Krzesełko schodowe prostoliniowe i krzywoliniowe

Krzesełka schodowe dla osób starszych i niepełnosprawnych

W codziennym życiu nie zwracamy uwagi na różne rzeczy, które bezpośrednio nas nie dotyczą, jak np. schody – są bo są – czasami męczące bywa ich pokonywanie, ale widocznie tak musi być. Otóż nie musi! Dla wielu osób, które mają problemy z poruszaniem się takie schody mogą być barierą nie do pokonania. Firma Windy Schodowe, wybiega naprzeciw potrzebie niwelowania barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych oraz osób z trudnościami w poruszaniu się – niezależnie od wieku. Jednym z takich rozwiązań są oferowane przez nas krzesełka schodowe dla osób starszych, które są najtańszą i przez to najbardziej przystępną opcją. Są one dedykowane przede wszystkim dla osób starszych, lub niepełnosprawnych z niewielką dysfunkcją ruchu, aczkolwiek są osoby jeżdżące na wózkach inwalidzkich, które również korzystają z krzesełek i są w stanie samodzielnie przesiąść się z jednego pojazdu na drugi.

Jak działa krzesło schodowe

Samobieżny fotelik schodowy porusza się wzdłuż schodów po szynie przytwierdzonej bezpośrednio do ściany lub na wspornikach przymocowanych do schodów. Wszystkie tego rodzaju windy schodowe poruszają się z niewielką prędkością do 0,15m/s oraz mają specjalne pasy bezpieczeństwa, które zwiększają komfort użytkowania. Ich jazda jest płynna, a hamowanie delikatne, posiadają również czujniki, które dają sygnał do automatycznego zatrzymania się, gdy krzesełko natrafi na swojej drodze jakąkolwiek przeszkodę. Steruje się nimi manualnie naciskając przycisk w podłokietniku lub za pomocą pilota zdalnego sterowania. Krzesełka są zasilane poprzez dwa (lub więcej) akumulatory żelowe 12V o pojemności 7 lub 9 Ah podłączone do ładowarki sieciowej 230V~50Hz.

Ogólnie możemy wyróżnić dwa rodzaje krzesełek schodowych. Jedne poruszają się po linii prostej – krzesełka proste – drugie sprawdzają się przy schodach zabiegowych lub kilku-biegowych i są to tak zwane krzesełka krzywoliniowe. Te o szynie prostej są tańsze, jednak aby je zamontować schody muszą być odpowiednio dostosowane. Jeżeli mamy w domu schody kręte, zabiegowe lub wielopoziomowe wtedy oczywistym wyborem będzie krzesełko na szynie krzywoliniowej, które może mieć zasięg nawet do 4 piętra!

Winda krzesełkowa sprawdzi się nawet na dość wąskich schodach, gdzie nie zmieściłaby się np. platforma schodowa. Urządzenie to nie zajmuje dużo miejsca oraz po użytkowaniu można je złożyć by nie przeszkadzało w normalnym korzystaniu ze schodów. Urządzenia te posiadają gwarancję na okres 2-3 lat, należy jedynie pamiętać o regularnym serwisowaniu urządzenia, zgodnie z wytycznymi producenta – co najmniej raz na 12 miesięcy. Koszt takiego przeglądu nie jest wielki i wynosi ok.150 – 200 zł. Do cen trzeba doliczyć podatek vat, który zależy od tego kto jest nabywcą urządzenia – 8% w przypadku osoby prywatnej, 23% w przypadku firmy.

Jaką windę schodową wybrać

Aby sprostać zróżnicowanym potrzebom naszych klientów posiadamy w naszej ofercie kilka rodzajów krzesełek schodowych:

Acorn Superglide 130 jest to krzesełko na szynie prostej, produkcji angielskiej, które jest bardzo atrakcyjne cenowo. Ponieważ krzesełka na szynie prostej nie są robione na wymiar, jest możliwość odsprzedania lub kupienia używanego urządzenia. Za dodatkową opłatą można również zamówić szynę składaną. Dzięki temu ostatni odcinek szyny można złożyć, aby nie przeszkadzał przed schodami. To rozwiązanie stosuje się gdy bezpośrednio obok schodów są np. drzwi, przez co szyna mogłaby utrudniać korzystanie z nich. Maksymalny udźwig wynosi tutaj 127 kg, kąt nachylenia schodów musi się zmieścić w przedziale 23-55 stopni, a ich minimalna szerokość powinna wynosić  60 cm. Acorn Superglide można zamontować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku, w tym modelu dostępny jest tylko jeden kolor tapicerki. Koszt urządzenia to ok. 9000 zł netto wraz z transportem i montażem urządzenia.

Zapraszamy do obejrzenia filmu przedstawiającego działanie tego urządzenia:

Model Homeglide tokolejne krzesełko na torze prostym, również jedna z najtańszych opcji. Jest to dobry wybór gdy zależy nam na szybkim zamontowaniu windy schodowej, ponieważ dzięki prostej konstrukcji nie trzeba długo czekać na jego dostawę i montaż. Ten model występuje w dwóch wariantach Standard i Extra. W wariancie Extra możemy dopasować kolor tapicerki do naszego wnętrza. Homeglide dedykowany jest do montażu wewnątrz budynku. Maksymalny udźwig to 125 kg, kąt nachylenia schodów 28-53 stopnie, a minimalna szerokość schodów 68 cm. Jego koszt jest porównywalny do krzesełka Acorn Superglide.

 Krzesełko Homegilde na torze prostym
Krzesełko Homegilde na torze prostym

Krzesła dla osób starszych na schody krzywoliniowe

Acorn A180 to pierwszekrzesełko na szynie krzywoliniowej, które chcemy Państwu zaprezentować. Jego szyna jezdna może mieć długość aż do 30m. Jak dwa wcześniejsze modele może być zamontowane po obu stronach schodów. Jest przystosowane do instalacji wewnątrz budynku, a jego maksymalny udźwig to 120 kg. Wymagane są jedynie schody o minimalnej szerokości 75 cm i kącie nachylenia 0-58 stopni. Jako jedyne w naszej ofercie jest wyposażone w akumulatory litowo-jonowe. Cena urządzenia to ok. 30 000 zł netto wraz z dostawą i  montażem.

Krzesełko Acorn A180 na szynie krzywej
Krzesełko Acorn A180 na szynie krzywej

Otolift TWO jestkolejnym krzesełkiem schodowym na szynie krzywoliniowej. Jest to urządzenie o bardzo dobrej jakości, do którego można dokupić szereg dodatkowych udogodnień jak np. szersze siedzisko, automatycznie składany podnóżek lub większy udźwig urządzenia (do 150kg). W tym modelu możemy wybierać spośród różnych wariantów kolorystycznych tapicerki oraz szyn jezdnych. Wersja do zainstalowania wewnątrz budynku w standardowej wersji posiada udźwig do 130 kg. Możliwy jest montaż na schodach o szerokości od 70 cm i  kąt nachylenia 0-60 stopni. Koszt urządzenia  to ok. 28 000 zł netto wraz z transportem i  montażem.

Krzesełko schodowe Otolift TWO na torze krzywoliniowym
Krzesełko schodowe Otolift TWO na torze krzywoliniowym

Otolift Modul AIR to jedno z najbardziej eleganckich krzywoliniowych krzeseł schodowych. Montowane jest na wyjątkowo cienkiej szynie, która w odróżnieniu od pozostałych modeli składa się z jednej rurki, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca. Model ten wyposażony jest w opcję „reverse drive” czyli jazdę tyłem, dzięki czemu winda ta może się zmieścić nawet na bardzo wąskich schodach. Model ten w standardzie posiada automatycznie składany podnóżek. W tym urządzeniu mamy możliwość wyboru koloru i rodzaju tapicerki. Jego maksymalny udźwig to 125 kg, a kąt nachylenia 0-70 stopni. Krzesło przyschodowe Otolift Modul AIR jest przeznaczony do montażu wewnątrz budynku. Koszt urządzenia  to ok. 26 000 zł netto wraz z transportem i  montażem, jednak na ostateczną cenę wpływa wiele czynników, takich jak długość szyny, dodatkowe opcje wyposażeniowe oraz niestandardowa tapicerka.

 Krzesełko schodowe Modul AIR na torze krzywym
Krzesełko schodowe Modul AIR na torze krzywym

Gdzie kupić krzesło schodowe

W razie pytań, bądź wątpliwości, jakie urządzenie będzie dla Państwa najlepsze zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą naszej firmy – Windy Schodowe. Oczywiście zapraszamy też do bezpośredniego kontaktu mailowo, lub telefonicznie, z chęcią odpowiemy na wszystkie Państwa pytania i doradzimy jak najlepiej zniwelować bariery architektoniczne w Państwa domu.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial