Studia osoby niepełnosprawnej

Opowiedz coś o sobie

Mam na imię Marzena, mam 23 lata. Choruję na móżgowe porażenie dziecięce. Ten rok był moim trzecim rokiem studiów. W przyszłości planuje kontynuować studia , a w wolnych chwilach chętnie oglądam seriale, spędzam czas ze znajomymi i w miarę możliwości podróżuję.

Dlaczego zdecydowałaś się pójść na studia o kierunku filologia Angielska

Myślę że na wybór tego właśnie kierunku wpłynęło kilka czynników. Będąc w liceum bardzo polubiłam właśnie język angielski, często robiłam zadania dodatkowe i uczestniczyłam w konkursach szkolnych związanych z tą tematyką. To przełożyło się na wyniki matur, które z języka angielskiego były bardzo zadowalające, co sprawiło, że pomyślnie przeszłam rekrutację i mogłam dostać się na kieunek Filologii angielskiej. Ostatnim aspektem są perspektywy związane z tym kierunkiem . Uważam, że wybierając kierunek warto wziąć pod uwagę rodzaj swojej niepełnosprawności, a dobra znajomość języka obcego otwiera wiele drzwi na rynku pracy.

Czy miasto w którym studiowałaś jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

Studiowałam w Koszalinie. Bywały miejsca słabiej dostosowane, w których miałabym problem z samodzielnym poruszaniem. Wiele natomiast było dostosowanych . Ogólnie mówiąc myślę, że miasto jest przystosowane dla osób z niepełnosprawnością.

Czy uczelnia na której studiowałaś jest dostosowana

To czy dla kogoś budynek jest wystarczająco dostosowany zależy od rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Dla mnie jednak było wystarczające – w budynku wydziału Humanistycznego znajdują się windy oraz dostosowane toalety.

Czy korzystałaś z pomocy asystenta na uczelni lub w innych sytuacjach

Tak korzystałam. Asystentem zgodziła się być koleżanka, z którą trzymałyśmy się już do końca studiów i nadal utrzymujemy kontakt. Pomagała mi w przemieszczaniu się na uczelni tak, aby było sprawniej i szybciej. Sporządzała też notatki. Poza uczelnią robiła zakupy bądź pomagała w innych sprawach w zależności od moich potrzeb.

Co trzeba zrobić aby uzyskać takiego asystenta

Najpierw należy udać się do biura wsparcia osób z niepełnosprawnością, porozmawiać z pełnomocnikiem ds. osób niepełnosprawnych oraz omówić swoje potrzeby. Następnie warto wskazać osobę, która wyraziła chęć, aby zostać naszym asystentem. Potem już tylko pozostaje wypełnienie odpowiednich dokumentów i podpisanie umowy.

Jak sobie radziłaś z dotarciem na uczelnie i powrotem do akademika

Uczelnia podpisała umowę z firmą taksówek dzięki czemu mogłam codziennie bezproblemowo dotrzeć na uczelnie i wrócić z niej właśnie taksówką.

Czy akademik był dostosowany pod potrzeby osób niepełnosprawnych

Tak akademik również był odpowiednio dostosowany. Toaleta posiadała bezprogowy prysznic i barierki. Zdecydowałam się również na pokój jednoosobowy, aby poruszając się wózkiem mieć więcej przestrzeni.

Jaki rodzaj nauczania wolisz zdalny czy stacjonarny

Ciężkie pytanie. Myślę, że zarówno tryb zdalny jak i stacjonarny mają swoje plusy i minusy. Mi dane było spróbować obu.

Jakie rady dała byś przyszłym studentom

Hmm.. Chyba radziłabym żeby nie stresować się za bardzo. Z doświadczenia wiem, że proces rekrutacji, załatwianie formalności oraz początek studiów nie należą do najłatwiejszych. Jest to wejście w nowy etap, często również związany z przeprowadzką. Warto podjąć się studiów kiedy czujemy, że naprawdę jesteśmy na to gotowi. Wybierzcie kierunek w jakim czujecie się pewnie i wykażcie cierpliwością 

Artykuł zrealizowany podczas stażu w ramach projektu „Aktywny Start” współfinansowanego ze Środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial