Wynajem mieszkania dla osoby z niepełnosprawnością- poradnik

Jak znaleźć odpowiednie mieszkanie dla osoby z niepełnosprawnością? Na co zwrócić uwagę, szukając mieszkania do wynajęcia dla osoby poruszającej się na wózku lub o kulach? Jakie są ogłoszenia, o co pytać i na co uważać? Poradnik przygotowany przez Rampowiczkę na podstawie własnych doświadczeń.

W życiu osób pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych nadchodzi czas, kiedy chcemy się wyprowadzić z domu rodzinnego. Chociaż mamy najbardziej kochaną rodzinę na świecie to chcemy zacząć żyć na własny rachunek. Musimy uwierzyć w to, że damy radę mimo barier, które stawia nam na drodze niepełnosprawność. Połową sukcesu jest, kiedy w naszej decyzji mamy wsparcie rodziny.

Wynajęcie mieszkania dla osoby z niepełnosprawnością

Pierwszym etapem jest długie i meczące szukanie mieszkania dostosowanego dla osoby poruszającej się na wózku lub o kulach. Ofert z wynajmem mieszkania na serwisach ogłoszeniowych jest bardzo dużo, osoba pełnosprawna jest w stanie znaleźć pokój w ciągu nawet kilku dni, ale jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne mają one dużo trudniej. Wynika to z braku szczegółowych opisów i zdjęć mieszkania jak i budynku, o które trzeba dodatkowo dopytać właściciela a zwłaszcza o bariery architektoniczne.

Jakie są bariery architektoniczne?

Bariery architektonicznie oraz najważniejsze informacje, na które należy zwrócić uwagę podczas szukania mieszkania do wynajęcia przez osobę niepełnosprawną:

Uwaga: warto sprawdzić następujące informacje w ogłoszeniach:

  • wanna w łazience – zamiast kabiny prysznicowej
  • jeśli jest kabina należny zapytać, czy jest niski brodzik
  • często w ogłoszeniu ujęta jest informacja, że mieszkanie znajduje się na parterze, ale po sprawdzeniu okazuje się do mieszania prowadzi jednak kilka schodów,
  • w mieszkaniach w starym budownictwie brak windy, są tylko schody
  • często w ogłoszeniu pojawia się informacja, że jest winda, ale po sprawdzeniu okazuje się, że do windy prowadzą schody
  • często przed wejściem do bloku są tylko schody – brakuje podjazdu,
  • jeśli jest podjazd do bloku to ważne, aby sprawdzić czy nie jest za stromy i czy ma zamontowaną poręcz,

Wynajem mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Istotną rzeczą przy wynajmowaniu mieszkania przez osobę niepełnosprawną jest jeszcze droga dojazdowa do bloku. Zanim nie zderzyłam się z tym problemem nie wiedziałam, jak to jest istotne!

Niestety wynajęłam pokój na osiedlu, na którym droga dojazdowa oraz chodnik wyłożone były kostką w kształcie trójkątów. Kostka ta charakteryzuje się tym, że wygląda jak rozeta w jej licznych otworach gromadzą się kamienie lub przerasta je trawa – niestety nie jest pełna i gładka. Codziennie przemieszczając się chodnikiem moje małe przednie kółka wózka wpadały w jej każdy trójkąt.  Za każdym razem, wyjeżdżając z domu musiałam jechać bardzo powoli i ostrożnie. Jest to ogromne utrudnienie dla osoby poruszającej się na wózku, nie czułam się bezpiecznie i komfortowo więc w międzyczasie szukałam innego pokoju.

Niedawno przeprowadziłam się na inne osiedle mieszkaniowe, gdzie wszędzie jest wygodny chodnik. Teraz mam ten komfort, że jadę bezpiecznie a moje małe kółka wózka nie wpadają w żadne dziury.

Osoba z niepełnosprawnością szuka mieszkania do wynajęcia

Przeglądając ogłoszenia z ofertą wynajmu mieszkania ważne jest to, aby zapisać sobie na kartce lub ułożyć w głowie pytania do właściciela mieszkania.

Najlepiej od razu na początku rozmowy powiedzieć, że jest się osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim lub o kulach. Właściciel od razu powie, czy mieszkanie spełnia odpowiednie kryteria.

Lista przykładowych pytań dotyczących wynajmu mieszkania dla osoby z niepełnosprawnością:

  • Czy nie ma schodów do bloku i do windy?
  • Czy w łazience jest wanna, czy kabina?
  • Jeśli jest kabina to czy jest niska?
  • Czy są w miarę szerokie korytarze, prowadzące do pokoju, kuchni, łazienki?
  • Czy toaleta jest wystarczająco szeroka, aby wjechać wózkiem i zamknąć drzwi?
  • Czy można przestawić meble tak, aby wygodnie manewrować wózkiem?
  • Czy mieszkanie jest bez progów między pokojami i korytarzami?

Najlepsza lokalizacja mieszkania dla osoby z niepełnosprawnością

Bardzo ważne jest jeszcze przy szukaniu mieszkania dla osoby z niepełnosprawnością jego lokalizacja. Czasem, szukając mieszkania nie zwracamy uwagi na pełną infrastrukturę osiedla co jak się później okazuje, jest bardzo ważne.  Należy zapytać, sprawdzić czy blisko sklep spożywczy, apteka, przystanek autobusowy itd. Tak, żebyśmy mogli uzyskać 100 % niezależności, po to byśmy mogli normalnie żyć – mimo swojej niepełnosprawności.

Samodzielność osoby z niepełnosprawnością

W Rzeszowie mieszkam już dwa lata, gdy wyprowadzałam się z rodzinnego domu zastanawiałam się – czy dam radę? Myślałam, jednak jeżdżę na wózku, mam ograniczenia związane z chorobą. Usłyszałam od mojej mamy: dasz radę! Wierzę w Ciebie! Spróbuj uda się, a nawet jeśli nie to wrócisz, ale będziesz wiedziała, że spróbowałaś!  Zaryzykowałam i dało się. Dzisiaj w Rzeszowie mieszkam, pracuję i realizuję się w każdym aspekcie życia powiem więcej – planuję zostać tu na zawsze.

Nowa praca i miejsce zamieszkania

W obecnej pracy nawiązałam przyjaźnie, które z dnia na dzień stają się coraz mocniejsze, pomimo tego, że jesteśmy w bardzo różnym wieku.  Wszyscy sobie pomagamy i wspieramy się, nie tylko w pracy na naszej zmianie, ale też w życiu prywatnym. Jeśli kogoś nie ma, jeden dzień w pracy to zaraz dzwonimy do siebie – czy coś się nie stało, czy nie potrzebuje zakupów, lekarstw? Traktujemy siebie jak rodzinę i w pełni akceptujemy siebie mimo różnych niepełnosprawności. Bardzo często spotykamy się prywatnie na kawę po pracy i ten czas razem spędzany jest wyjątkowy i nawet kawa ma lepszy smak:)

Ty też dasz sobie radę!

Nie bójmy się usamodzielnić, bo niezależność to coś wspaniałego i nie wmawiajmy sobie – nie dam rady, bo jestem niepełnosprawny/a!  I co z tego? Masz prawo normalnie żyć! Ja mam MPDZ i wynajmuję pokój, pracuję spotykam się z przyjaciółmi, jeżdżę autobusem do lekarza do galerii. Moje MPDZ mi w tym nie przeszkadza, już 27 lat jest ze mną i tak sobie nieraz myślę, że gdyby nie moja choroba, nie byłabym tu, gdzie jestem, nie pracowałabym tu, gdzie pracuję i nie poznałabym wielu wspaniałych osób, bez których dzisiaj nie wyobrażam sobie życia. Dzięki obecności tych osób, pokonywanie przeszkód jakie stawia mi życie jest prostsze, już nie zastanawiam się, dlaczego tak musiało być, teraz dziękuję za to, że tak właśnie jest.

Warto podjąć to wyzwanie!

Ja dałam radę, więc Ty też dasz sobie radę – tylko odblokuj swój strach przed zmianą i nowym wyzwaniem.  Wiadomo, że na początku nie będzie łatwo, ale zapewniam Ciebie, że warto podjąć to wyzwanie. Wiem to z własnego doświadczenia, nie ważne czy jeździsz na wózku, czy poruszasz się o kulach – możesz osiągnąć wszystko! Spełnić swoje marzenia, osiągnąć wszystkie założone cele, to jest kwestia Twojej chęci, a nie niepełnosprawności. Dzisiaj mogę powiedzieć, że niepełnosprawność jest na swój sposób wyjątkowa i szczególna, wszystko tkwi tylko w naszym podejściu.

Zapraszamy do zapoznania się również z poradnikiem:

https://rampa.net.pl/jak-powinien-byc-dostosowany-blok-oraz-mieszkanie-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia/

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial