Akceptacja osób niepełnosprawnych

Czy w dzisiejszych czasach nadal mamy do czynienia z nieakceptacją osób niepełnosprawnych?

Każda osoba niepełnosprawna potrzebuje wsparcia

W dzisiejszych czasach co druga osoba jest osobą niepełnosprawną i z różnego powodu zmaga się z niepełnosprawnością wrodzoną lub nabytą. Nie jest istotne czy boryka się z niepełnosprawnością miesiąc czy kilka lub kilkanaście lat – potrzebuje akceptacji, wsparcia, tolerancji swoich bliskich i przyjaciół. Żadna z tych osób nie chciała być osobą niepełnosprawną, tak zaplanował Bóg i trzeba życie przeżyć na sto pięćdziesiąt procent, nawet będąc niepełnosprawnym, bo życie jest jedno. Pamiętaj drugiej szansy już nie będzie. Życie jest piękne, gdy się żyć umie, gdy jedno serce drugie rozumie. Osoby niepełnosprawne mają takie samo prawo do życia jak osoby pełnosprawne.

Czy niepełnosprawność to wyrok?

Niepełnosprawność to wyrok? Jak na to pytanie sobie odpowiesz zależy od Ciebie. Ja uważam, że nie. Od urodzenia jeżdżę na wózku inwalidzkim, bo nie umiem chodzić, ale mój wózek to moje nogi i staram się żyć aktywnie. Nie robię z niepełnosprawności problemu bo dostałam w prezencie najpiękniejszy prezent: życie! Każdego dnia jadę do pracy, w której mam ćwiczenia, jakie są nieodłączną częścią mojego życia. Po pracy spotykam się ze znajomymi na kawę.

Osoby z niepełnosprawnością mogą żyć pełnią

Mamy prawo uczyć się, kochać, pracować, nawet uprawiać seks. Niepełnosprawność nam tego nie zabiera. Kwestia jak ty na nią patrzysz. Jeśli wstajesz rano z nastawieniem: znowu muszę się ubrać i zajmie mi to 40 minut, a np. mamie 20 minut, mama na poranną toaletę potrzebuję 5 minut, ja potrzebuję 10 minut – to masz problem. Twoje życie inaczej wyglądało nie będzie, a Ty zamiast cieszyć się każdym dniem i wykorzystać go na maksa, marnujesz czas na użalanie się nad sobą.

Korzystaj z życia na sto pięćdziesiąt procent

Żyj tak, żebyś sam był dumny ze swojego życia, a zaraz za Tobą Twoi rodzice. Spraw, żeby mogli któregoś dnia usiąść po pracy przy kawie i powiedzieć: jesteśmy dumni z tego jak wychowaliśmy nasze dziecko. Pamiętaj Twoi rodzice nie zastanawiali się nad tym, co zrobić gdy dowiedzieli się, że będą mieli chore dziecko, tylko wychowali ciebie najlepiej jak umieli i dali ci wszystko, co mogli dać. Więc ty nie użalaj się nad swoim losem, tylko podziękuj im, że cię wychowali. W nagrodę pokaż im, że korzystasz z życia na sto pięćdziesiąt procent. Wszystkie ograniczenia są w naszej głowie, dlatego uwierz w siebie i pokaż sobie i rodzinie, że jesteś niezniszczalny, że mimo choroby żyjesz normalnie, uczysz się, pracujesz i nawet chcesz założyć rodzinę.

Nieakceptacja niepełnosprawnych partnerów swoich dzieci przez rodziców

Jeśli znajdziesz już miłość swojego życia, to doceniaj ją każdego dnia i nie o tym, że to właśnie ona nadaje blasku naszemu życiu. Jednak czasami zdarza się tak, że spotykamy się z nieakceptacją partnera lub partnerki przez rodziców. Rodzice na początku związku stawiają bariery zakochanym, bo dla nich wstydem może być, że ich syn lub córka spotyka się z osobą poruszającą się o kulach, na wózku, czy też nie potrafi mówić.

Nie ma piękniejszej miłości niż wzajemne wspieranie

Nieważne w jaki sposób pokażesz miłość – słowem, gestem, wzrokiem dopóki bije twoje serce kochasz, bo człowiek żyje dla miłości. Jeśli twoja druga połówka nie może mówić – mów do niej ty, słyszy Cię. Jeśli nie ma jednej ręki – ty bądź jej drugą ręką, jeśli nie widzi – bądź jej białą laską, jeśli nie może chodzić – bądź jej wózkiem. Nie ma piękniejszej miłości niż wzajemne wspieranie się w codziennych trudnościach życia, bo miłość to nie tylko uśmiech, pójście do kina, wspólne wyjście do restauracji na kolację. Jeśli Twoja dziewczyna, chłopak, mąż, żona są przykuci do łóżka, usiądź na łóżku złap ich rękę i powiedz jak bardzo są dla ciebie ważni. Jeśli nie może sam zjeść nakarm go, bo to właśnie jest miłość.

Pomagaj osobom niepełnosprawnym

Obecność i czas poświęcony drugiemu człowiekowi jest najpiękniejszym prezentem. Jak w tym powiedzeniu: Wczoraj do ciebie nie należy, jutro niepewne, tylko dzisiaj jest Twoje, więc kochaj, szanuj, wspieraj, pomagaj osobom niepełnosprawnym. Pamiętaj, że nawet jeśli teraz nie jesteś niepełnosprawny, to za chwilę możesz być. Nikt z nas nie wie ile mu zostało czasu. Koniec nadejdzie dla każdego człowieka prędzej czy później, wiec jeśli masz okazję i możliwość – pomóż drugiemu człowiekowi. Nie przechodź obojętnie obok ludzkiego nieszczęścia, bo za chwilę ty możesz tej pomocy potrzebować.

Osoby z niepełnosprawnością chcą być akceptowane

Otwórz oczy na osoby niepełnosprawne, bo one nie są niczemu winne i wystarczająco w życiu muszą cierpieć. Osoby z niepełnosprawnością chcą być akceptowane. Niepełnosprawność to nie choroba zakaźna, którą można się zarazić, dlatego okazuj dobro i pomoc nawet w małych rzeczach osobom niepełnosprawnym. Dzisiaj ty pomożesz mi, jutro ja pomogę tobie. Dobro okazane drugiemu człowiekowi wraca z podwójną siłą. Pewnie myślisz sobie ja i tak nie mogę dla niego lub niej nic zrobić, bo jest chory, jeździ na wózku i  tak będzie jeździć. Jeśli chodzi o kulach to i tak będzie chodzić. Tak to prawda będę do końca życia niepełnosprawna, ale nie udawaj, że mnie nie widzisz tylko poświeć mi 10 minut na rozmowę, pomóż podjechać pod krawężnik jeśli akurat nie mogę podjechać, czy podaj rękę, kiedy się przewrócę. W ten sposób będzie mi łatwiej pogodzić się z niepełnosprawnością.

Z niepełnosprawnością można żyć normalnie

Uważam, że z niepełnosprawnością można żyć całkiem normalnie, ale bywają trudne dni i pojawiają się wtedy pytania czemu to mnie spotkało? Dlaczego ja muszę być chora? Po prostu tak jest. Spójrz na to w ten sposób, że gdyby nie twoja choroba być może nie byłbyś tu gdzie właśnie jesteś, nie poznałbyś tych wszystkich osób. Być może właśnie dzięki niepełnosprawności poznałeś miłość swojego życia i ona otworzyła ci drzwi w wielu aspektach życia. Dzięki swojej niepełnosprawności przeżyłam wiele cudownych chwil, za które oddałabym wszystko, żeby wróciły.

Nie bądź obojętny na niepełnosprawność drugiego człowieka

Czy jesteś osobą niepełnosprawną czy pełnosprawną szanuj drugiego człowieka, młodego czy starszego, zdrowego czy chorego, bogatego czy biednego. Życie bywa nieprzewidywalne i zaskakujące jest, że to co sobie planujesz często nie jest zgodne z tym co zaplanował dla Ciebie Bóg. Dlatego nie bądź obojętny na niepełnosprawność drugiego człowieka wyciągnij do niego pomocną dłoń, bo dziś go zdepczesz jak ziarenko piasku, a jutro właśnie możesz go potrzebować. Dzisiaj masz wiele planów, marzeń na poszczególne dni swojego życia,  stawiasz nad wszystko pracę, karierę, bogactwo i sławę, a nie doceniasz tego, co jest w życiu najważniejsze – zdrowia. Nie potrafisz być wdzięczny Bogu, że obudziłeś się, za to, że żyjesz żyjesz i możesz okazać serce drugiemu człowiekowi tj. poświęcić swój czas na  wspólny obiad, bo czas umyka nam pomiędzy palcami i kiedyś nadejdzie taki dzień, że wrócimy z pracy z naszego spotkania i dom będzie pusty. Wtedy żadne pieniądze nie wynagrodzą nam tej pustki po stracie bliskiej  osoby.

Nie trać czasu na wymówki typu –  jestem niepełnosprawny

Ciesz się życiem dopóki trwa, bo nie wiesz kiedy nadejdzie jego kres. Nie trać czasu, bo jest zbyt cenny na banalne wymówki typu – ja nie mogę, bo jestem niepełnosprawny. Możesz więcej niż Ci się wydaje, tylko musisz chcieć pokonać bariery, jakie stawia przed Tobą życie. Zawsze masz wybór, możesz stracić swój czas na w/w wymówkę, albo wykorzystać go na sto pięćdziesiąt procent.  Pamiętaj o tym, że żyje się raz i drugiej takiej szansy nie będzie. Największą niepełnosprawnością jest, gdy robisz z siebie bardziej niepełnosprawną osobę niż jesteś w rzeczywistości. Przecież jedyną niepełnosprawnością jest brak chęci do pokonywania barier, jakie stawia nam życie.

Akceptacja drugiego człowieka jest najpiękniejszym aktem okazania miłości

Nie zamykaj się na krzywdę drugiego człowieka, otwórz swoje serce, wyciągnij pomocną dłoń, podaj szklankę z herbatą, jeśli tego w danej chwili potrzebuje. On tak jak Ty oczekuje szacunku,  jeśli też go chcesz, to najpierw okaż go drugiemu człowiekowi. Akceptacja drugiego człowieka jest najpiękniejszym aktem okazania miłości bliźniemu. Czy można pogodzić się z niepełnosprawnością? Uważam, że można ją w dużym stopniu zaakceptować i się do niej przyzwyczaić i starać się żyć normalnie, choć trudno w stu procentach się z nią pogodzić.

Możesz osiągnąć wszystko co tylko chcesz

Korzystaj z życia nawet będąc osobą niepełnosprawną, przecież możesz osiągnąć wszystko co tylko chcesz i możesz często więcej niż osoba pełnosprawna. Wystarczy chcieć i uwierzyć we własne możliwości. Bierz życie garściami, cały świat należy do Ciebie i tylko od Ciebie zależy na ile to wykorzystasz. Życia kres nadejdzie niespodziewanie, więc nie trać żadnej chwili, tylko spełniaj swoje marzenia. Kochaj z całych sił i miłością się ciesz. Życie jest darem, który otrzymałeś, masz je w swoich rękach, więc chwytaj je na całego. Kochaj swoich bliskich, znajomych i przyjaciół, doceniaj bo to największy w życiu skarb. To właśnie oni wspierają cię, kiedy jest ci źle, wyciągają rękę, kiedy stoisz nad przepaścią. Jeśli masz takie osoby w pobliżu, to masz ogromne szczęście i wtedy nawet wtedy choroba nie jest żadną barierą.

Każda osoba niepełnosprawna chce być akceptowana

Pokonywanie trudności związanych z niepełnosprawnością jest możliwe, jeśli przełamiesz blokadę w swojej głowie. Wtedy nic, ani nikt Cię nie pokona bo nawet nie wiesz ile masz w sobie siły, by zmierzać się z trudnościami, jakie stawia życie każdego dnia. Pamiętaj o tym, że to właśnie Ty jesteś wyjątkowy i nie ma drugiej takiej osoby na świecie jak ty. dlatego ciesz się, że możesz rano wstać i bądź wdzięczny za życie. Ono darem jest i nie zasłaniaj się niepełnosprawnością. Szkoda na takie wymówki życia, które jest tak cenne. Każda osoba niepełnosprawna chce być akceptowana, kochana, lubiana, szanowana i tolerowana przez rodzinę i społeczeństwo.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial