COVID-19 i wakacje w Domach Pomocy Społecznej?

Sytuacja związana z COVID-19 jest nadal bardzo trudna w Domach Pomocy Społecznej oraz w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych. Od marca 2020 r. większość placówek całkowicie ograniczyła kontakt pensjonariuszy z rodzinami. Młode, pracujące osoby zostały odizolowane od pracy, przyjaciół i bliskich.

Dom Pomocy Społecznej w izolacji

Mieszkańcy DPS w całej Polsce oczekiwali rozluźnienia obostrzeń. Rozluźnienia zwłaszcza w miesiącach letnich i wakacyjnych, ponieważ wszystkie pozostałe grupy społeczne oraz zawodowe zostały uwolnione z konieczności izolacji. Mówimy tu o powrocie do w miarę normalnego życia z zachowaniem ogólnie obowiązujących na całym świecie zasad bezpieczeństwa. Dotyczy to – zasłaniania ust i nosa oraz zachowanie odpowiedniego odstępu.

Gdy rozpoczęły się wakacje a Polacy ruszyli na wyjazdy nie tylko krajowe, ale również zagraniczne – izolacja Domów Pomocy Społecznej nadal trwała.

Wakacje w Domach Pomocy Społecznej podczas COVID-19

Mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych całymi dniami oglądali w telewizji relacje z wyjazdów wakacyjnych Polaków. Dla nich zmieniło się tylko tyle, że rodzina mogła złożyć wniosek do Dyrektora DPS lub ZOL z prośbą o odwiedziny.

Zgodę na odwiedziny udzielał Dyrektor placówki i zależała ona od ogólnej sytuacji epidemiologicznej w rejonie.

Były dwie możliwości kontaktu z rodziną i bliskimi
 – spotkanie poza placówką, na świeżym powietrzu, przed budynkiem DPS (możliwa dla pensjonariuszy chodzących, poruszających się na wózkach, mobilnych ruchowo)

– wyjątkowo przyznawana wizyta w pokoju mieszkańca DPS lub ZOL. Dla chorych leżących bez możliwości przemieszczania się – zgoda na wizytę tylko w wyjątkowych sytuacjach

Wspomnienia z wakacji w DPS

Pracownicy Domów Pomocy Społecznej wyruszyli na swoje wakacje i urlopy. Ogólne rozluźnienie oraz ogromna potrzeba odpoczynku wynikały z dotychczasowej izolacji oraz ograniczeń.

Mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej mogli wnioskować o przepustki i spędzić czas z rodziną. Po powrocie obowiązywała ich kwarantanna (izolacja), aby nie ucierpieli pozostali mieszkańcy.

Pracownicy DPS po powrocie z wakacji nie mieli obowiązku przechodzenia izolacji i wracali do swoich bieżących zajęć.

Wakacyjne wspomnienia mieszkańców DPS to opowieści pracowników z wczasów nad morzem, podróżach w góry i nad jeziora oraz o dostępnych lotach i wyjazdach zagranicznych.

Izolacja DPS

Jest wrzesień 2020r. i nic się nie zmieniało. Jak wiemy pandemia z godnie z prognozami ruszyła jesienią i połączyła się z okresem grypowym. Mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej są w całkowitej izolacji i reżimie sanitarnym. Choruje personel a co za tym idzie mieszkańcy DPS oraz ZOL.

Zobaczcie również inne wpisy:

Odpowiedź do artykułu “COVID-19 i wakacje w Domach Pomocy Społecznej?

  1. Pingback: Covid-19 - O wsparciu i pomocy Rampowicz Grzegorz

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial