Krystian Nowak – pierwszy Rampowicz, społecznik, twórca filmów, wywiadów, reportaży oraz fan i ekspert dostępności dla osób z niepełnosprawnościami jest nominowany w konkursie Człowiek bez barier 2023 Nagroda Publiczności!
Głosowanie Człowiek bez barier 2023 Nagroda Publiczności!
Głosowanie:
- Wchodzimy w link do głosowania
https://testintegracji.pl/dashboard/get/glosowanie_iframe.php?link=4B4FB14F
2. Z listy wybieramy: Krystian Nowak
3. Klikamy przycisk GŁOSUJ przy kandydaturze Krystiana
4. Podajemy swój adres email, na który zostanie wysłana wiadomość z linkiem potwierdzającym
5. Należy sprawdzić swoją skrzynkę z podanego adresu i kliknąć w link potwierdzający udział w głosowaniu, ponieważ dopiero wtedy głos zostanie dodany.
6. Z jednego adresu e-mail można zagłosować tylko raz, można więc zagłosować z każdego posiadanego adresu email oddając kolejny głos.
Ważne:
· Głosujemy do 6 listopada (do godziny 12.00)
· Można oddać jeden głos z każdego posiadanego adresu email
Dziękujemy za głosy i udostępnienia 🙂
Krystian Nowak
Redakcja Portalu Rampa- pokonujemy bariery
………………………………………………………………………………
Historia Krystiana
Krystian ma 31 lat, pochodzi z Lutczy w woj. podkarpackim, od urodzenia choruje na mózgowe porażenie dziecięce, na co dzień porusza się na wózku. Jako siedmioletni chłopiec wyjechał z rodzinnego domu do Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Policach, oddalonego od miejsca zamieszkania o ponad 800 kilometrów. W Policach jako mały chłopiec, rozpoczął swoją edukację, która trwała od podstawówki, poprzez gimnazjum do szkoły policealnej. Do rodzinnego domu przyjeżdżał na święta oraz podczas wakacji i ferii, a z upływem lat, te podróże stały się przygodą i nauką samodzielności.
Odpowiedzialność
Gdy Krystian dorósł nie chciał już, aby mama przyjeżdżała po niego 800 kilometrów, chciał sam pokonywać tę trasę, chciał być niezależny i w pełni samodzielny. Podczas tych podróży spotkało go wiele sytuacji wymagających zdecydowania, odpowiedzialności, nauczył się prosić o pomoc, pytać i wymagać od siebie i od innych. Krystian zawsze powtarza, że czas szkoły był najwspanialszym i najważniejszym okresem w jego życiu, ponieważ nauczył się odpowiedzialności i dzięki tym doświadczeniom teraz żyje w pełni aktywnie i samodzielnie.
Szkoła w Policach
W 2014 roku ukończył w Policach, Policealne Studium Administracji i wrócił na podkarpacie do Rzeszowa. Zawsze powtarzał, że musi być niezależny, a tą niezależność daje praca, że ważne jest pozytywne nastawienie i odpowiedzialność. Pomimo dużych trudności ze znalezieniem pracodawcy, zainteresowanego zatrudnieniem osoby z niepełnosprawnością, Krystian nie poddawał się i znalazł zatrudnienie. W pierwszym zakładzie pracował jako operator baz danych, gdzie zdobył pierwsze doświadczenia zawodowe, następnie pracował zdalnie jako analityk baz danych oraz telemarketer. Restrukturyzacja i modernizacja firmy, zakończyła jego zatrudnienie. Krystian został zatrudniony przez Zakład Aktywności Zawodowej w Rzeszowie, gdzie pracował na stanowisku biurowym, a następnie produkcyjnym, ponad 3 lata.
Samodzielność
Krystian po przyjeździe do Rzeszowa zamieszkał w samodzielnym mieszkaniu, bez pomocy osoby pełnosprawnej, wszystkie obowiązki związane z codziennym życiem, pracą, rehabilitacją traktował bardzo odpowiedzialnie. Zawsze mówił, że chciałby pomagać innym osobom z niepełnosprawnościami, że widzi w tym sens, że ważne jest również wsparcie rodziców i samodzielność dziecka z niepełnosprawnościami.
Portal Rampa – pokonujemy bariery
W 2017 roku nawiązał współpracę z ogólnopolskim Portalem Rampa – pokonujemy bariery, aby wspólnie pokazywać codzienność osób z niepełnosprawnościami, jako wolontariusz zainicjował akcję Rampowicze – pokonują bariery, gdzie przygotował pierwszy filmik o niepełnosprawności i tam padły najważniejsze słowa i przekaz: „niepełnosprawność nie jest w rękach czy nogach, niepełnosprawność jest w głowie w jej ograniczeniach i najpierw to trzeba pokonać, a ja Wam pokażę, że można”.
Pierwszy film Krystiana
Wsparcie osób z niepełnosprawnością
Krystian swoją postawą, otwartością oraz charyzmą pokazuje codzienne życie osoby na wózku, jest twórcą wielu filmów, artykułów, wywiadów, publikacji oraz poradników. Jest pierwszym Rampowiczem w ogólnopolskiej społeczności osób z niepełnosprawnością Portalu Rampa – pokonujemy bariery. Celem działań Krystiana jest aktywne wsparcie osób z niepełnosprawnością, aby miały odwagę zawalczyć o swoje życie i przyszłość. Krystian jest pomysłodawcą oraz realizatorem wielu filmów edukacyjnych.
Pokonywanie barier
Dzięki działaniom Krystiana oraz jego determinacji Wydział Spraw Obywatelskich przy ul. Okrzei w Rzeszowie został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W 2019 roku wejście do budynku nie było przystosowane, a osoby z niepełnosprawnościami, musiały swoje urzędowe sprawy, załatwiać na zewnątrz. Krystian zrealizował film w styczniu, podczas mocnych opadów śniegu i odczuwalnego mrozu, aby pokazać z jakimi mierzy się barierami. Urząd Miasta w niespełna miesiąc przebudował boczne wejście, zastosował podjazdy oraz zmodernizował przejazd. Dzięki Krystianowi jest dostosowane wejście dla osób z niepełnosprawnościami.
Zrozumienie poprzez edukację
Integracja i edukacja to dla Krystiana ważne aspekty dlatego stale angażuje się poprzez:
- Realizację audytów mających na celu pokazanie istniejących barier architektonicznych oraz rozwiązań, które utrudniają codzienność osób z niepełnosprawnościami:
- dla ZUS w Rzeszowie sprawdził przestrzeń wokół i wewnątrz budynku pod kątem eliminacji barier architektonicznych
- przeprowadził audyt budynku i okolic Dworca Głównego PKP w Rzeszowie przed planowanym generalnym remontem, aby określić zakres zmian i modernizacji
2. Jest pomysłodawcą i realizatorem szkoleń dla pracowników Urzędu Miasta Rzeszowa:
- ABC Komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami
- Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością
3. Przeprowadził szkolenia edukacyjne w Państwowej Uczelni Zawodowej w Tarnobrzegu w temacie:
- Wsparcie studenta z niepełnosprawnością
- Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością
- ABC Komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami
Życiowy optymizm
Osoby z niepełnosprawnościami, opiekunowie i rodzice zawsze mogą liczyć na jego pomoc, dzieli się wiedzą i doświadczeniem. Zaraża swoim uśmiechem i optymizmem, udowadnia, że można zmienić swoje życie każdego dnia, trzeba tylko chcieć. Życiowy optymizm Krystiana motywuje inne młode osoby z niepełnosprawnościami do wychodzenia z domu i zmiany życia.
Integracja
Krystian jest liderem i prekursorem działań integracyjnych pomiędzy osobami pełnosprawnymi i OzN, porusza się jedynie komunikacją miejską, rozmawia z mieszkańcami, uczestniczy w imprezach masowych, koncertach, meczach siatkówki, rozgrywkach żużlowych, gdy ma problemy prosi o pomoc, pokazuje niepełnoprawność taką jaką jest, nie pozwala się nad sobą litować. Krystian uważa, że wszyscy jesteśmy w pewien sposób niepełnoprawni tylko po nim po prostu widać.
Zapraszamy do głosowania i oddania głosu na Krystiana.