Niepełnosprawni zamknięci w domach? Opuszczeni i smutni? Na szczęście to tylko stereotyp. I chociaż jeszcze daleko do pełnej aktywności zawodowej i społecznej niepełnosprawnych, przybywa inicjatyw, w których biorą udział i odnoszą duże sukcesy. Jedną z nich jest taniec para olimpijski.
Medale za taniec na wózkach
Taniec na wózkach jako dyscyplina istnieje od niedawna. Pierwsze mistrzostwa świata odbyły się w Japonii w roku 1998. Już wcześniej, bo w 1996 roku w Polsce powstał pierwszy klub tańca integracyjnego, Stowarzyszenie Rehabilitacji Tańca Integracyjnego Osób Niepełnosprawnych- Swing-Duet. Od tego czasu para taniec w Polsce coraz bardziej się rozwija. Pieczę nad nim sprawuje Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”.
Polski Para Taniec
Zawody odbywają się w dwóch stylach tanecznych, standardowym i latynoamerykańskim. Co ciekawe pary mogą startować w zawodach w dwóch układach: combi i duo. W układzie combi jeden z tancerzy jest osobą sprawną, drugi porusza się na wózku. W układzie duo, dwoje tancerzy porusza się na wózkach. Podobnie, jak w klasycznym tańcu, istnieją klasy taneczne. Jednak te uzależnione są od stopnia sprawności tancerzy. Klasa I obejmuje osoby o mniejszej sprawności fizycznej, często z porażeniem czterokończynowym. Klasa II obejmuje osoby o większej sprawności, np. osoby poruszające się o kulach lub z protezami kończyn dolnych.
Turniejowe zmagania i nagrody
Najważniejszym wydarzeniem sezonu dla polskich tancerzy są Mistrzostwa Polski w Para Tańcu Sportowym, Łomianki Para Dance Sport Polish Open. Impreza odbywa się w Integracyjnym Centrum Dydaktyczno-Sportowym w Łomiankach. Od roku 1998 co dwa lata odbywają się również oficjalne Mistrzostwa Świata. Aż 4 medale wytańczyła polska reprezentacja na Mistrzostwach Europy 2022 w tańcu na wózkach w Pradze. Nasza 6-osobowa reprezentacja rywalizowała z 66 zawodnikami z 15 krajów.
Ty też możesz tańczyć
Jeśli rozpiera cię energia, możesz zapisać się na zajęcia taneczne. Fundacja Avalon prowadzi zajęcia Zumby dla osób niepełnosprawnych. Cykliczne warsztaty taneczne prowadzi również Fundacja Brak Barier z Krakowa. Na zajęcia taneczno-ruchowe można też zapisać się w Klubie Kultury Mydlniki w Krakowie. W Gdyni prężnie działa grupa Dancing Wheels Gdynia.
Piękno tańca polega właśnie na tym, że może w nim brać udział każdy. W 2017 roku Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski zmienił nazwę dyscypliny na Para Dance Sport, tak by w przyszłości mogli w niej brać udział nie tylko osoby niepełnosprawne ruchowo. Jeśli więc zawsze marzyłeś o karierze na parkiecie, pięknych strojach i złotych medalach, to nic straconego. Wystarczy zacząć, a wiesz już gdzie. Powodzenia!