Masa ciała w okresie młodzieńczym może wpływać na ryzyko rozwoju raka trzustki w dorosłości

Nowe badanie z udziałem ponad miliona osób wskazuje, że otyłość w wieku nastoletnim wiąże się nawet z czterokrotnym wzrostem zagrożenia nowotworem trzustki w późniejszym życiu. Naukowcy winą obarczają spowodowane otyłością stany zapalne.

Rak trzustki to szósta najczęstsza przyczyna śmierci związana z nowotworami na świecie – przypominają specjaliści z izraelskiego Rabin Medical Center i Tel Aviv University, którzy opisali właśnie ważny czynnik ryzyka pojawienia się tej choroby.

Na łamach pisma „CANCER” należącego do American Cancer Society, badacze ostrzegają przed zbyt dużą wagą w młodym wieku, która, jak się okazuje, znacznie podnosi zagrożenie rakiem trzustki.

Autorzy publikacji przeanalizowali dane na temat zdrowia ponad miliona izraelskich mężczyzn i ponad 700 tys. kobiet, którzy między 16 a 19 rokiem życia, w latach 1967 – 2002 przeszli przez obowiązkowe badania medyczne.

W czasie obserwacji trwającej przeciętnie ponad 23 lata, w badanej grupie pojawiło się 551 przypadków raka trzustki. 423 nowotwory dotknęły mężczyzn, a 128 – kobiety.

Analiza pokazała silną zależność ryzyka zachorowania od masy ciała w wieku młodzieńczym.

W porównaniu do uczestników o normalnej wadze, otyli mężczyźni byli ponad 3,5 raza bardziej zagrożeni chorobą. W przypadku kobiet związek był jeszcze silniejszy, bo ryzyko u otyłych uczestniczek było ponad 4 razy wyższe niż u tych o normalnej wadze.

Badacze obliczyli, że gdyby całkowicie udało się wyeliminować zagrożenie wypływające z nieprawidłowej wagi, zachorowalność na raka trzustki spadłaby o 11 proc.

W towarzyszącym artykułowi komentarzu, dr Chanan Meydan z izraelskiego Mayanei Hayeshua Medical Center zwrócił uwagę na prawdopodobny mechanizm stojący za odkrytymi zależnościami.

Jego zdaniem, przyczyna wzrostu ryzyka może leżeć w stanach zapalnych wywoływanych przez nadprogramowe kilogramy w różnych częściach organizmu.

Tymczasem według World Cancer Research Fund rak trzustki zajmuje 12. miejsce na liście najczęściej występujących nowotworów u kobiet i 11. miejsce u mężczyzn.

W 2018 na świecie rozpoznano 460 tys. nowych przypadków tego raka. Choroba pojawia się przy tym głównie w krajach o wysokim poziomie życia.

Badania sugerują jednocześnie, że ryzyko zwiększa też m.in. spożycie czerwonego mięsa, alkoholu, nasyconych kwasów tłuszczowych oraz fruktozy.

Według działającego w Polsce Krajowego Rejestru Nowotworów w 2010 roku w kraju zachorowało ponad 3200 osób. Mniej więcej w równej liczbie byli to mężczyźni i kobiety.

Złośliwy nowotwór trzustki stanowi przy tym ok 2 proc. dotykających Polaków nowotworów. Niestety, jednak 5 lat przeżywa tylko ok. 9 proc. chorych.

(PAP)

Marek Matacz

Źródła:
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-11/w-wda110818.php
http://onkologia.org.pl/nowotwory-trzustki-c25-c26/
https://www.wcrf.org/dietandcancer/pancreatic-cancer
https://www.wcrf.org/dietandcancer/cancer-trends/pancreatic-cancer-statistics

Kampania realizowana w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, zadanie Promocja zdrowia i profilaktyka nowotworów, finansowana ze środków Ministra Zdrowia.
www.gov.pl/zdrowie
www.planujedlugiezycie.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Czcionka
Kontrast