Przyjazne dla OzN przepisy idealne na lato.

Hej Rampowicze!

Dziś przychodzę do Was z trochę innym postem niż zwykle. Lato mamy w pełni, a upały dają o sobie znać. Nie wiem jak Wam ale mi właśnie w tym okresie troszkę spada apetyt. W związku z tym staram się jeść w taki sposób aby nie pogarszało mi to samopoczcia w gorące dni. Wręcz przeciwnie szukam czegoś co będzie lekkie i orzeźwiające. Tak, aby w jakimś stopniu przyniosło mi ulgę. Postanowiłam podzielić się z Wami kilkoma przepisami na letnie potrawy. Szukając przepisów starałam się zwracać uwagę, by nie były zbyt skomplikowane. Sama jestem osobą z ograniczoną sprawnością fizyczną i wiem jakie to ważne.

Letnia sałatka

Składniki: sałata, pomidor, papryka avocado( jeśli lubicie; opcjonalnie),ogórek, cebula, ulubione nasiona np. pestki słonecznika pestki dyni, sos do  sałatek, sól, pieprz.

Przygotowanie: Warzywa dokładnie myjemy, te które trzeba obieramy i wszystkie kroimy.  Wrzucamy do miski i przygotowujemy sos do sałatek ( według instrukcji na opakowaniu) lub  robimy go sami według preferencji. Polewamy sosem całość warzyw, dodajemy sól i pieprz oraz wybrane nasiona i dokładnie wszystko mieszamy.

I gotowe! Przepis niby banalny ale bardzo zdrowy, pożywny i nie wymagający specjalnych zdolności kulinarnych. Świetnie sprawdzi się na śniadanie lub kolacje.

Koktajl owocowy

Składniki: ulubione owoce (200g) mleko (1 szklanka), cukier lub inne słodzidło (1 łyżka).

Dodatki np. mięta, ekstrakt waniliowy, wiórki kokosowe, czekolada( według uznania).

Ten pozycja zajmie Wam dosłownie kilka minut. Za to jestem pewna, że wielu z Was przywoła wspomnienia z dzieciństwa.Wystarczy, że wybrane owoce nawet niedokładnie pokroicie i wrzucicie do blendera. Potem dodajcie mleko, słodzik i dodatki. I oto jest! Pełen witamin orzeźwiający koktajl.

Zupa krem z cukinii (przepis na ok. 4 porcje)

Składniki: 1 duża cukinia,1 cebula, 1 ząbek czosnku, 1 łyżka oleju, 2 łyżki masła, 2 kostki bulionowe warzywne- rozrobione w 3 szklankach wody, ¼ szklanki śmietanki ( według uznania), sól pieprz, garść pietruszki.

Przygotowanie:  Cukinię, cebulę i czosnek myjemy Czosnek i cebulę obieramy. Wszystkie warzywa kroimy/ siekamy. Na patelni rozpuszczamy masło i dodajemy łyżkę oleju. Cebulę podsmażamy aż się zeszkli, dodajemy czosnek. Wszystko razem jeszcze chwilę podsmażamy a następnie dorzucamy naszą pokrojoną cukinię. Zawartość patelni zalewamy bulionem i zagotowujemy przez ok 20-25 min, co chwilę mieszając. Gdy warzywa zmiękną, wystarczy wszystko przełożyć do blendera, dodać śmietanki i dobrze zmiksować. Na koniec zupę dokorujemy posiekaną pietruszką.

Nadziewane pieczarki

Składniki: 500 g pieczarek, serek typu Philadelphia, 2 ząbki czosnku, 2 łyżki oleju lub masła, 1 cebula, ulubione zioła ( np. bazylia, oregano) sól, pieprz, garść szczypiorku do dekoracji.

Przygotowanie: Pieczarki dokladnie myjemy i odcinamy nóżki.  Następnie nóżki pieczarek kroimy w kostkę wraz z cebulą. Czosnek drobno siekamy( aby było Wam łatwiej najpierw go lekko posólcie).Rozpuszamy masło i wszystko razem podsmażamy doprawiając pieprzem solą.

 Serek rozgniatamy widelcem i dodajemy podsmażone składniki. Wszystko doprawiamy pieprzem, solą i ulubionymi ziołami. Dokładnie mieszamy. Układamy pieczarki na blaszce i nakładamy farsz do środka. Pieczemy w 160 stopniach przez ok.25 min. Gotowe danie dekorujemy szczypiorkiem.

Nocna owsianka( bez gotowania)

Tradycyjnie owsianki jada się raczej na ciepło. Ten przepis ma wiele zalet gdyż taką owsiankę spożywamy po wyjęciu z lodówki. Dodatkowo można przygotować ją dzień wcześniej i następnego poranka mieć gotowe pożywne śniadanie. Przyznam,że sama ostatnio korzystam z tego bardzo często. Ale do sedna! Czego będziecie potrzebować?

Składniki: pół szklanki płatów owsianych, trochę mniej niż pół szklanki mleka, duża łyżka jogurtu, łyżeczka słodzidła( bądź pół bardzo dojrzałego banana), ulubione owoce.

  Przygotowanie: płatki, mleko, jogurt i słodzik łączymy ze sobą( jeśli nie lubicie konsystencji owsianki możecie wszystko zblendować na gładką masę).

 Uzyskaną masę przekładamy do miseczki, którą szczelnie przykrywamy.  Kroimy owoce i przekładamy do pojemnika z zamknięciem. Wszystko wkładamy na noc do lodówki. I to tyle! Następnego ranka zastygniętą owsiankę wyjmujemy z lodóewki i dekorujemy wcześniej przygotowanymi owocami. Do smaku można dodać jeszcze jogurtu albo jeśli lubicie orzechów.

To już wszystkie przepisy, które dla Was przygotowałam. Co myślicie o takim wpisie? Radzicie sobie sami w kuchni? Pamiętajcie,że każdy z nas ma inne możliwości ruchowe i jeśli potrzebujecie pomocy w kuchni proście o nią!        

Jeśli macie swoje sprawdzone patenty kulinarne, śmiało napiszcie.

Smacznego!

Marzena

Artykuł napisany w ramach Stażu.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial