PSONI Koło w Koszalinie

XX Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne

W naszej pamięci nadal pozostają niezatarte wspomnienia poprzednich edycji, a tym roku obchodzimy Jubileusz XX Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatów Artystycznych. To już po raz XX Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (PSONI) Koło w Koszalinie organizuje Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne. W dniach 14-16 września 2022r w malowniczej, nadmorskiej miejscowości Łazy spotkają się poszukujące artystycznych wyzwań osoby z niepełnosprawnością intelektualną, uznani twórcy profesjonalni, których inspiruje oryginalna twórczość osób z niepełnosprawnościami, opiekunowie uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domów Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Ośrodków Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych, Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych oraz członkowie stowarzyszeń z całej Polski.  Piękno nadmorskiego otoczenia daje możliwość oddania się refleksjom inspirowanym przez tegoroczne hasło warsztatów: „20 lat…Sukces drobnych wysiłków powtarzanych rok po roku.”

                   Trochę o historii Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatów Artystycznych…

              Wszystko zaczęło się w roku 2001r. ,kiedy odbył się pierwszy plener artystyczny zrealizowany przez PSOUU Koło w Koszalinie w ramach Ogólnopolskich Integracyjnych Plenerów Artystycznych.  Trwał on 1 dzień i uczestniczyło w nim 100 osób z Koszalina i okolic. W tym roku Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną PSONI Koło w Koszalinie-ma zaszczyt zaprosić na XX jubileuszową edycję tego wydarzenia. W 2022r. roku do Łaz przybędzie około 500 osób. Będą to reprezentanci  placówek takich jak Warsztaty Terapii Zajęciowej, Domy Pomocy Społecznej, Środowiskowe Domy Samopomocy, Ośrodki Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychwawcze, Specjalne Ośrodki Szkolno-Wychowawcze, uznani artyści, przedstawiciele ośrodków kultury i sztuki.

PSONI Koło w Koszalinie

    Dlaczego warsztaty artystyczne?

  • Twórczość w życiu osób z niepełnosprawnością intelektualną jest kluczowym elementem nie tylko w procesie ich rehabilitacji, a także integracji ze społeczeństwem.  
  • Działania twórcze motywują do dalszego działania, podnoszą poczucie godności i przynależności społecznej, dynamizują dalszy rozwój.
  • Zetknięcie z innym artystą daje osobom z niepełnosprawnością okazję do poszerzenia swojego warsztatu artystycznego oraz  możliwość ekspresji w wyrażaniu siebie.
  •  Twórczość oraz niezwykła spontaniczność osób z niepełnosprawnościami ma charakter niezwykle inspirujący. Integracyjny aspekt Pleneru daje zatem korzyści dla wszystkich artystów, których łączy szczególna wrażliwość w postrzeganiu otaczającego świata.
  • Wspólne spotkanie w atmosferze swobodnej twórczości jest okazją do zweryfikowania i przewartościowania krążących stereotypów i uprzedzeń dotyczących osób z niepełnosprawnościami.
  • Warsztaty Artystyczne wspierają  rozwój samodzielności osób z niepełno sprawnościami.
PSONI Koło w Koszalinie

Co nowego w tym roku?

W tym roku stawiamy na kreatywność. Proponujemy uczestnikom udział w różnorodnych warsztatach artystycznych, prowadzonych przez pasjonatów z różnych dziedzin, których głównym celem jest pobudzenie wyobraźni i spontanicznej ekspresji:

Warsztaty „Makramowe anioły”

Warsztaty „Kreatywna tkanina”

Warsztaty „Czas na czas”

Warsztaty „Boho na drzwi”

Warsztaty „Zaczarowany kubeczek”

Warsztaty „Nieszablonowe obrazy”

Warsztaty „Kolorowy świat witraży”

Warsztaty tworzenia świec i kamiennych świeczników

Warsztaty „Dziergane na ścianę”

Warsztaty „Cuda wianki”

Warsztaty „Malowanie na tkaninie”

Warsztaty kwiaty w pudełku

Warsztaty „Muszelkowe inspiracje”

Warsztaty „Wiklinowe wariacje”

Warsztaty malarskie techniką olejną

Warsztaty fotograficzne

Warsztaty taneczne

Warsztaty wizażu i fryzjerstwa

Warsztaty udzielania pierwszej pomocy

Warsztaty relaksacyjne

Warsztaty filmowe

Namioty tematyczne– reprezentanci zaproszonych placówek mają możliwość zaprezentowania swoich prac oraz  nowatorskich technik plastycznych . Dzięki temu mamy okazję poznać  różnobarwną twórczość osób z niepełnosprawnościami, które przyjeżdżają do Łaz z odległych  regionów naszego kraju.

Kino na leżakach– prezentacja filmów powstałych podczas warsztatów filmowych realizowanych w ramach XVIII i XIX Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatów Artystycznychi oraz laureata Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja.

Kolorowy pochód na plażę- przewidziano mnóstwo niespodzianek zapewniających niezapomniane wrażenia.

Projekt współfinansowany jest ze środków PFRON.

PSONI Koło w Koszalinie

Więcej informacji pod numerem telefonu (94) 3450853. 

Z poważaniem

PSONI Koło w Koszalinie

Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial