Abasiofilia

Abasiofilia (z gr. abazja „niemożność chodzenia” i philia „miłość”) – zaburzenie preferencji seksualnych polegające na odczuwaniu pociągu seksualnego do osób z dysfunkcjami narządów ruchu, w szczególności zaś tych, które używają urządzeń ortopedycznych takich jak kule czy wózki inwalidzkie. Wyraz abasiofilia został użyty po raz pierwszy przez amerykańskiego psychologa i seksuologa Johna Moneya w 1990 roku w pracy na temat parafilii.

Abasiofilia – na czym dokładnie polega i jak się objawia?

  • Psychologiczne czynniki: takie jak doświadczenia z dzieciństwa, traumy, wczesne doświadczenia seksualne lub zaburzenia osobowości, mogą wpływać na rozwinięcie się abasiofilii.
  • Neurobiologia: Niektóre badania sugerują, że abasiofilia może mieć związek z neurobiologicznymi czynnikami. Takimi jak różnice w funkcjonowaniu mózgu i układzie nerwowym.
  • Kultura i środowisko: Środowisko, w którym osoba dorasta, może wpływać na rozwinięcie się preferencji seksualnych, w tym abasiofilii.
  • Faktory genetyczne: Badania genetyczne sugerują, że pewne geny mogą być związane z różnymi orientacjami seksualnymi, ale związek między genami a abasiofilią nie został jednoznacznie potwierdzony.

Nie ma jednak jednej przyczyny, która tłumaczyłaby występowanie abasiofilii u wszystkich. To złożone zagadnienie, a preferencje seksualne i parafilie są indywidualne.

Niezależnie od przyczyn, które mogą wpływać na rozwój abasiofilii, ważne jest, aby zawsze szanować i zachować godność osób z niepełnosprawnościami i innych grup, unikając zachowań lub fantazji, które mogą naruszać ich granice i prawa. Wszelkie działania, które są nielegalne lub krzywdzące dla innych, nie są akceptowalne i powinny być zgłaszane odpowiednim władzom.

Abasiofilia nie jest klasyfikowana jako zaburzenie psychiczne. Jednak jeśli dla danej osoby jest to uciążliwe, może skontaktować się ze specjalistą (psycholog, psychoterapeuta).

Abasiofilia – grupy wsparcia

Znalezienie grup wsparcia konkretnie dla abasiofilii może być trudne ze względu na rzadkość tej parafilii i jej kontrowersyjny charakter. Mimo to, istnieją różne grupy wsparcia, które mogą być pomocne dla osób zainteresowanych rozmową i zrozumieniem swoich preferencji. Oto kilka miejsc, gdzie można szukać wsparcia:

  • Terapia indywidualna. Jeśli masz wątpliwości lub obawy dotyczące swoich preferencji seksualnych, warto skonsultować się z terapeutą specjalizującym się w seksuologii lub terapii seksualnej.
  • Grupy wsparcia online. Mimo, że grupy wsparcia specyficznie dla abasiofilii mogą być trudne do znalezienia, istnieją różne fora internetowe lub grupy dyskusyjne. Jest tam możliwe znalezienie osób, które także mają nietypowe preferencje seksualne. Ważne jest jednak, aby pamiętać o szacunku i dbałości o godność innych uczestników tych grup.
  • Organizacje zdrowia seksualnego: Niektóre organizacje zdrowia seksualnego oferują wsparcie i edukację dotyczącą różnych preferencji seksualnych i zagadnień związanych z seksualnością. Mogą one oferować materiały edukacyjne, artykuły, wsparcie online lub infolinie, gdzie można uzyskać informacje i porady.

Nadal trwają spory czy traktować to zagadnienie jako zaburzenie, czy po prostu preferencję seksualną.

Parafilie nie są zaburzeniami, a jedynie nietypowymi preferencjami seksualnymi, dlatego ich leczenie nie jest konieczne. Mogą jednak prowadzić do odczuwania poczucia winy ze względu na nieakceptowane przez społeczeństwo zachowania seksualne. W konsekwencji może to prowadzić do ograniczenia kontaktów intymnych, osamotnienia i depresji. Interwencja seksuologiczna nie polega jednak na eliminacji parafilii, a przepracowaniu negatywnych uczuć z nią związanych i uwolnieniu się od cierpienia. 

Opracowanie: Karolina Szylar

Zapraszamy na Instagram Karoliny: instagram.com/comarkaaa

Wejdźcie też na Instagram Portalu: https://www.instagram.com/rampa_portal/

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial