Klaudia Gąsior – adwokat i właściciel Kancelarii Adwokackiej w Rzeszowie specjalizującej się uzyskiwaniu odszkodowań, dla osób które ucierpiały w skutek wypadków przy pracy i wypadków komunikacyjnych na terenie całej Polski oraz w prawie rodzinnym i gospodarczym. Odpowiada na pytania dotyczące wsparcia prawnego osób z niepełnosprawnościami, zabezpieczenia dziecka z niepełnosprawnością w zakresie polisy, opieki i testamentu – wywiad zrealizował i przeprowadził Rampowicz Grzegorz Draus.
Jakiej pomocy prawnej najczęściej potrzebują osoby z niepełnosprawnością?
Możliwości pomocy prawnej są bardzo duże. Statystycznie najczęściej są to sprawy dotyczące ubiegania się o dodatkową pomoc z ZUS, świadczenia o rentę lub wypłatę jednorazowego odszkodowania. Jeśli niepełnosprawność jest skutkiem poniesionego wypadku przy pracy lub wypadku komunikacyjnego osoby potrzebują prawnika specjalisty w dziedziny odszkodowań do poprowadzenia sprawy w Sądzie i otrzymanie stosowanego odszkodowania i zadośćuczynienia dla siebie.
Jaki zakres wsparcia może zaoferować Kancelaria?
Moja Kancelaria specjalizuję się w tematyce uzyskiwania odszkodowań, dla osób które ucierpiały w skutek wypadków przy pracy i wypadków komunikacyjnych. Prowadzimy takie sprawy na terenie całej Polski. W tym roku udało nam się uzyskać ugodę dla osoby, która ucierpiała w skutek wypadku komunikacyjnego na kwotę 400 000 zł odszkodowania i to na pierwszej rozprawie, bez długoletniej sprawy w Sądzie. Takie osoby po wypadku są często niepełnosprawne długie lata a czasem całe życie, pieniądze z odszkodowania pomagają im w leczeniu na najwyższym możliwym poziomie w Polsce i za granicą.
W jakich sytuacjach dorosła osoba z niepełnosprawnością powinna skorzystać z pomocy prawnej?
Jeśli osoba czuje, że jej prawa nie są do końca przestrzegane lub sprawa, którą ma do załatwienia jest dla niej zbyt skomplikowana zawsze doradzam udać się do specjalisty prawnika z danej dziedziny. Tak jak nie każdy lekarz może wyleczyć wszystko tak również wśród prawników są specjalizację. Najlepiej skorzystać z polecania lub poszukać opinii w Internecie czy dany prawnik na co dzień zajmuje się takimi sprawami jak ta, którą ma dla nas rozwiązać.
Czy osoby z niepełnosprawnością są bardziej narażone na oszustwa i nieuczciwe działania?
Każdy z nas jest narażony na oszustwa i nieuczciwe działanie. Ja zawsze doradzam korzystanie z pomocy specjalistów, których zdamy lub z których pomocy korzystali już nasi znajomi czy rodzina. Rekomendacja, czyli polecenie od innej osoby jest najlepszym sposobem, aby jak najbardziej zminimalizować możliwość doświadczenia nieuczciwego działania lub oszustwa.
Według Pani z jakimi barierami najczęściej spotykają się osoby z niepełnosprawnością?
Wrócę do osób po wypadkach, bo z takimi osobami ja podczas wykonywania pracy jako adwokat spotykam się na co dzień. Często są to osoby z trwałymi widocznymi urazami ciała, które wstydzą się swojego wyglądu i to jest ich największa bariera szczególnie jeśli są to osoby, które przed wypadkiem nie miały problemów zdrowotnych. Jeśli spotkają na samym początku osoby, które udzielą im wsparcia często również zalecamy rozmowy z psychologiem wtedy łatwiej będzie im odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Jak rodzic dziecka z niepełnosprawnością może zabezpieczyć prawnie przyszłość dziecka?
Każdy rodzic powinien myśleć o przyszłości swojego dziecka i tu zawsze doradzamy posiadanie polisy na życie, od nieszczęśliwych wypadków dla siebie i dla swoich dzieci. W drugiej kolejności należy pamiętać o uporządkowaniu spraw związanych z dziedziczeniem, aby ułatwić swoim dzieciom sprawy, kiedy być może w przyszłości zabraknie rodziców, najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie testamentu u notariusza. Jeśli niepełnosprawność naszego dziecka jest znaczna i nie jest ono samodzielne warto również zadbać o ustanowienie stałego opiekuna prawnego na przyszłość. Takie postępowanie należy przeprowadzić w Sądzie.
Czy przepisy prawa w obecnej sytuacji dobrze zabezpieczają osoby z niepełnosprawnością?
Myślę, że tak, najważniejsza jest jednak świadomość tych praw dla osób niepełnosprawnych. Często jest tak, że osoby nie są świadome w całości jakie mają prawa w Polsce, dlatego doradzam korzystanie z fachowej pomocy prawnej nie na własną rękę.
Jakie są prawne narzędzia pomocy i wsparcia dla osób z niepełnosprawnością?
Są to z pewnością punkty bezpłatnego doradztwa prawnego, które znajdują się w każdym mieście, gdzie osoby dyżurujące udzielają przez telefon lub na miejscu w Gminie bezpłatnie porady prawnej również dla osób niepełnosprawnych. Na stronie internetowej Gminy lub Starostwa powinna być zakładka nieodpłatna pomoc prawna i tam znajdą Państwo informację o możliwości skorzystania z takich bezpłatnych porad prawnych są one finansowe z programu Ministerstwa Sprawiedliwości.
Jak Pani rozumie niepełnosprawność? Czy można ją określić, nazwać, opisać?
Dla mnie to po prostu stan, kiedy czujemy dyskomfort z wykonywania czynności życia codziennego. Są na pewno różne oblicza niepełnosprawności tak jak jest wiele rzeczy, które wykonujemy codziennie i które są nam potrzebne do egzystencji tak abyśmy mogli każdego dnia czuć się samodzielni bez stałej pomocy drugiej osoby.
Czasami osoby z niepełnosprawnością mówią: wszyscy jesteśmy niepełnosprawni tylko po nas, po prostu widać – jakie jest Pani zdanie na ten temat?
Tak jak wspominałam wyżej tak naprawdę każdy z nas potrzebuje od czasu do czasu pomocy w wykonaniu jakieś czynności życia codziennego. Nikt z nas nie jest orłem w każdej dziedzinie. To co ja podziwiam osobiście u osób ze stwierdzoną niepełnosprawnością to motywacja i chęć do działania pomimo trudności. Dzięki ogromnej ambicji często takie osoby są przykładem dla innych osób, ponieważ mimo widocznych ograniczeń potrafią osiągnąć dużo więcej niż osoby, które są na co dzień sprawne, ale posiadają dużo mniejsza determinację i chęć do życia.
Adwokat Klaudia Gąsior
Kontakt:
Kancelaria Adwokacka Adwokat Klaudia Gąsior
Ul. Cegielniana 36/13, 35-310 Rzeszów
https://kancelariagasior.pl/
biuro@kancelariagasior.pl
Od 2018 roku Kancelaria Adwokacka bierze udział w projekcie Ministerstwa Sprawiedliwości udzielając nieodpłatnego poradnictwa dla osób niezamożnych i niepełnosprawnych w określonych punktach udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie woj. Podkarpackiego.
.
.
.
Wywiad zrealizował Rampowicz Grzegorz Draus
Wywiady zrealizowane przez Rampowicza Grzegorza