Zwycięzcy Konkursu Człowiek bez barier 2018!

Zwycięzcą 16. Konkursu „Człowiek bez barier”, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, został Przemysław Sobieszczuk. Gala wręczenia nagród odbyła się 3 grudnia 2018 r., w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych. Konkurs honorowym patronatem objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, która zaszczyciła Integrację i laureatów swoją obecnością. Jury przyznało pośmiertnie Nagrodę Specjalną Piotrowi Pawłowskiemu, twórcy Konkursu. Podczas uroczystości założyciel i wieloletni prezesa Integracji został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

4 równorzędne wyróżnienia w Konkursie otrzymali:
Adrian Beściak
Andrzej Łukasik
Irena Sikora-Mysłek
Krzysztof Stern

Osobowość Internetowa – Agata Roczniak

Nagroda Specjalna – pośmiertnie Piotr Pawłowski

Nagroda Publiczności – Andrzej Łukasik

Niestrudzony orędownik idei integracji

Uroczystość w Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęło pośmiertne uhonorowanie śp. Piotra Pawłowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski – za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. Odznaczenie z rąk ministra Wojciecha Kolarskiego odebrała wdowa po Piotrze Pawłowskim, Ewa Pawłowska. – Po śmierci poznaję Piotra od nowa i odkrywam go od nowa – mówiła prezes Integracji. – Wcześniej obserwowałam go w działaniu, widziałam jego siłę jego determinację, jego uśmiech, a teraz poznaje go poprzez słowa, które po sobie pozostawił.

Żona założyciela Integracji przywołała fragment wywiadu, w którym Piotr Pawłowski mówił o odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale też za innych.

– Myślę, że jego odpowiedzialność zaowocowała też odwagą w walce o ważne sprawy dla innych. Ten order jest za odwagę i za odpowiedzialność – podkreśliła Ewa Pawłowska.

Odznaczenie państwowe nie było jedynym pośmiertnym wyróżnieniem dla twórcy Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Fundacji Integracja, które tego dnia odbierała jego żona. Kapituła konkursu „Człowiek bez barier” postanowiła bowiem upamiętnić go również Nagrodą Specjalną.

Piotr Pawłowski konsolidował środowisko, motywował i inspirował. Świat pamięta go jako wizjonera o otwartym umyśle. Był błyskotliwym strategiem o ciepłym usposobieniu. Chociaż wysoko stawiał poprzeczkę sobie i swoim współpracownikom, był przede wszystkim człowiekiem, który kochał życie i potrafił z niego korzystać.

– Był spełnionym człowiekiem, zachłannym na życie – wspomina Ewa Pawłowska. – Ujął mnie swoim uśmiechem i pogodą ducha. W kontakcie z nim, wózek przestawał być widoczny.

Refleksjami i wspomnieniami o Piotrze Pawłowskim podzieliła się też patronka konkursu, pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, która od początku kadencji swojego małżonka uczestniczyła we wszystkich galach konkursu „Człowiek bez barier”.

– Przede wszystkim sam Piotr Pawłowski był człowiekiem bez barier – powiedziała pierwsza dama po uroczystym wręczeniu Orderu Odrodzenia Polski. – Swoimi codziennymi wyborami udowadniał, że wszystko staje się możliwe. Dzięki działaniom pana Piotra oraz jego współpracowników świat osób niepełnosprawnych ulega zauważalnym zmianom. Swoją determinacją i wytrwałością dążył do tego, żeby włączać osoby z niepełnosprawnością do tkanki społecznej – mówiła małżonka prezydenta RP. – We wszystkich wypowiedziach podkreślał, że każdy ma jakiś talent i powinien go wykorzystywać. Pan Piotr niezaprzeczalnie miał jeden wielki talent – potrafił skupiać wokół swoich pomysłów, swoich projektów ludzi z bardzo różnych środowisk, różnych zawodów i o rożnych poglądach politycznych – podsumowała Agata Kornhauser-Duda.

Przemysław Sobieszczuk – Człowiek bez barier 2018

Pierwsza dama wręczyła statuetkę zwycięzcy 16. edycji Konkursu, Przemysławowi Sobieszczukowi, który od urodzenia choruje na rzadką i nieuleczalną genetyczną chorobę skóry – Epidermolysis Bullosa (EB), czyli pęcherzowe oddzielanie się naskórka. – Kiedyś było mi niezwykle ciężko zaakceptować siebie takim, jakim jestem, w sytuacji, gdy na każdym kroku spotykałem się ze spojrzeniami ludzi skierowanymi na moje dłonie, opatrunki na całym ciele – mówił Człowiek bez barier 2018. – Na EB w całej Polsce choruje 400-500 osób. Chcąc zmienić nastawienie do chorób rzadkich, nastawienie do nas takich, jacy jesteśmy, musiałem zadziałać. Udało się założyć międzynarodową organizację Debra i poprzez nią działać przede wszystkim na rzecz dzieci i rodzin, a teraz prowadzić edukację w szkołach na temat tolerancji dla każdego człowieka – dodał Przemysław Sobieszczuk.

Laureat od 2007 r. jest pracownikiem banku, w którym zajmuje się szkoleniem kadr. W Akademii Motyl prowadzi też własne szkolenia motywujące i uczy dzieci, jak postępować w szkole wobec kolegów z niepełnosprawnością. Upowszechnia wiedzę o chorobach rzadkich. Rozwinął także działalność polskiego oddziału Stowarzyszenia Debra. Zaangażował się w walkę o refundację specjalistycznych opatrunków, poprawiających jakość życia chorych na EB.

Andrzej Łukasik – wyróżnienie oraz Nagroda Publiczności

Kapituła Konkursu tradycyjnie przyznała również cztery równorzędne wyróżnienia. Pierwsze z nich otrzymał Andrzej Łukasik– prezes Klubu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Janowie Lubelskim, radny od czterech kadencji, a także zapalany rowerzysta. Na rowerze własnej konstrukcji przemierza Polskę i Europę. Uczestniczył w sześciu pielgrzymkach rowerowych, przejeżdżając łącznie 10435 km. W 2018 r. na 100-lecie odzyskania niepodległości przejechał rowerem wokół Polski. Jest osobą niskiego wzrostu (mierzy 106 cm). – Trzeba siebie zaakceptować, a później iść dalej – mówił podczas gali.

Działalność Andrzeja Łukasika uznanie znalazła również w oczach czytelników portalu Niepelnosprawni.pl, którzy w internetowym głosowaniu przyznali mu Nagrodę Publiczności. Działacz z Janowa Lubelskiego zdobył niemal 3 tysiące głosów.

Andrzej Beściak – wyróżnienie

23-latek z Rzeszowa, organizator cyklicznych akcji charytatywnych „The Best Trip – w drodze po pomoc”. Pomysł polega na przejechaniu w jak najkrótszym czasie opracowanej przez siebie trasy, by przy okazji zbierać pieniądze na potrzebujące ich dziecko z niepełnosprawnością.

– Pomaganie stało się dla mnie czymś równie naturalnym, jak mycie zębów. Odkryłem, jakie jest ważne dla innych i jak wiele daje również mnie – mówi.

W 2014 r. Adrian w osiem dni pokonał na wózku trasę Rzeszów-Kraków-Warszawa, czyli ok. 500 km, zbierając pieniądze dla 8-letniego Krystiana. Rok później w 11 dni przejechał ponad 600 km z Rzeszowa do Suwałk, by pomóc 12-letniemu Kubie. W 2017 r. założył Stowarzyszenie The Best Life i już pod jego szyldem przejechał przełożoną trasę przez cztery kraje. Podróż trwająca 46 dni i licząca 2500 km zakończyła się 15 września. Jej finałem była druga edycja festiwalu. Obie akcje miały na celu pomoc 4-letniej Zosi.

Irena Sikora-Mysłek – wyróżnienie

Mimo głębokiego niedosłuchu, od 1996 r. pracuje w zawodzie pielęgniarki, pełniła lub pełni też funkcje m.in. przewodniczącej Koła Terenowego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w Częstochowie, zastępcy dyrektora medycznego, audytora Zintegrowanego Systemu Zarządzania, a także nauczyciela i wykładowcy. Od 2016 r. prowadzi Gabinet Medycyny Holistycznej. Aktywnie

działa w organizacjach pozarządowych. Wspiera potrzebujących na każdym etapie, organizuje pomoc także dla rodziny chorego. Zaangażowana jest również w działalność organizacji wspierających ludzi dotkniętych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. – Nie wyobrażałam sobie, że mogłabym robić cokolwiek innego. Chciałam być pielęgniarką, a to powinna być osoba bez skazy – wspomina pani Irena.

Krzysztof Stern – wyróżnienie

Inicjator i pomysłodawca obozów sportowych dla osób z niepełnosprawnościami Iron Camp, treningów crossfitu oraz biegów na wózkach, założyciel stowarzyszenia „Jedna Chwila”.
– Uważam, że każda osoba jest człowiekiem bez barier, tylko pytanie, na ile chcemy swoje życie rozwijać, chcemy się nim cieszyć i korzystać z niego – mówił podczas gali.

Do aktywności zachęca również własnym przykładem, trenując, biorąc udział w zawodach, angażując się w projekty społeczne. – Wybrałem crossfit i biegi, żeby pokazać, że przeszkodą nie jest brak funduszy na drogi sprzęt. Aktywność nie wymaga inwestycji, a jedynie chęci wyjścia z domu – mówi pomysłodawca klubu crossfitowego dla osób z niepełnosprawnością.

Agata Roczniak – Osobowość Internetowa 2018

Nagroda w kategorii „Osobowość Internetowa” powędrowała do Agaty Roczniak – chorującej na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) modelki, medalistki zawodów pływackich oraz działaczki w fundacji Ewy Minge Black Butterflies.

– Uważam, że człowiek bez barier to osoba, która nigdy nie jest bezradna, kiedy spotykają ją trudności – zauważyła Agata Roczniak. – To taka osoba która nie traktuje zależności od drugiej osoby jako bezradności czy odebrania wolności ale jako wspaniałą współpracę – dodała.

Lista Mocy na 100-lecie niepodległości

Gala w Zamku Królewskim była także okazją do premiery najnowszego wydawnictwa Integracji – ostatniego pomysłu Piotra Pawłowskiego. To wydana na 100-lecie odzyskania niepodległości „Lista Mocy. Edycja specjalna. 100 wyjątkowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością, działających w latach 1918-2018”.

Edycja specjalna Listy Mocy jest publikacją szczególną. Nigdy bowiem i nigdzie dotąd nie spotkało się w jednym miejscu 100 wybitnych postaci z niepełnosprawnością, które przeszły do historii Polski i świata dzięki niekwestionowanym talentom, osiągnięciom, twórczości i wiekopomnym dziełom dla dobra wspólnego. Walczyli w I i II wojnie światowej, w Legionach, Powstaniu Warszawskim, w powojennej opozycji. Byli więzieni i represjonowani. Tułali się po kraju, a wielu zmuszonych zostało do emigracji. Mimo to wszędzie tam, gdzie rzucił ich los, angażowali się na rzecz społeczności lokalnej i pielęgnowania pamięci historycznej.

16 lat tradycji

Konkurs „Człowiek bez barier” został zainicjowany w 2003 roku z okazji Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych przez magazyn „Integracja”. W 2006 r. Konkurs objęła honorowym patronatem Małżonka ówczesnego Prezydenta RP, Pani Maria Kaczyńska. W 2011 r. poszerzyliśmy formułę Konkursu o Nagrodę Publiczności, przyznawaną głosami internautów portalu Niepelnosprawni.pl i czytelników magazynu „Integracja”. W 2016 r. pojawiła się nowa kategoria – Osobowość Internetowa.

Gala Konkursu odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie. W 2018 r. honorowy patronat nad tym wydarzeniem, już po raz czwarty, objęła Małżonka Prezydenta RP, Pani Agata Kornhauser-Duda.

Celem Konkursu jest nagradzanie osób, których życie zawodowe i społeczne może stać się wzorem postępowania dla innych. Odnoszą oni sukcesy w biznesie, są także artystami, sportowcami lub liderami społeczności lokalnych. Konkurs pokazuje, że niepełnosprawność nie musi ograniczać ludzi, odbierać marzeń, kojarzyć się z biernością, nieszczęściem i wykluczeniem społecznym. Laureaci oraz finaliści inspirują i motywują do przełamywania barier w życiu.

W 16-letnią historię Konkursu wpisała się statuetka „Człowiek bez barier”. Twórcą pierwszych, wręczonych w 2003 r., był Andrzej Renes, artysta rzeźbiarz, autor m.in. statuetek telewizyjnego Wiktora i Nagrody Kisiela. Od kolejnych edycji Konkursu „Człowiek bez barier” wręczane są statuetki według projektu Anny Szafrańskiej.

***

Integracja od niemal 25 lat działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Od 1994 r. wydaje magazyn „Integracja”, od 1997 r., od 2003 r. prowadzi portal www.niepelnosprawni.pl i od trzech lat www.sprawniwpracy.pl. Jest organizatorem wielu kampanii społecznych, m.in. „Nie chcę być strażakiem”, „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej”.

Konkurs „Człowiek bez barier” nie odbyłby się bez Partnerów:

Partner instytucjonalny: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Partnerzy główni: Fundacja PZU, Fundacja Orange

Partnerzy: Coloplast, Fundacja PKO Banku Polskiego, P.P. „Porty Lotnicze”,
Kręgliccy Restauracja i Catering

Patronat medialny: TVP3 Warszawa, Polskie Radio Jedynka, Niepelnosprawni.pl

Informacja prasowa

Odpowiedź do artykułu “Zwycięzcy Konkursu Człowiek bez barier 2018!

  1. Pingback: Przemysław Sobieszczuk Człowiekiem bez barier 2018!

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial