Szczęście

Hakuna matata – czyli o szczęściu, według ludności państw afrykańskich

 Afryka – zwana potocznie „Czarnym Lądem”, lub „Czarnym Kontynentem”, jest uboższa od pozostałych znanych nam zakątków. Pomimo to ludzie są szczęśliwsi niż niejeden mieszkaniec naszej planety. Jak to możliwe? Aby lepiej zrozumieć ten temat, odpowiedzmy sobie na pytanie – czym, tak naprawdę jest wspomniany wcześniej „Czarny Ląd “?

Czym tak naprawdę jest „Czarny Ląd”?

Wedle ludzkości, nazwa pochodzi od ciemnoskórej ludności zamieszkującej ten obszar globu. Prawda jest jednak nieco inna.

Zwrot ten został zaczerpnięty z książki Henrego Montany Stanleya pod tytułem „The Dark Continent”. Autor poprzez zastosowanie tego określenia chciał pokazać miejsca nieodkryte i niezbadane, nazywane „ciemnymi terytoriami”.

Sekret szczęścia ludności afrykańskiej.

Człowiek na tym obszarze żyje nieco biedniej. Z powodu częstego braku dostępu do cyfryzacji, musi zadowolić się tym, czym dawniej przeciętny Europejczyk.

Czym cieszy się mieszkaniec Afryki?

Przebywanie na świeżym powietrzu, bieganie za piłką, rozmowy ze znajomymi na przydomowym trzepaku – brzmi znajomo? 😊. Pomimo braku dostępu do wielu aspektów ludność ta jest szczęśliwa. Dodatkowo na co dzień cieszy się każdą wspólnie spędzoną chwilą. A Ty? Czy masz na to czas w teraźniejszości? Jeżeli nie, może jest to dobry moment, aby go znaleźć? 😊

Życie przeciętnego człowieka

Podczas gdy mieszkańcy Afryki cieszą się z małych rzeczy, my ciągle nie mamy czasu. Jesteśmy zmęczeni. Gonimy za wszystkim i niczym mając poczucie, że to właśnie da nam szczęście. W przeciwieństwie do tamtejszej społeczności, życie ucieka nam przez palce.

Stój! Zatrzymaj się! Pomyśl!

Stop! Zwolnij! Zatrzymaj się i rozejrzyj wkoło. Czy oby na pewno potrafisz być szczęśliwym człowiekiem w dzisiejszym świecie?

Zmiana przyszłości za pośrednictwem teraźniejszości.

Zmiana przyszłości jest niemożliwa, ponieważ jej nie znamy. Możemy zaś zmienić teraźniejszość. Wówczas przyszłość będzie taka, jakiej zapragniesz. Czyż nie brzmi to pięknie? 😊 Zobaczysz, jeszcze będziesz szczęśliwy. Musisz się tylko o to zatroszczyć.

O czym w następnym artykule?

W następnym artykule przedstawię wiersz napisany przez mnie w 2018 roku. Opowiada on o możliwościach pomocy ludności afrykańskiej. Niekoniecznie w postaci pieniężnej, lecz zdecydowanie bliżej ludzkiemu sercu. Niedługo później poruszymy tematykę tańca jako aspekt samopoczucia jak i społecznym.

Opracowanie:

Mikołaj Lamparski

Publikacje Rampowicza Mikołaja

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial