9 listopada 2022 roku , w Toruniu na wydziale teologicznym odbyła się Konferencja naukowa pt.,, Troistość więzi – pneuma, psyche i soma” Rampowiczka Kasia przygotowała dla Nas relacje z tego wydarzenia. Zachęcamy do czytania!
Program konferencji
10:10 Otwarcie konferencji (ks. prof. dr hab. Wojciech Cichosz- Dziekan Wydziału Teologicznego UMK, Katarzyna Kałamajska-Liszcz – Prezes Fundacji Doktora Liszcza
SESJA I
Jacek Beszczyński – Chwyć małe dziecko za dłoń
10:30 Katarzyna Kałamajska-Liszcz, Fundacja Doktora Liszcza, Toruń – Ciało drogą do budowania więzi
11:10 dr Teresa Jadczak-Szumiło, Centrum Psychologiczne ITEM, Żywiec – Więź jako fundament rozwoju człowieka
11:50 ks. prof. dr hab. Zbigniew Wanat, Wydział Teologiczny UMK, Toruń – Więź z Chrystusem fundamentem więzi międzyludzkich
12:30 Dyskusja moderowana
12:45 Przerwa kawowa
SESJA II
13:15 dr hab. Ryszard Praszkier, Ashoka, Warszawa – Więzi w działaniu
spec. psychiatra Michał Wroniszewski, Fundacja Synapsis, Warszawa – Inspiracje
dr n.med. Małgorzata Klecka, Fundacja FAStryga, Świerklany – FAS – czyli o uszkodzeniu mózgu i złamanym sercu
Barbara Momot, Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych, Toruń – Niektóre aspekty “obecności” osób z niepełnosprawnością intelektualną
dr Dariusz Cupiał, Tato.Net, Lublin – Figura ojca
ks. Czesław Marchewicz, Fundacja Wspólnoty Burego Misia, Nowy Klincz – „Najwięcej czyni się przez miłość, a nie przez logiczność pojęć” (Bogdan Jański)
15:00 Zakończenie konferencji
Kilka słów o przesłaniu tej Konferencji naukowej…
Najważniejszym przesłaniem konferencji jak sama nazwa wskazuje była troistość więzi , pneuma, psyche i soma. Wszyscy uczestnicy konferencji mogli się o tym dowiedzieć podczas ciekawych wykładów , spotkań , wymiany doświadczeniami. Nie zabrakło też tematu wspólnego pokonywania barier w różnych sytuacjach życiowych , ale także w różnych środowiskach do których jesteśmy posyłani – każdego dnia . Podsumowując celem konferencji było przede wszystkim uświadomienie słuchaczy jak ważna i cenna jest relacja oraz połączenie wszystkich sfer.
Kto był pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia?
Pomysłodawcą i organizatorem konferencji była Fundacja dr . Liszcza przy współpracy z wydziałem Teologicznym UMK w Toruniu.
Czy podczas przerw udało się wypromować idee ,,macierzyństwa rebornowego?”
Razem z portalem Rampa – Pokonujemy Bariery reprezentowałam idee reborningu w aspektach edukacji , wyciszania się i ćwiczeń terapeutycznych . Nie zabrakło też tematu oraz mojego bloga pt. ,,Co – dziennik życia z FAS . „Wszystko rozpoczęło się punktualnie o godzinie 9 .00 Eucharystią , którą poprowadził ksiądz Michał Kossowski . Było wiele wspomnień o tacie , była okazja do spotkania się z Magdą moją przyjaciółką . W czasie przerw było bardzo dużo do mnie zapytań o reborning i Amelę .
Byłam wzruszona bo to jest duży sukces zostać wspomnianą w działaniach Portalu Rampa – Pokonujemy Bariery. Kochani wytrzymałam całą konferencję, a wszystkie wystąpienia były inspirujące. Zaś sama konferencja przygotowana na bardzo wysokim poziomie.
Najbardziej podobało mi się wystąpienie Księdza Kuby ze wspólnoty,, Burego Misia” , który zachęcał do tego by kochać to, co robisz . Dzięki temu przesłaniu zrozumiałam , że mam ,,robić swoje” z powołaniem i oddaniem – każdego dnia .
Odbył się też piękny koncert wujka Jacka Beszczyńskiego . Na konferencji było 200 osób z całej Polski .To był cudowny dzień, za który wszystkim dziękuje z całego serca . Wierzę w to, że ta konferencja rozpoczęła działania , które mam nadzieję , że poprawią sytuację pomocy i wsparcia dla rodzin , które wychowują dzieci z FAS i nie tylko .
Czy w przyszłości będą organizowane kolejne konferencje?
Fundacja dr . Liszcza planuje co roku organizować różne konferencje. Mam nadzieję wziąć w nich udział i z przyjemnością będę je dla Nas wszystkich relacjonować .
Link do transmisji z konferencji: https://www.youtube.com/watch?v=6TuuPVfcCgs&t=1501s&ab_channel=Wydzia%C5%82TeologicznyUMKwToruniu
Opracowanie i relację z wydarzenia przygotowała Katarzyna Liszcz -asystentka redaktora Portalu Rampa – Pokonujemy Bariery
A czy Wy braliście udział w Konferencji naukowej? Jeśli tak, opowiedzcie o wrażeniach w komentarzu!