cukrzyca

Weronika Burkot – Cukrzyca stała się moją przygodą

Weronika Burkot – ilustratorka, artystka, wyróżniona absolwentka Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Autorka bloga o cukrzycy BlueSugarCube, aktywnie działająca na arenie międzynarodowej na rzecz społeczności osób z cukrzycą. Certyfikowany edukator diabetologiczny. Żyje z cukrzycą typu 1 od 1995 roku.

Skąd pomysł oraz energia na prowadzenie bloga o cukrzycy BlueSugarCube?

Dobre rzeczy przychodzą do nas w najmniej oczekiwanym momencie. W moim przypadku to wypalenie w cukrzycy zmieniło moje życie o 180 stopni. Doświadczyłam tego w 2013 roku, gdy wraz z 18 rokiem stażu z chorobą moja cukrzyca oficjalnie stała się „dorosła”. Byłam przytłoczona tym, że cukrzyca zostanie ze mną do końca życia. Mój diabetolog zauważył, że mam obniżony nastrój i gorsze wyniki. To on zaproponował psychoterapię i pomógł mi ogarnąć poziomy cukrów. Miałam profesjonalne wsparcie, ale chciałam zrobić coś więcej, chciałam zmienić swoje spojrzenie na cukrzycę. Tak powstał blog BlueSugarCube.

Rampa
Weronika Burkot

Dzielenie się problemami, nadziejami i marzeniami pomogło mi zrozumieć, że nie jestem sama. Od tamtego czasu minęło prawie 8 lat, a ja nadal codziennie mam 100 pomysłów, które chcę wprowadzić w życie. Często można mnie znaleźć przy pracy nad nowym projektem dotyczącym cukrzycy. Odczuwam ciągłą potrzebę tworzenia, motywowania, inspirowania i wspierania osób z cukrzycowej społeczności.

Ile czasu zajmuje Pani przygotowanie materiału na bloga?

Na moim blogu można znaleźć różnego rodzaju wpisy – od osobistych przemyśleń, przez artykuły technologiczne i naukowe, po recenzje książek i produktów dla osób z cukrzycą. Na czas przygotowania materiału wpływa wiele czynników. Przykładowo, relacje z międzynarodowych konferencji naukowych przygotowuję nawet przez kilka tygodni, ze względu na wymagające tłumaczenie materiałów na język polski. Natomiast „luźniejszy” wpis, który dotyczy moich przemyśleń na dany temat, może zająć mi zaledwie jeden wieczór gdy zależy mi na szybkim uchwyceniu swoich odczuć.

cukrzyca

Jakie możliwości daje prowadzenie swojego kanału w mediach społecznościowych?

Własne kanały na platformach społecznościowych dają nam przede wszystkim możliwość docierania do ogromniej liczby osób z całego świata. Tylko w 2020 roku prawie 4 miliardy ludzi na świecie aktywnie korzystało z mediów społecznościowych. Możemy udostępniać materiały w dowolnej formie (tekst, video, ilustracja, itd.), w tej, w której czujemy się najlepiej. Dzieląc się swoją historią, wiedzą, pomysłami, czy przemyśleniami, możemy zrobić naprawdę wiele. Jeżeli uda nam się zainspirować, zmotywować czy wesprzeć chociaż jedną osobę, zdecydowanie jest to sukces!

Proszę nam opowiedzieć o swoim życiu z cukrzycą. Jakie były początki, a jak jest teraz?

Zdiagnozowano mnie z cukrzycą typu 1, gdy miałam tylko 4 lata, więc niewiele pamiętam z tego czasu. Mam tylko niewyraźne wspomnienia bólu i emocji, takich jak zagubienie, strach, smutek. Leczenie cukrzycy wyglądało wtedy zupełnie inaczej, nikt nawet nie śnił o urządzeniach, które mamy dostępne dzisiaj. Moja insulinoterapia zaczęła się od podawania zastrzyków tzw. insulinówkami – cienkimi strzykawkami z długimi igłami – na szczęście było to tylko przez krótki okres. Następnie przez kilka lat byłam na penach insulinowych, które było o wiele bardziej przyjazne niż insulinówki.

W wieku 12 lat dostałam swoją pierwszą pompę insulinową – tej terapii korzystam nieprzerwanie do dzisiaj i nie wyobrażam sobie powrotu do wielokrotnego kłucia. Dużym ułatwieniem w codzienności z cukrzycą są dla mnie sensory, które umożliwiają mi monitorowanie poziomu cukru przez 24 godziny na dobę. Jest to ogromny postęp technologiczny w leczeniu cukrzycy.

Weronika Burkot

Cukrzyca utrudnia życie, czy je wzbogaca?

Cukrzyca jest codziennym wyzwaniem, ale na pewno nie jest ograniczeniem. Mamy przez nią więcej obowiązków niż zdrowa osoba, ale to nie znaczy, że życie z nią jest gorsze. Dzięki cukrzycy poznałam wielu niesamowitych ludzi, miałam okazję wziąć udział w międzynarodowych wydarzeniach i zwiedzić nowe miejsca. Nie wyobrażam sobie bym mogła bez tego wszystkiego żyć. Cukrzyca mnie nie definiuje, ale jest częścią mnie i uczyniła mnie tym, kim jestem dzisiaj.

Weronika Burkot

http://bluesugarcube.blogspot.com/

Wywiad z Weroniką Burkot: https://www.youtube.com/watch?v=VoV8r7ZkeEM

Rozmowę z Weroniką Burkot, przeprowadziła asystentka redaktora Portalu Rampa Pokonujemy Bariery – Katarzyna Liszcz

Zdjęcia źródło: Weronika Burkot

Publikacje Rampowiczki Katarzyny

2 odpowiedzi do artykułu “Weronika Burkot – Cukrzyca stała się moją przygodą

  1. Pingback: Dojrzewanie a życie z cukrzycą - rozmowa z Barbarą Promis

  2. Pingback: Cukrzyca prof. dr hab. n. med. Ewa Barbara Pańkowska

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial