W ramach wsparcia dla opiekunów i rodzin osób z niepełnosprawnościami, od 2019 roku można starać się o opiekę wytchnieniową. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega opieka wytchnieniowa, kto może z niej skorzystać i jakie warunki musi spełnić, by otrzymać takie wsparcie.
Czym jest opieka wytchnieniowa?
Opiekunowie osób niepełnosprawnych często przez całą dobę opiekują się niepełnosprawnymi. Nierzadko zaniedbując przy tym swoje zdrowie, sprawy osobiste i zawodowe. Opieka wytchnieniowa doraźnie odciąża rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Polega to na czasowym zastąpieniu rodziny w opiece nad niepełnosprawnym. Osoba niepełnosprawna dostaje profesjonalną opiekę, a opiekun wytchnienie. Ten może w tym czasie spokojnie załatwić swoje sprawy, pójść do lekarza lub zwyczajnie odpocząć od ciężkich obowiązków.
Cieszy fakt, iż z roku na rok przeznaczane są większe sumy na realizację opieki wytchnieniowej. W 2023 r. ma to być 150 mln zł. z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Program prowadzi Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Kto może starać się o opiekę wytchnieniową?
Ze wsparcia może skorzystać opiekun dziecka niepełnosprawnego oraz opiekun dorosłej osoby niepełnosprawnej, która posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ważne, opieka wytchnieniowa może być świadczona w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej, ośrodku lub innym wskazanym miejscu. Drugą formą wsparcia jest opieka wytchnieniowa w ramach pobytu całodobowego w specjalnych ośrodkach. Na opiekę wytchnieniową obowiązują limity. Na jedną osobę jest to 240 godzin opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego oraz 14 dni w ramach pobytu całodobowego. By otrzymać wsparcie, należy złożyć kartę zgłoszeniową wraz z kopią orzeczenia o niepełnosprawności do organu wyznaczonego przez gminę lub powiat. Pod uwagę brany jest stan zdrowia niepełnosprawnego oraz jego sytuacja życiowa.
Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku
W Gdańsku Fundacja Hospicyjna, która pod swoimi skrzydłami ma trzy hospicja, w lutym 2022 r. rozpoczęła budowę Centrum Opieki Wytchnieniowej dla ciężko chorych dzieci i dorosłych. Placówka ma być miejscem czasowego oraz dziennego pobytu. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci już w czerwcu. Przez rok z opieki wytchnieniowej łącznie będzie mogło skorzystać pół tysiąca osób. We Wrocławiu działają dwa mieszkania wytchnieniowe.
Opieka wytchnieniowa to kropla, w morzu potrzeb osób i rodzin opiekujących się niepełnosprawnymi. Oby było ich więcej, bo potrzeb przybywa. Tak samo, jak przybywa osób z niepełnosprawnościami.
Opracowanie: Małgorzata Muzyka; w ramach stażu w Portalu Rampa – Pokonujemy bariery