Przyjaźń osób z niepełnosprawnościami

Zapraszam do kolejnego artykuły dotyczącego przyjaźni. Z poprzedniego dowiedzieliśmy się jaki wpływ na drugiego człowieka ma relacja osób sprawnych z niepełnosprawnymi. Dziś przyjrzymy się temu samemu tematowi w kontekście osób z niepełnosprawnością.

Wsparcie

W momencie spotkania się dwóch osób z niepełnosprawnością możemy mieć pewność, że będą się wzajemnie wspierać. Kto zrozumie lepiej osobę niepełnosprawną niż ta, która na co dzień walczy z podobnymi ograniczeniami?

Motywacja

Każdego z nas niekiedy dopada niemoc i brak sensu robienia czegokolwiek. Może być to spowodowane wieloma czynnikami. Jednym z nich jest brak widocznej poprawy w funkcjonowaniu. Jednakże warto pamiętać, że jeżeli nie zmusimy się do przysłowiowego wstania z łóżka i zrobienia czegokolwiek to nasze życie nie ulegnie zmianie. Będziemy tkwić ciągle w tym samym miejscu. Przecież każdy z nas chce być niezależny i móc żyć samodzielnie na miarę swoich indywidualnych możliwości.

Ty też możesz to zrobić

Życie osób z niepełnosprawnością jest nieco trudniejsze. Pamiętajmy jednak, że możemy być niezależni i żyć samodzielnie. Często jednak nie wiemy jak poradzić sobie w danej sytuacji. W takim przypadku warto podpatrzeć w jaki sposób daną czynność wykonuje inna osoba z podobną niepełnosprawnością i spróbować zrobić to samo w podobny sposób.

Nierówne niepełnosprawności

Warto pamiętać, że jeżeli druga osoba ma tą samą niepełnosprawność to nie należy się z nią porównywać. Każda niepełnosprawność jest inna. Każda osoba radzi sobie na swój sposób. Fakt, że nie możemy czegoś zrobić nie oznacza, że jesteśmy gorsi. Zwyczajnie nasze ciało nie jest nauczone danej czynności.

Własna metodyka

Do każdej wykonywanej czynności dobrze jest znaleźć własną metodę. Ze względu na ograniczenia spowodowane niepełnosprawnością możemy nie wykonać danej czynności tak jak druga osoba. Warto jednak się zainspirować.

Uwierz w siebie

Wiara w swoje możliwości to połowa sukcesu. Nigdy nie mów, że nie dasz rady czegoś zrobić dopóki nie spróbujesz. Przy każdej podjętej próbie jesteś bliżej celu niż osoba, która nie zrobi nic.

Artykuł został zrealizowany w ramach stażu przez Mikołaja Lamparskiego

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial