Zwolnienie – w jaki sposób można je dostać?

Zwolnienie to rozwiązanie, z którego musimy skorzystać w momencie, gdy nasze samopoczucie nie jest najlepsze. Czasami jest koniecznością, gdy mamy objawy grypy bądź problemy żołądkowe. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób można je otrzymać.

Zwolnienie lekarskie – co musisz wiedzieć

Zwolnienie lekarskie jest dokumentem, który wystawiany jest przez lekarza, ma on na celu usprawiedliwić nieobecność pracownika. Podstawą do wystawienia zwolnienia lekarskiego jest stan zdrowia pacjenta lub przedstawiona dokumentacja medyczna. Osoby posiadające umowę o pracę bądź umowę zlecenie nie muszą obawiać się o swoje wynagrodzenie. Niestety zwolnienia lekarskie nie obowiązują w przypadku umowy o dzieło. Pracownik na zwolnieniu lekarskim nie otrzyma zasiłku z powodu choroby, będąc na takiej umowie. 

Zazwyczaj pracownikowi przysługuje 80% należnego wynagrodzenia za okres przebywania na l4. W niektórych wypadkach możliwe jest 100% wynagrodzenia. Zaliczyć do tego można chorobę podczas ciąży, nieobecność w pracy ze względu wypadku w drodze do pracy lub z pracy czy chorobę zawodową. 

Zwolnienie w formie dokumentu elektronicznego 

Zwolnienie w formie elektronicznej może wystawić każdy lekarz. W celu uzyskania zwolnienia lekarskiego nie trzeba również iść do przychodni. Wystarczy umówić się na zdalną konsultację ze specjalistą, który w razie konieczności wystawi e-zwolnienie. Podczas konsultacji lekarz może chcieć zapoznać się z wynikami naszych badań bądź wystawić skierowanie na wykonanie kolejnych. Z lekarzem online wygodnie możesz skonsultować się bez wychodzenia z domu. Konsultacja może odbywać się  online bądź telefonicznie. Forma jest zależna od możliwości pacjenta oraz lekarza. 

Zwolnienie lekarskie – pomoc w nagłych sytuacjach

Zaświadczenie lekarskie wystawione online jest ratunkiem w wyjątkowych sytuacjach. Zwolnienie l4 online trafia od razu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a następnie do pracodawcy. W momencie, gdy nagle zachorujemy wystarczy skorzystać z wyszukiwarki i umówić się na wizytę online. Jest to dobre rozwiązanie, gdy czujemy się wyjątkowo osłabieni, a dojście do przychodni byłoby prawie niemożliwe z przyczyn zdrowotnych takich jak: biegunka, wymioty czy wysoka gorączka. 

Zwolnienie z powodu choroby przewlekłej

Zwolnienie można również otrzymać w przypadku choroby przewlekłej i zaostrzenia jej objawów. W wyniku nasilenia objawów może dojść do niezdolności do pracy, wtedy warto umówić się na wizytę online. Należy jednak brać pod uwagę, że lekarz może poprosić o dokumentację medyczną  dotyczącą schorzenia, aby mieć możliwość wystawienia l4 online. Najczęściej starczy dokument z wizyty u specjalisty, na którym będzie potwierdzona diagnoza. Forma wgrania tego typu dokumentów będzie zależna od możliwości, jakimi dysponuje przychodnia.

Inne powody na jakie można wystawić zwolnienie

Ze zwolnienia można skorzystać również wtedy, gdy zachoruje nasze dziecko. Wtedy wystarczy skonsultować się z pediatrą i przedstawić jak wygląda sytuacja. Takie rozwiązanie należy brać pod uwagę tylko w nietypowych sytuacjach, gdy nie ma możliwości udania się z dzieckiem do przychodni. Pediatra może wystawić zwolnienie, lecz pewnie zasugeruje również wizytę w przychodni.

Zwolnienie mogą uzyskać również kobiety w ciąży, które są aktywne zawodowo. Niektóre dolegliwości potrafią bardzo uprzykrzyć codzienność, dlatego warto skorzystać z konsultacji online w celu uzyskania zwolnienia. Zwolnienie l4 może pomóc przetrwać dolegliwości takie jak: bóle pleców, bóle brzucha czy nudności.   

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial