pretenduje do Księgi Rekordów Guinessa w kategorii – najwięcej zebranych szalików sportowych oraz marzy o locie balonem. Jedyne czego pragnie to wyjść z DPS i zamieszkać w swoim pokoju jaki został mu udostępniony przez pracodawcę – Stowarzyszenie Dobry Dom.

Historia Patryka

Patryk urodził się z mózgowym czterokończynowym porażeniem dziecięcym. Jego aktualny stan zdrowia na tyle się pogorszył, że wymaga stałej pomocy przy wszystkich czynnościach życiowych. Sytuacja rodzinna Patryka jest bardzo trudna i skomplikowana: ojciec Patryka nie żyje a pozostała rodzina nie jest w stanie zaopiekować się nim.

Dzięki pracodawcy ZAZ w Nowej Sarzynie Patryk otrzymał nieodpłatnie pokój, który wyremontował z własnych środków i w którym może zamieszkać pokrywając jedynie koszty mediów. W międzyczasie Patryk uczestniczył w projekcie mieszkań treningowych, gdzie funkcjonował bardzo dobrze, mieszkał w swoim pokoju i miał zapewnioną pomoc asystenta zgodnie z projektem. Po zakończeniu projektu Stowarzyszenie nie otrzymało środków na jego kontynuację, Patryk ze względu na brak środków na samofinansowanie musiał wrócić do babci.

Jak pomóc Patrykowi?

Całe środowisko Patryka, Portal Rampa, Stowarzyszenie Dobry Dom, telewizja i radio rozpoczęło walkę o znalezienie rozwiązania prawnego w celu uniknięcia skierowania Patryka do DPS. Zorganizowana została lokalna impreza Nic o Nas bez Nas –nagłośniająca całą sprawę, dwie audycje radiowe i interwencja telewizyjna. Jak wiemy Dom Pomocy Społecznej to nie jest najlepsze miejsce do osoby młodej, aktywnej zawodowo i społecznej. Średnia wieku jest znacznie wyższa a codzienność przemija od śniadania do kolacji.

Propozycja do władz Gminy

Padła konkretna propozycja do władz Gminy Nowa Sarzyna: aby pieniądze które gmina co miesiąc ma przeznaczać za pobyt Patryka w Domu Pomocy Społecznej przekierować na opłacenie stałego asystenta, który zaopiekuje się Patrykiem w jego pokoju. Okazało się, że nie ma żadnej podstawy prawnej, aby Gmina mogła przekierować takie środki na inną formę pomocy niż DPS.

Ustawa zawęża pomoc do ściśle określonej placówki nie dając alternatywnego rozwiązania. Comiesięczna kwota jaką Gmina przesyła do DPS za Patryka wynosi około 3 tys. to dokładnie tyle samo, ile wynosi wynagrodzenie za pomoc asystenta.

Zbiórka pieniędzy

Społeczność Rampowiczów (użytkowników portalu Rampa) zaproponowała zebranie pieniędzy na stronie zrzutka lub pomagamy wiedząc, że jest wiele osób, które chętnie pomogą i zabezpieczą Patryka finansowo. Patryk jednak odmówił!!

Powiedział: Nie zgadzam się, na żadną zbiórkę pieniędzy! To nie jest rozwiązanie a jedynie wyręczanie Gminy, Samorządu i Państwa. Przecież jest wiele osób młodych z niepełnosprawnością w takiej samej sytuacji jak moja i co – jak będziemy sobie organizowali zbiórki to nawet nikt się nie dowie, że jest taki problem! To nie jest rozwiązanie. Tutaj należy zmienić ustawę i przepisy. Skoro nie ma ustawowo takiej możliwości to idę do DPS i niech każdy to widzi. Ja walczę o to, aby powstały systemy wsparcia ludzi młodych niepełnosprawnych, aby dać nam szansę. Przecież tylko proszę o przekierowanie pieniędzy, które Gmina i tak wydaje na mnie.

Linki do artykułów Patryka:

s://rampa.net.pl/filmik-rampowicz-patryk/

s://rampa.net.pl/filmik-rampowicz-patryk/

Odpowiedź do artykułu “Patryk Grab – dopóki walczysz jesteś zwycięzcą!!

  1. Pingback: Co zmieni w naszym życiu koronawirus ? - Patryk Grab - Portal RAMPA

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial