Mieszkania treningowe to miejsca, w których osoby z niepełnosprawnością uczą się samodzielności, decydowania o sobie oraz wykonywania codziennych obowiązków.
Mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością
Udział w takim projekcie daje osobom z niepełnosprawnością szansę poznania samych siebie w nowej rzeczywistości. Bardzo często dopiero w mieszkaniu treningowym mają możliwość przygotowania pierwszego posiłku, umycia naczyń, posprzątania pokoju. Codzienność, którą mają w domu rodzinnym zamieniają na miejsce, w którym muszą się wykazać współpracą, umiejętnością kompromisów oraz akceptacji.
Rodzice dorosłych osób z niepełnosprawnością
Nierzadko rodzice dorosłych osób z niepełnosprawnością nie wymagają od nich takiego zaangażowania w codziennych obowiązkach. Kierują się teorią: zrobię to szybciej i dokładniej, ale nie wiedzą, że ich dzieci świetnie sobie poradzą z obowiązkami tylko trzeba dać im szansę! Czasem zabiegani w codzienności, pomiędzy pracą, szkołą i rehabilitacją pragnąć jak najlepiej dla naszego dziecka wyręczmy go w najprostszych obowiązkach. Decydujemy za nasze dziecko, że pewnych czynności nie wykona, że sobie nie poradzi, zrobi krzywdę, zrazi się, poniesie porażkę. Właśnie dlatego powstały mieszkania treningowe, aby pokazać w inny sposób, poprzez pomoc asystentów, że można podjąć ryzyko, pomylić się. W nowym otoczeniu, poza domem, krok po kroku osoby z niepełnosprawnością uczą się samodzielności.
Rampowicz Przemek i jego doświadczenia z mieszkania treningowego
Rampowicz Przemek bierze udział w projekcie mieszkań treningowych w Rzeszowie, jest bardzo zadowolony z możliwości zrobienia samodzielnych zakupów, przygotowania posiłku oraz dysponowania kieszonkowym.
Bierze udział w zajęciach grupowych, uczestniczy w wyjściach integracyjnych i edukacyjnych. Poznaje miasto, nowy rytm dnia oraz zakres własnych mozliwości.
W mieszkaniu treningowym uświadomił sobie, że samodzielność jest bardzo ważna, nie tylko ze względu na aktualną sytuację życiową, ale zwłaszcza na jego przyszłość. Czuje się spokojniejszy wiedząc, że gdy zabraknie rodziców on sobie poradzi.
Dziękujemy partnerowi: Zakładowi Aktywności Zawodowej w Rzeszowie