Wyznacz swój cel! Postanowienia noworoczne pomogą Ci zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka

Zbliżający się nowy rok, to doskonały czas na podjęcie decyzji o zmianie stylu życia. Brak motywacji? Naukowcy z Wielkiej Brytanii udowodnili, że warto zmienić swoje nawyki, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka i dłużej korzystać z życia.

Obszerna literatura naukowa, opisuje korzystny wpływ zdrowego stylu życia na redukcję ryzyka zachorowania na raka, a także inne choroby. Czym jest zdrowy tryb życia? Zwykle określany jest on jako niepalenie tytoniu, właściwa masa ciała, regularne ćwiczenia, zdrowa dieta i rzadkie spożywanie alkoholu. Brytyjscy naukowcy z Cambridge, Oxford i Cardiff przeanalizowali dane na temat około pół miliona Brytyjczyków, aby określić jaki jest wpływ zdrowego trybu życia na redukcję ryzyka zachorowania na raka.

Metoda badawcza i jej wyniki

Badacze kierowani przez profesora Petera Elwooda z Cardiff University w Wielkiej Brytanii, przeanalizowali dane z brytyjskiego Biobanku. Biobank UK to dane 502 642 pacjentów w wieku od 40 do 69 lat. Od osób, które wyraziły zgodę na udział w badaniu, zebrano dodatkowe dane, wykorzystując skomputeryzowane kwestionariusze, wywiady, pomiary fizyczne oraz analizy próbek biologicznych.

Wynik badań był ciekawy, ale nie zaskakujący.

Osoby, prowadzące zdrowy tryb życia, miały mniejsze ryzyko zachorowania na raka o około jedną trzecią, w stosunku do osób, które nie przestrzegały zasad zdrowego trybu życia, lub przestrzegały wyłącznie jednej z nich. Wśród osób, które przestrzegały więcej niż jedną zasadę zdrowego stylu życia, każde dodatkowe zdrowe zachowanie wiązało się z redukcją ryzyka zachorowania na raka o około 8 proc.

Na szczęście większość ludzi zdaje sobie sprawę, że zdrowe zachowania i właściwy tryb życia przynoszą wymierne korzyści dla organizmu. Na gruncie walki z rakiem, zdrowy styl życia ma jednak dodatkowe zalety. Nic nie kosztuje i nie ma niepożądanych skutków ubocznych. Jest lepszy niż jakakolwiek pigułka.

Nie trzeba czekać do nowego roku, by zmienić swoje życie. Im szybciej, wprowadzisz zmiany, tym lepiej. Zasady zdrowego trybu życia są proste:
– nie pal tytoniu,
– utrzymuj prawidłowe BMI (body mass index, współczynnik masy ciała),
– bądź aktywny fizycznie,
– odżywiaj się zdrowo,
– unikaj alkoholu.
Tych pięć elementów pomoże Ci dłużej cieszyć się życiem. Obniżenie ryzyka zachorowania na raka o jedną trzecią, to naprawdę bardzo dużo. Nie przegap swojej szansy na długie życie.

(PAP)

Oktawia Kuruś

Źródło:

Peter C Elwood, Alex Whitmarsh, John Gallacher, Anthony Bayer, Richard Adams, Luke Heslop, Janet Pickering, Gareth Morgan, Julieta Galante, Sunil Dolwani, Marcus Longley, Zoe E Roberts, Healthy living and cancer: evidence from UK Biobank, Ecancer

Kampania realizowana w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, zadanie Promocja zdrowia i profilaktyka nowotworów, finansowana ze środków Ministra Zdrowia.

www.gov.pl/zdrowie

www.planujedlugiezycie.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial