Aplikacja Czytanieobrazów.pl dla osób z niepełnosprawnością

Fundacja Kultury Bez Barier uruchomiła portal internetowy poświęcony wystawom stałym eksponowanym w polskich muzeach i galeriach sztuki.

Serwis jest dostosowany do potrzeb osób niewidomych i niesłyszących.

Celem działalności portalu Czytanieobrazów.pl jest udostępnienie osobom niepełnosprawnym dzieł sztuki w wersji cyfrowej. W jednym miejscu można zapoznać się z ofertą wielu polskich muzeów i galerii sztuki.

Składające się na czytanieobrazów.pl portal i aplikacja to zaproszenie do odwiedzenia w jednym miejscu wielu polskich muzeów i galerii, do poznania ich różnorodności, do poczucia i  zrozumienia zebranych przez nie dzieł, do zachwycenia się i zatęsknienia za częstszymi odwiedzinami w tych placówkach.

Każdy ON znajdzie coś dla siebie

Na stronie internetowej znajdują się eksponaty zdigitalizowane w taki sposób, by każdy znalazł coś dla siebie. Są audiodeskrypcje, zdjęcia, karty obiektów, teksty uproszczone, oraz tłumaczenia na polski język migowy.

Czytanie obrazów to kolejny pomysł na likwidowanie barier w dostępie do kultury. Na stronie i w aplikacji znajdują się eksponaty zdigitalizowane w ten sposób, by każdy znalazł coś dla siebie. Są audiodeskrypcje, tłumaczenia na polski język migowy, teksty uproszczone, zdjęcia, karty obiektów, są opisy dzieł – słowem wszystko, co udało się wymyślić, by oddać kulturę i sztukę każdemu. Niektóre z tych eksponatów, w takiej właśnie, dostępnej formie, można znaleźć na stronach WWW muzeów i galerii.

Czytanieobrazów.pl nie zastępuje tych stron, ale ułatwia osobom, którym trudniej jest wędrować po wirtualnych przestrzeniach kultury, odnalezienie i poznanie interesujących ich dzieł.

Projekt jest realizowany we współpracy z wieloma muzeami i galeriami z całej Polski. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial