ISPAD

Blogersko – redaktorski udział w VI konferencji POST ISPAD 2021

VI konferencja POST ISPAD 2021 r.

Nowy Rok 2021 rozpoczynam nową współpracę z Fundacją Europejska Klinika Cukrzycy , która jest patronatem medialnym , ale również zaprosiła do objęcia patronatu nad tym wydarzeniem Mój blog oraz Portal Rampa – Pokonujemy Bariery objął patronat medialny nad tym wydarzeniem !

Od godziny 9.00 do 15 Będziemy mogli uczestniczyć w konferencji. Inicjatorem spotkania jest Prof. dr hab. med. Przemysława Jarosz-Chobot . Wraz z Fundacja Europejska Klinika Cukrzycy zapraszają wszystkich chętnych na otwartą, sesję, w której będziecie mogli poznać pierwszy, komercyjny system hybrydowej pętli (hybrid closed loop), dostępny na rynku polskim Medtronic MiniMed™ 780G , żeby móc się zarejestrować na sesję należy tego dokonać pod linkiem: postispad2021.pl/rejestracja. Liczba miejsc ograniczona.

Relacja z konferencji

SESJA 1: SPOJRZENIE Z ROKU 2020

Podczas sesji, można było się dowiedzieć – jakie możliwości zarówno technologiczne oraz medyczne są stosowane w dobie pandemii covid 19 , tutaj chcę podkreślić , że tele – medycyna ułatwia analizę wyników z pompy dla zespołu terapeutycznego, jak i rodziny pacjenta. W poszczególnych blokach tematycznych , mogliśmy przyjrzeć się perspektywie spojrzenia na podejście do problemu cukrzycy z wymiany się doświadczeniami w roku 2020 .

Główne tematy :

  • Etiopatogeneza i prewencja T1DM
  • Technologie w cukrzycy: postępy
  • Kliniczne zastosowania CGM
  • Dyskusja
  • Przerwa

SESJA 2: ŻYWIENIE

Podczas sesji , uczestnicy mogli się dowiedzieć jak odżywiać się w cukrzycy – co to jest insulinoterapia , dawkowanie hormonu życia ( insuliny), obliczanie WW , WBT oraz jak wchłaniają się tłuszcze oraz insulina w danym posiłku . Jak to przekłada się na glikemie po posiłkowe.

Dzięki temu , że mogłam uczestniczyć w tej sesji , zrozumiałam jak ważna i cenna w pokonywaniu barier w walce o lepsze samopoczucie jest dobór odpowiedniej diety oraz współpraca z cateringiem dietetycznym Hello cook od listopada 2020 .

cukrzyca

Dieta bez laktozy i glutenu !

A dziś kochani , rozpoczęłam przygodę z dietą 1700 kcal bez glutenu i laktozy . Dzięki firmie cateringowej kapitan cook , jest to okazja do tego by po pierwsze jeść regularnie , poprawnie podać insulinę dzięki podanym wartościom odżywczym ale również informacje o alergenach też są cenne Myślę , że to jest dobra alternatywa by zadbać o swoje zdrowie. Posiłki są urozmaicone i pyszne a przede wszystkim taki sposób odżywiania pozwoli utrzymać równowagę – także obserwujcie bloga – będzie się działo

Owocnym momentem tej sesji była możliwość video dyskusji ze specjalistami w dziedzinie żywienia ! Dzięki , którym uczestnicy mogli się przekonać , że pokonywanie codziennych przeszkód kulinarnych może stać się przyjemnością, ale również wymiana się swoimi doświadczeniami uświadomiła mnie i innym , że nie jesteśmy sami z chorobą .

Główne poruszone aspekty w zdrowym odżywianiu to między innymi :

  • Fizjologia wchłaniania tłuszczów

Insulinoterapia:
Bolus posiłkowy a Indeks Glikemiczny
Bolus posiłkowy a tłuszcz

  • Medycyna kulinarna
  • Dyskusja
  • Przerwa

SESJA 3: VARIA

Na tej sesji odbyła się żywa dyskusja jak chronić się przed powikłaniami zapalenia naczyń w cukrzycy oraz jak dbać o siebie w procesie rekonwalescencji. Moim zdaniem bardzo ciekawa inicjatywa.

SESJA 4: TECHNOLOGIE I OPIEKA. NOWE STANDARDY W T1D, SESJA SATELITARNA FIRMY
SANOFI

Ten obszar pozwolił mi na lepsze zrozumienie – działania mojej osobistej pompy insulinowej z ciągłym monitorowaniem glikemii – dzięki temu zrozumiałam , że bez CGM ( ciągłego monitorowania glikemii ) – nie ma prowadzenia cukrzycy ! Po za tym były też porównane standardy opieki nad diabetykami w zakresie opieki , samokontroli i holistycznego podejścia do leczenia cukrzycy – oraz jak ważne jest wsparcie najbliższych .

SESJA 5: SYSTEM MiniMed™ 780G – W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH, SESJA SATELITARNA FIRMY MEDTRONIC POLSKA

w tym punkcie zostały omówione perspektywy – działania najnowszej pompy insulinowej z możliwością pętli hybrydowej zamkniętej , która umożliwia samodzielne – dawkowanie bolusów poprzez indukcyjną pętlę z wykorzystaniem pompy insulinowej 780 G . Był pokaz praktyczny – tej pompy z wykorzystaniem – nightscouta – czyli podglądu cukrów w telefonie oraz jakie dodatkowe funkcje ona posiada.

cukrzyca

Zakończenie konferencji

Głównym podsumowaniem, który zrobiła Pani doktor prof. dr hab. n. med. Przemysława Jarosz-Chobot było przesłanie do Nas, by nasza cukrzyca otwierała nam nowe drogi!
W Każdym aspekcie życia przesłanie dla Nas na kolejne dni, tygodnie i lata naszego słodkiego życia to „Carpe diem” – ( łac. ), dosłownie „chwytaj (skub) dzień” – sentencja pochodząca z poezji Horacego, zawarta w Pieśniach (1, 11, 8). „Chwytaj dzień, bo przecież nikt się nie dowie, jaką nam przyszłość zgotują bogowie…”

Artykuł opracowała stażystka, uczestniczka konferencji

Katarzyna Liszcz

Edukator diabetologiczny z cukrzycą typu 1 – od 10 lat.

Publikacja zrealizowana w ramach stażu.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial