PASSIO

Pomaganie jest częścią mojego życia – Mateusz Mokrzycki ratownik medyczny

Mateusz Mokrzycki – ratownik medyczny, szkoleniowiec, właściciel firmy PASSIO – człowiek aktywny i pełny pasji. Współtwórca znanych coverów publikowanych w intrenecie : Serce Piko, Ona by tak chciała, bym był zdrowy, Depresja to nie wstyd i inne,  które tworzy wspaniały zespół ratowników medycznych – Grupa PASSIO.

Wywiad zrealizował Rampowicz – Grzegorz Draus

Czy pomaganie to również Pana pasja?

Zdecydowanie tak. Pomaganie jest częścią mojego życia. Kilka swoich lat spędziłem w programie „PROJEKTOR – wolontariat studencki”, gdzie miałem przyjemność tworzyć wolontariat kompetencji dla dzieci z całej Polski. Wspominam to z ogromnym sentymentem. Ponadto cały czas staram się być zaangażowany w różnego rodzaju akcje społeczne.

ratownik medyczny
Mateusz Mokrzycki

Jaka była droga od ratownictwa medycznego do nowoczesnego pomagania?

Długa i bardzo przyjemna. Dzięki pasji do swojej pracy nie odczułem ciężaru. To pasja napędzała i nadal napędza. Stąd takie nietypowe projekty jak covery ratownicze np. Serce Piko, Zadławienie w Zakopanem… Zawsze powtarzam, że najpiękniejsze projekty pochodzą z poziomu serca, bo nie ma w nich kalkulacji, nie myślimy o tym czy nam się to opłaca czy też nie tylko robimy – bo warto! 🙂

Tworzy Pan w PASSIO ciekawe projekty, proszę o tym opowiedzieć.

Założeniem PASSIO było wprowadzić świeżość i oryginalność w szkoleniach pierwszej pomocy. Powiodło się, a tak naprawdę zaszło to wszystko o wiele dalej. Innowacje można zobaczyć w usługach. m.in. Klinika Doktorka Misia, nauczanie pierwszej pomocy od 2r.ż. Covery ratownicze, autorskie ręcznie rysowane poradniki pierwszej pomocy, wiele kampanii związanych z bezpieczeństwem to wszystko pozwoliło nam wyróżnić się spoza działalności o podobnym profilu.

Jak Pan rozumie niepełnosprawność – można ją nazwać, określić?

Na pewno od strony fizycznej tych osób są to ludzie zmagający się z pewnymi wyzwaniami w życiu, zdecydowanie większymi niż my zdrowi. Natomiast co najważniejsze – w kwestii mentalnej tych barier nie zauważam. Są to fantastyczni ludzie! 

Czy na swojej drodze zawodowej spotyka Pan osoby z niepełnosprawnościami?

Tak, w pracy zawodowej stosunkowo często.

Według Pana z jakimi barierami najczęściej spotykają się osoby z niepełnosprawnością?

Według mnie na pewno jest to bariera komunikacji interpersonalnej, wyzwanie w przemieszczaniu się, a tym samym w spełnianiu się zawodowym i rodzinnym.

Osoby z niepełnosprawnością czasem mówią: wszyscy jesteśmy niepełnosprawni tylko po nas po prostu widać – zgadza się Pan?

Jak najbardziej, według mnie bardzo poprawne stwierdzenie w odniesieniu do całej ludzkości.

Jak powinna wyglądać edukacja dzieci, aby w przyszłości rozumiały i wspierały osoby z niepełnosprawnością?

Na pewno świadomie i skutecznie. Moim zdaniem powinny zostać opracowane efektywne programy edukacyjne w konsultacji z możliwie najlepszymi ekspertami w dziedzinie psychologii i niepełnosprawności. Ponadto kampanie edukacyjne, spoty reklamowe.

Czy w Pana środowisku zawodowym pracują osoby z niepełnosprawnością i jeśli tak to z jaką?

Tak, pracują. Są to osoby ze stopniem niepełnosprawności lekkim. 

Czy zgodziłaby się Pan zamienić ze mną na jeden dzień i zobaczyć świat z mojej perspektywy:)

Już podejmowałem podobne wyzwanie;) Jako organizatorzy Dni Bezpieczeństwa w wielu firmach w Polsce postanowiliśmy wprowadzić tematykę niepełnosprawności w program „Safety Day”. Przyjęła się znakomicie. To właśnie podczas takich dni miałem okazję przez kilkanaście minut przemieszczać się np. na wózku bądź maszerować z laską dla niewidomych.

Mateusz Mokrzycki

PASSIO Poland

http://www.passio.rzeszow.pl/

T: 531 382 147
Cicha 2, 35-326 Rzeszów

Wywiad zrealizował i przeprowadził Rampowicz Grzegorz Draus

Wywiady zrealizowane przez Rampowicza Grzegorza

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial