Piłka nożna dla osób po amputacji kończyn.

Życie to pasmo różnorakich wydarzeń. Niektóre z nich są piękne. Wówczas pragniemy zachować je w pamięci do końca naszej ziemskiej podróży. Inne to takie, o których chcemy jak najszybciej zapomnieć. Jednakże nie zawsze jest to możliwe, ponieważ pozostawiają trwały ślad na ciele.

Z powodu różnych zdarzeń losowych czasami ktoś musi mieć amputowaną rękę lub nogę. To nie koniec życia. Może właśnie dzięki takiemu zabiegowi świat stanie się piękniejszy? Przeczytawszy ten artykuł dowiesz się czym jest ampfootball, a być może zaczniesz ponownie walczyć o własne życie.

Początki ampfootballu.

Historia tej dyscypliny sportu rozpoczęła się w latach osiemdziesiątych XX wieku z inicjatywy amerykańskiego narciarza, który w wyniku wypadku samochodowego stracił nogę.

Don Bennett oglądając mecz syna grającego w koszykówkę zauważył, że piłka toczy się w jego kierunku. Odbił ją wspomagając się kulą dla osób z niepełnosprawnością. Nazwa tej dyscypliny wywodzi się od angielskiego wyrażenia „amputee football”.

Don Bennett

Historia ampfootballu.

Wspomniany Don Bennett jest prekursorem tej dyscypliny. Idea utworzenia tej dyscypliny sportowej zrodziła się kiedy Don wraz z grupą przyjaciół szukał sposobu by utrzymać formę fizyczną zarówno latem jak i zimą. Łączyło ich jedno, wszyscy byli zakochani w narciarstwie. Co więcej każda osoba w grupie miała amputowaną kończynę.

W roku 1980 w miejscowości Bellevue sport ten zagościł na dobre. Założono drużynę sportową oraz utworzono pierwszą na świecie federację ampfootball o nazwie Amputee Soccer International.

Początkowo sport ten miał jedynie aktywizować osoby po amputacji oraz wspierać w procesie rehabilitacji. Jednakże w roku 1987 odbyły się pierwsze Mistrzostwa  Świata. Wpadki podczas międzynarodowych wydarzeń oraz nieporozumienia sprawiły, że zainteresowanie tą dyscypliną zaczęło się zmniejszać. W 1998 roku zmieniono zasady gry oraz ograniczono liczbę zawodników. Spowodowało to ponowne zainteresowanie tą dyscypliną.

W 2005 roku założono Wordl Amputee Football Federation. Jej celem była popularyzacja międzynarodowych wydarzeń związanych z tą dyscypliną. Wynikiem prac owej organizacji była organizacja pierwszych oficjalnych Mistrzostw Świata w ampfootballu. Odbyły się one w 2007 roku w Turcji.

Pod koniec 2011 roku z inicjatywy Mateusza Widłaka oraz Marka Drogosza zorganizowano w Warszawie pierwsze zgrupowanie dla osób, które chcą uprawiać tą dyscyplinę. Rok później powstała Reprezentacja Polski w ampfootballu.

Marek Drogosz
Mateusz Widłak

Dla kogo ampfootball?

Początkowo dyscyplina ta była skierowana do osób z amputowaną jedną kończyną. Dziś sport ten mogą uprawiać osoby z wadami wrodzonymi kończyn.

Zawodnicy grający w polu nie mogą posiadać nogi. Z kolei bramkarze ręki.

Zasady gry.

Piłka nożna dla osób po amputacji kończyn różni się nieco od tej dla osób pełnosprawnych. Do podstawowych różnic zalicza się:

  • W trakcie gry używa się kul łokciowych – nie protez.
  • Zasada spalonego nie obowiązuje.
  • Bramkarz nie może opuszczać pola karnego
  • Liczba zmian podczas trwania meczu jest dowolna. Można ich dokonywać w dowolnym momencie
  • Wślizgi są zabronione
  • Aut jest wykonywany jak pośredni rzut wolny
  • Mecz trwa 2 razy po 25 minut. Dogrywka 10 minut
  • Rzut karny wykonuje się z 7 metra
  • Jedna drużyna liczy 7 zawodników (razem z bramkarzem)
  • Boisko ma wymiary 40x60m a pole karne 10x6m
  • Istnieje możliwość poproszenia o przerwę w trakcie trwania meczu. Jej czas wynosi 10 minut

Film „Siła rodziny”

Ekranizacja opowiada historię Krzysztofa Wrony, który w wyniku potrącenia przez kierowcę stracił nogę. Dzięki wsparciu najbliższych powrócił do sportu. Obecnie reprezentuje barwy „Kuloodpornych Bielsko”.

Krzysztof Wrona

Słowo na koniec.

Życie płata różne figle. Jednakże nigdy nie należy się poddawać. Egzystencja nie oznacza samotności zaś samotność nie gwarantuje egzystencji. Z pomocą przyjaciół i odrobiną chęci oraz samozaparcia możemy dokonać niemożliwego.

W jednym ze swoich tekstów napisałem:

… „Niemożliwe nie istnieje

Kiedy mam Ciebie u boku

Jeszcze raz dziękuję

Że mogę dotrzymać kroku”

Podziękujcie i przytulcie odpowiednią osobę. Następnie podążajcie przez życie jako jedna drużyna. Mając siebie, macie wszystko i nic ani nikt Was nie zatrzyma jeżeli łącząca Was więź jest szczera i prawdziwa.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial