Uczucia osoby niepełnosprawnej

Szanowni Państwo,

chciałbym dzisiaj  opowiedzieć o uczuciach osoby niepełnosprawnej.  Życie osoby niepełnosprawnej niewiele różni się od życia sprawnego człowieka. Uważam jednak,  że są  tematy, których w dalszym ciągu się nie porusza.

Osoba  niepełnosprawna czuje tak samo jak osoba zdrowa, tak samo myśli, widzi, słyszy, odczuwa strach, cierpienie, kocha, wierzy, ufa, potrafi okazywać emocje, uczucia. Pewnego dnia ktoś zadał mi pytanie, był to mój kolega, zapytał – co ty mógłbyś dać swojej dziewczynie? A ja bez wahania odpowiadam może i fizycznie nie dam wiele, ale wiem, że to nie jest najważniejsze.

Wiem, że nie ma nic ważniejszego niż obecność drugiego człowieka, co więcej się liczy, jeśli nie właśnie to… Co jest piękniejszego od szczęścia, które może Tobie  podarować druga osoba? Tym szczęściem  może być uśmiech, jej obecność, to że potrafi Cię rozśmieszyć, skłonić do myślenia, że dzięki niej wiesz, że jesteś człowiekiem.   Duchowe wsparcie, relacja emocjonalna,  jeśli połączy dwoje osób,  to może ona być pięknym początkiem wyjątkowych zdarzeń. Może to nie być  doskonale i  łatwe, ale jeśli wierzysz i wiesz, czego chcesz naprawdę, to znajdujesz sposób. Życie nie daje nam po równo, można narzekać w nieskończoność i czekać na „kiedyś” i tak przeczekać życie. Albo można sięgnąć po możliwości i zacząć korzystać z tego. Większość osób niepełnosprawnych nie zdaje sobie sprawy, ile  tak naprawdę może. Jest tak, że to my,  osoby niepełnosprawne musimy pokazać, że jesteśmy warte uwagi, że jesteśmy tu, że chcemy żyć i być traktowani jak osoby zdrowe.

Chcemy kochać, szanować, spotykać się z ludźmi i przeżywać wszystkie związane z tym  piękne momenty, a czasami rozczarowania.

 

My też mamy prawo  się bać,  martwić czy tez cierpieć, bo wiem, że pomimo strachu można działać, że ból  minie, a czas uleczy to, co bolało. Jeśli inni sobie z tym radzą, to wiem, że to jest temat, z którym poradzimy sobie i my niepełnosprawni. Często opiekunowie osób niepełnosprawnych boją się, że ktoś ich zrani,  zada ból, skrzywdzi, ale czy nie takie jest właśnie życie i świat, którego my jesteśmy częścią. JESTEŚMY.  Dlatego wspierajcie nas, akceptujcie, nie bójcie się, pozwólcie nam być częścią waszego życia, korzystać z tego, co jest możliwe, niech to będzie nasze życie i niech od nas zależy jak je przeżyjemy .

Pragnę życzyć wszystkim obecności drugiego człowieka:)

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial