Moda dla osób z niepełnosprawnością

Temat niepełnosprawności zdaje się być coraz częściej poruszany. Osoby z niepełnosprawnościami dążą do większej samodzielności. Studiują, podejmują zatrudnienie, rozwijają się.. Jednak o modzie i ubraniach dla osób z ograniczeniami fizycznymi nie słyszy się za często, aby w każdym sklepie odzieżowym widaniały takowe kolekcje wydaje się być utopijnym marzeniem. Postanowiłam, że w tym artykule pokażę Wam Rampowicze kilka marek i sklepów, które wzięły pod uwagę nasze potrzeby i stworzyły specjalne linie ciuchów 🙂

TOMMY HILFIGER-ADAPTIVE

To była pierwsza marka o której się dowiedziałam. Jak piszą na stronie,, Kolekcja Adaptive powstała w jednym celu: aby ułatwić ubieranie. Zero chwytów reklamowych. Zero pustych obietnic. Tylko świetna jakość i stylowe ubrania, które się sprawdzają. ‘’

,,Z sezonu na sezon ulepszamy naszą linię Tommy Adaptive, aby jak najlepiej dopasować ją do życia ludzi, dla których jest stworzona. Nasze innowacje powstają dzięki zdobytej na warsztatach badawczych wiedzy, licznym opiniom klientów i ich sugestiom, jak moglibyśmy pomóc zwiększyć niezależność osób z niepełnosprawnościami.’’

W ich kolekcji znajdują się np.  guziki magnetyczne,( które wyglądem imitują te tradycyjne); bluzy zapinane na rzepy, zamki magnetyczne lub suwak który można zapiąć tylko jedną ręką.

FUNWEAR:

Następną marką jest funwear. Historia powstania sklepu jest wyjątkowa. Funwear jest firmą rodzinną, a inspiracją do powstania ubrań był syn Filip cierpiący na Rdzeniowy  Zanik Mięśni.

Jak mówią właściciele: ,, Od samego początku, gdy tylko dowiedzieliśmy się o chorobie Filipa, życie stawiało przed nami wiele wyzwań.Jednym z nich było znalezienie odpowiedniej odzieży, która łączyłaby ze sobą odpowiednie udogodnienia związane z takimi czynnościami jak ubieranie, czy rozbieranie z przyjaznym i nowoczesnym wyglądem.  Niestety szukaliśmy bezskutecznie. Właśnie wtedy Filip nas zainspirował: „Mamo, Tato,  jeżeli nie możemy znaleźć takich ubrań to zróbmy je sami”. I właśnie tak to się zaczęło. Zaczęliśmy myśleć o odpowiednich funkcjonalnościach, jednocześnie szukając profesjonalistów, którzy pomogą nam w realizacji naszych pomysłów. No i się udało!’’

Na stronie internetowej sklepu  możemy znaleść jeansy, które są rozpinane na całej długości nogawki oraz posiadają specjalne uchwyty, które ułatwiają przemieszczanie osoby z niepełnosprawnością przez opiekuna.

Butów nie mogło zabraknąć!

BILLY FOOTWAR:

To wyjątkowa marka, która w swojej ofercie posiada buty zapinane na zamek. Ułatwia to ubieranie i zdejmowanie obuwia oraz umożliwia założenie obuwia na ortezy, gdy zachodzi taka potrzeba. Sklep posiada fanpage na Facebooku, na którym możemy skontaktować się z dystrybutorem.

Wszystkie ubrania omówione w artykule pochodzą ze stron internetowych danych sklepów , gdzie dostępne są pełne kolekcje. Zachęcam do obejrzenia.

Podsumowanie:

Zaprezentowane w artykule firmy to oczywiście na pewno tylko niewielka część tych które są dostępne. Wybrałam takie o których kilkakrotnie słyszałam i które wydają mi się ciekawe. Mimo że ceny takowej odzieży nie należą do najniższych uważam, że sam zamysł i rozwiązania zastosowane przez marki są naprawdę warte uwagi jako że ubieranie się potrafi stanowić wyzwanie dla osób z niepełnosprawnościami. Pozostaje liczyć na to, że w przyszłości więcej marek odzieżowych zainteresuje się tym tematem i odzież przyjazna osobom z ograniczeniami fizycznymi będzie ogólnodostępna.  

3 odpowiedzi do artykułu “Moda dla osób z niepełnosprawnością

  1. Pingback: Poradnik koncertowy dla OzN … O czym pamiętać? Jak się przygotować?

  2. Pingback: Savoir-vivre wobec Osób z Niepełnosprawnościami

  3. Pingback: Bielizna dla kobiet z niepełnosprawnościami - Rampa - Pokonujemy bariery

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial