Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego

5 października 2016 roku przypada Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego.

W ramach obchodów tego szczególnego dnia Fundacja Pomocy Dzieciom ,,Kolorowy Świat” już po raz drugi organizuje kampanię, którym motywem przewodnim jest #17 milionów oraz kolor zielony jako symbol solidarności z osobami dotkniętymi MPD. Akcja trwa przez cały październik.

17 milionów to prawie tyle, co połowa ludności Polski. Ludzie z MPD mają problemy ze wzrokiem lub słuchem, poruszają się z trudem. Często potrzebują pomocy drugiej osoby, by radzić sobie z codziennymi czynnościami, ale czują tak samo jak my. #17milionów ma przypominać o tym, że ludzie z MPD są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. 

 

Mózgowe Porażenie Dziecięce
Mózgowe porażenie dziecięce w skrócie MPD, z ang. CP – “cerebral palsy”) to zespół przewlekłych zaburzeń neurologicznych, wynikający z trwałego uszkodzenia mózgu, który obejmuje zaburzenia ruchu i postawy. Najczęstsze problemy, które towarzyszą dziecięcemu porażeniu mózgowemu to słaba koordynacja, sztywność mięśni (tzw. spastyczność) oraz kłopoty z połykaniem i mówieniem. Mózgowe porażenie dziecięce występuje u około 2 na 1000 urodzonych dzieci.

 

Więcej informacji o całej akcji dowiesz sie ze strony www.17milionow.pl

Dodaj komentarz

Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego

 

Na świecie żyje ponad 17 milionów osób z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, natomiast liczba osób ściśle związanych z chorymi na MPD sięga nawet 350 milionów.

W Polsce spośród wszystkich dzieci z niepełnosprawnością ruchową, ponad połowę – ok. 20 – 25 tys. stanowią dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym.

Fundacja Kolorowy Świat prowadzi kampanię pod hasłem „17 milionów”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na codzienne problemy osób dotkniętych tym rodzajem niepełnosprawności.

http://17milionow.pl/

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial