Wilki na drogach

Osiem tablic z wizerunkiem wilka stanęło przy kilku drogach w lubuskich gminach Gozdnica, Wymiarki i Przewóz. Mają ostrzegać kierowców przed zwierzętami, które mogą wbiec na jezdnie.

Jak poinformował PAP Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp., impulsem do ustawienia tablic było odnotowanie w ubiegłych latach w regionie lubuskim kilku kolizji, które okazały się śmiertelne dla wilków.

Przyrodnicy mają nadzieję, że kierowcy, widząc tablicę z wizerunkiem wilka umieszczonym w czerwonym trójkącie i napisem „Zwolnij! Wilki!”, zdejmą nogę z gazu i baczniej będą obserwować pobocze drogi.

– Umiejscowienie tablic nie jest przypadkowe. Stanęły przy odcinkach dróg przecinających trasy wędrówek wilczych watah. To element czynnej ochrony wilków na obszarze Natura 2000 Wilki nad Nysą – wyjaśnił Bielewicz.

– Umiejscowienie tablic nie jest przypadkowe. Stanęły przy odcinkach dróg przecinających trasy wędrówek wilczych watah. To element czynnej ochrony wilków na obszarze Natura 2000 Wilki nad Nysą – tłumaczy Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. informuje, że na obszarze województwa lubuskiego bytuje na stałe od 30 do 50 wilków skupionych w około 8-9 grupach – watahach. Ich liczba stale wzrasta, po tym jak w XX wieku zostały niemal całkowicie wytępione.

W Polsce wilk jest gatunkiem objętym ścisłą ochroną. Jego ochronę sankcjonuje także prawo Unii Europejskiej. Zabronione jest nie tylko zabijanie, ale nawet płoszenie tych zwierząt.

źródło: www.kurier.pap.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial