Ułatwienia dla OzN oferowane w smartfonach- system Android

Rynek technologiczny rozwija się w zawrotnym tempie. Co kilka miesięcy, można spotkać nowe gadżety, czy ulepszone modele telefonów. Społeczeństwo zdaje się adaptować do współczesnego świata. Ze statystyk UKE wynika, że: „Wśród Polaków w wieku ponad 15 lat 96,9% korzysta z telefonu komórkowego”. Jak wiadomo prawie każdy sprzęt (smartfon szczególnie) można spersonalizować tak, aby korzystanie z niego było dopasowane do naszych potrzeb, szybkie i bezproblemowe. Jednak czy zastanawialiście się jakie rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami oferują producenci smartfonów? Jeśli jesteście ciekawi, czytajcie dalej.

Personalizacja telefonu – od czego zacząć?

Ty jak nikt inny znasz swoje schorzenie i typ niepełnosprawności. Od tego w dużej mierze, będą wybrane przez ciebie funkcje smartfonu. Wiadomo, że będą inne w przypadku osoby np. niedosłyszącej, niewidomej a jeszcze inne w przypadku kogoś, kogo sprawność rąk jest ograniczona.

Dostosowania smartfonu – gdzie znaleźć?

Aby rozpocząć personalizację sprzętu należy, wejść w ustawienia telefonu. Następnie znajdź na liście ustawień zakładkę, dostępność  lub ułatwienia dostępu.

Zawartość, jaką tam znajdziesz będzie różniła się w zależności od marki telefonu, wybranego modelu czy aktualnej wersji systemu twojego sprzętu.

Dostosowania dla osób słabowidzących – smartfon

Podstawową funkcją, jaka może nam ułatwić korzystanie ze smartfonu jest ustawienie odpowiedniego rozmiaru i rodzaju czcionki. Można też odpowiednio ustawić rozmieszczenie i wielkość ikon na wyświetlaczu. Kolejną, przydatną funkcją jest czytanie tekstu pojawiającego się na ekranie czy dyktowanie wiadomości tekstowych – głosowo. Nie zapominajmy też o funkcji powiększania, która pozwala nam dowolnie przybliżać lub oddalać wyświetlacz za pomocą odpowiedniego gestu dotykowego (używając dwóch palców).

Aplikacja TalkBack-funkcja dla niewidomych

Jest to czytnik ekranu, dostępny na urządzeniach z oprogramowaniem Android. Dzięki niej możliwa jest obsługa telefonu, bez użycia zmysłu wzroku. W nauce obsługiwania tej funkcji, pomocny będzie dostępny samouczek. Dzięki niemu zapoznamy się z dostępnymi skrótami (gestami dotykowymi) do obsługi urządzenia. Jak wiadomo, omawiana tutaj aplikacja wykorzystuje tak zwany syntezator mowy, który również możemy dopasować do personalnych potrzeb (zmieniając np. język, dostosowując szybkość odczytu informacji, czy ustawić preferowany rodzaj głosu).

Dostosowania dla osób niedosłyszących i niesłyszących

Po pierwsze, możliwe jest ustawienie balansu dźwięków, ustawienie odbioru mono- umożliwia on korzystanie tylko z jednej słuchawki. Co więcej, warto też ustawić odpowiednią dla siebie głośność dźwięku czy styl wibracji. Niektóre modele smartfonów dostępnych obecnie na rynku, pozwalają też na korzystanie z lampy błyskowej aparatu jako sygnalizatora powiadomień. Dzięki temu, gdy zostanie do nas wysłana nowa wiadomość bądź powiadomienie, zostaniemy o tym poinformowani za pomocą sygnału świetlnego.

Dostosowania dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej

W przypadku osób, których ręce nie są do końca sprawne, pierwszym bardzo przydatnym rozwiązaniem będzie zamiana mowy na tekst. Używając jej wystarczy dyktować treść wiadomości, czy maila głosowo, a jak wskazuje nazwa, urządzenie samo zmieni wypowiadane słowa na tekst. Warto też spersonalizować sobie menu telefonu, dzięki czemu szybko znajdziemy najbardziej kluczowe dla nas aplikacje.

Asystent Google

Jest to wirtualny osobisty asystent opracowany przez Google. Korzystanie z tej funkcji smartfonu może się okazać niezwykle przydatne, jako że asystent potrafi odpowiadać na zadane przez nas pytania, kontrolować inne urządzenia domowe typu smart, oraz reagować na różne komendy. Ułatwi np. robienie zakupów online czy zakup biletów lotniczych. Aczkolwiek warto nadmienić, że używanie tego rozwiązania odbywa się głosowo. Nie będzie więc odpowiednie dla każdego rodzaju niepełnosprawności.

Jakie jeszcze funkcje polecam?

Osobiście bardzo często korzystam z funkcji wiadomości głosowych, dostępnej na komunikatorach. Za sprawą tego nie muszę pisać, dużej ilości tekstu, a mogę po prostu powiedzieć to, co w danym momencie chcę.

Kolejną często używaną przeze mnie funkcją, był i do tej pory jest, po prostu dyktafon. Gdy ktoś w danym momencie przekazuje ważne informacje, a ja wiem, że nie zdążę ich zapisać, właśnie wtedy włączam dyktafon. Warto zaznaczyć, że jeżeli chcecie używać właśnie tej opcji na uczelni, czy w szkole, należy zapytać o zgodę prowadzącego.

Bardzo polecam również skorzystanie z aplikacji Google Pay, która daje możliwość płacenia telefonem. Nie trzeba więc dłużej nosić ze sobą portfela. Wystarczy tylko zbliżyć telefon do czytnika i gotowe! Rozumiem jednak, że ze względów bezpieczeństwa nie wszyscy zechcą się zdecydować.

Na zakończenie

W tym artykule skupiłam się bardziej na wbudowanych funkcjach smartfonu, niż na dostępnych do pobrania aplikacjach. Oczywiście o tym też z chęcią napiszę, jeśli tylko taki temat was interesuje. A naprawdę jest tego mnóstwo. Może zdarzyć się też tak, że pominęłam jakąś ważną funkcję, która np. jest od niedawna dostępna. Jeśli tak jest, dajcie mi znać.

Aby być na bieżąco z nowymi publikacjami zapraszamy do śledzenia Naszego fanpage’a:

https://www.facebook.com/rampa.pokonujemy.bariery

Opracowanie

Rampowiczka Marzena Lejkowska

Artykuł powstał w ramach realizowanego stażu.

Publikacje Marzeny:

Odpowiedź do artykułu “Ułatwienia dla OzN oferowane w smartfonach- system Android

  1. Pingback: APLIKACJE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ - poradnik

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial