Wizyta u ginekologa kobiety niepełnosprawnej

Czy wizyta u ginekologa może być w dzisiejszych czasach nadal tematem tabu?

Myślę, że  bardzo ważnym aspektem dla zdrowia każdej dziewczyny jest pierwsza wizyta u ginekologa pomiędzy pojawieniem się pierwszej miesiączki, a rozpoczęciem współżycia. Dziewczyny i kobiety niepełnosprawne, jak i pełnosprawne bardzo boją się i wstydzą pierwszej wizyty u ginekologa i odwlekają ją często aż do chwili, gdy pojawiają się u nich bolesne i nieprzyjemne dolegliwości takie jak m.in. bóle w podbrzuszu, świąd, pieczenie.

Pierwsza wizyta niepełnosprawnej dziewczyny u ginekologa

Pierwsza wizyta ma przebiegać w sposób komfortowy i bardzo ważne, żeby powiedzieć lekarzowi wszystko na temat tego w jaki sposób przechodzimy miesiączkę, jakie przyjmujemy leki i wszystko co dotyczy naszego ogólnego stanu zdrowia. Ginekologa będzie interesowało kiedy dostałyśmy pierwszą miesiączkę, jak obecnie ona u nas przebiega i  czy zaczęłyśmy już współżyć. Jeśli tak, to warto zapytać o najlepszą dla nas antykoncepcję. Następnie pacjentka siada na fotel, na którym lekarz wykonuje rutynowe badanie ginekologiczne.

Jak wygląda badanie ginekologiczne

Badanie to polega na tym, że lekarz sprawdza tzw. wziernikiem narządy wewnętrzne i może zobaczyć szyjkę macicy. W trakcie badania lekarz może pobrać materiał do badania cytologicznego. Podczas tej wizyty lekarz zbada nam również piersi. Dzięki temu wcześniejsze wykrycie zmian pozwoli nam uniknąć wielu chorób. Jeśli występują niepokojące nas objawy, np. bolesność, suchość pochwy, krwawienia po stosunku, upławy lub innego rodzaju bóle, wtedy ważne jest też uzyskanie informacji na temat wykonywania przez pacjentkę badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy i raka sutka. 

Systematyczna kontrola u lekarza

Im szybciej pójdziemy do ginekologa na pierwszą wizytę, tym większe prawdopodobieństwo, że możemy tych chorób uniknąć albo przynajmniej mogą zostać wcześniej zdiagnozowane i będziemy mogły zacząć leczenie.  W razie konieczności ważne jest, żeby pójść na taką wizytę raz do roku, chyba że jest według zaleceń lekarza potrzeba częściej. Systematyczne wizyty u ginekologa są tak ważne,  bo pozwolą nam uniknąć naprawdę poważnych konsekwencji dla naszego zdrowia.

Dla własnego zdrowia warto przełamać strach i wstyd

Myślę, że warto przełamać strach i wstyd i zarejestrować się jak najszybciej na pierwszą wizytę. Ona nie jest długa, może trwać do 20 minut. Tyle czasu w ciągu całego dnia dla swojego zdrowia znajdzie każda z nas. Wygodną i częstą wymówką jest to, że nie mamy czasu, bo jest praca lub inne obowiązki, ale w tym miejscu zadajmy sobie pytanie – co jest dla każdej z nas najważniejsze, czy to nie jest właśnie zdrowie?

Możesz zadać ginekologowi ważne pytania

Przecież życie mamy jedno drugiej szansy już nie będzie, więc nie bagatelizujemy pójścia do lekarza, bo lepiej iść za wcześnie, niż chociaż o jeden dzień za późno.  Bardzo ważne jest też to, jeśli myślimy o regularnym współżyciu, żeby zapytać lekarza o zabezpieczenie, żeby jedyną bazą wiedzy nie był tylko Internet ale, żebyśmy zasięgnęły tej wiedzy od lekarza. Zapytać lekarza o zabezpieczenie to nie wstyd, to w dzisiejszych czasach normalne.

Odpowiedzialny seks to zadbanie o zabezpieczenie

Gdy chcemy współżyć to nie mamy się czego obawiać, tylko musimy nazwać rzeczy po imieniu. Często, gdy chcemy uprawiać seks dajemy ponieść się radości, szczęściu, tracimy głowę i zaczynamy uprawiać seks bazując tylko na informacjach zawartych w Internecie, co w 70% kończy się tzw. ,,wpadką”. Seks jest cudowny i niepowtarzalny i nie ma w tym nic dziwnego, że odczuwamy potrzebę bliskości, ale wystarczy sekunda i jest nieplanowana ciąża.

Nieplanowana ciąża a plany życiowe

Nieplanowana ciąża stawia nam duże wyzwanie, bo w momencie, kiedy jeszcze się uczymy i były plany, żeby zdać maturę, a później pójść na studia wyższe, to pogodzić te palny z wychowaniem dziecka bez pomocy rodziny może być trudno. Mamy naprawdę wielkie szczęście, jeśli w tej sytuacji mamy wsparcie i pomoc od naszych bliskich. Wtedy łatwiej jest nam wychować dziecko. Życie jest darem i nikt nie ma prawa odebrać życia żadnemu dziecku, bo ono nie jest pomyłką, problemem, ono jest wielkim szczęściem dla rodziców.

Nieodpowiedzialne postawy

Niestety często jest też tak, że nie otrzymujemy wsparcia od rodziny i gdy pojawia się dziecko nasz partner nas zostawia, mówiąc że dziecka nie chciał i nie jest gotowy być ojcem. W takich sytuacjach dziewczyny czują się bezradne i bezsilne. Często nie wiedzą, jak sobie dadzą radę i w akcie desperacji myślą o aborcji lub szukają w Internecie tabletek na poronienie, co niestety jest bardzo ryzykowne dla zdrowia i życia, ponieważ zażycie większej ilości takich leków może doprowadzić do śmierci nie tylko dziecka, ale też jego matki.

Zadbaj o wsparcie innej kobiety

Chciałabym Wam naświetlić ile negatywnych skutków dla naszego życia może mieć zbyt długie odwlekanie pierwszej wizyty u lekarza i jakie lekkomyślne może być w skutkach bazowanie tylko na informacjach zawartych w Internecie. Jeśli strach jest tak silny, że sama nie chcesz pójść na tę wizytę poproś koleżankę, przyjaciółkę, żeby ci towarzyszyła. We dwie będzie raźniej, a te 20 minut, które zajmie wizyta może być znaczące dla zdrowia, a nawet twojego życia.

Badanie cytologiczne jest ważne dla zdrowia

Na wizycie u lekarza warto zapytać też o szczegółowe informację na temat cytologii. Cytologia to badanie. które polega na tym, że  lekarz najpierw wprowadza do pochwy wziernik, a przez niego małą szczoteczkę na dość długiej rączce. Badanie jest bezbolesne, dzięki dzięki badaniu cytologicznemu możemy wykryć stany przednowotworowe i raka szyjki macicy oraz wiele innych infekcji/ wirusów lub chorób. Cytologię powinno się robić co trzy lata chyba, że z różnych przyczyn zdrowotnych będziemy w grupie zwiększonego ryzyka nosicielstwa wirusa co wtedy należy wykonać to badanie nawet co roku.

Profilaktyka może uratować nam życie

Wykrycie raka szyjki macicy czy innej choroby we wczesnym stadium daje nam nawet 100% na wyleczenie dlatego warto pokonać strach przełamać go w sobie, umówić się na pierwszą wizytę jak najszybciej, by zadbać dostatecznie o profilaktykę. Czas, który mamy jest cenny nikt z nas nie wie ile nam go zostało, ale należy się cieszyć i korzystać z każdego dnia z całych sił, a do tego potrzebne nam jest zdrowie, które jest w życiu najważniejsze.

Przestrzeganie regularnych terminów wizyt

W dzisiejszych czasach skupiamy się na pracy, która pochłania nam dużo naszego czasu i zapominamy o tym, co dla nas najważniejsze, jeśli nie mamy czasu iść dla siebie pomyślmy o tym, że mamy dla kogo żyć, że planuję założyć rodzinę i chcesz być szczęśliwą i kochającą żoną i matką, a jeśli już jesteś szczęśliwą żoną i matką to do tego potrzebujesz zdrowia, którego nie kupisz za pieniądze nie zapominaj o tym co jest w życiu naprawdę ważne. Bardzo istotne jest, żeby raz w roku zarejestrować się na wizytę do ginekologa i przestrzegać terminowości wszystkich zleconych badań przez lekarza, bo życie jest najcenniejsze i należy o nie dbać.

 

 

3 odpowiedzi do artykułu “Wizyta u ginekologa kobiety niepełnosprawnej

  1. Pingback: Rampowiczka Kasia o wizytach u ginekologa - Portal RAMPA

  2. Pingback: Dostosowane gabinety ginekologiczne - zgłoś do listy - Portal RAMPA

  3. Pingback: Mama z niepełnosprawnością - Rampa - Pokonujemy bariery

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial