Narodziny niepełnosprawnego dziecka to temat trudny- dla rodziców dziecka oraz całego otoczenia. Czas jaki potrzebny jest na akceptację diagnozy jest bardzo różny a czasami nieosiągalny.
Niepełnosprawne dziecko i ciąża
Gdy kobieta zachodzi w ciążę, jedynie czego pragnie to urodzić zdrowe dziecko. Oczywiście, teraz medycyna tak poszła do przodu, że lekarze są w stanie sprawdzić już w łonie matki czy ich pociecha nie ma jakieś choroby rozwojowej lub genetycznej.
Często jednak zdarza się, że podczas porodu dochodzi do różnych nieprawidłowości w wyniku czego powstają komplikacje, skutkiem których jest między innymi niepełnosprawności dziecka.
Niepełnosprawność dziecka i diagnoza
Według mnie, stosowana zaraz po narodzinach dziecka punktacja w skali Apgar nie do końca odzwierciedla stan zdrowia narodzonego dziecka. Tak było w moim przypadku – po narodzeniu otrzymałem 10 punktów w skali Apgar. Według lekarzy oraz zgodnie z zastosowaną skalą nic nie wskazywało na to, że od urodzenia będę dzieckiem niepełnosprawnym poruszającym się na wózku.
Jakie są reakcje rodziców na niepełnosprawność dziecka?
Reakcja rodziców na niepełnosprawność ich dziecka to stałe pytanie: Dlaczego ja? Dlatego to mnie spotkało? Dlaczego nasze dziecko?
Pojawiające się pytania i bunt w pierwszej kolejności dotyczą problemów rodzica. Jednak wiemy, że z niepełnosprawnością zmierzy się przede wszystkim samo dziecko a następnie dorosły niepełnosprawny.
Na zadawane przez rodziców pytania nikt nie jest wstanie odpowiedzieć, ale czy to w tym momencie jest najważniejsze?
Niepełnosprawność dziecka i wsparcie rodziny
Pierwszą i najważniejszą rzeczą powinno być wsparcie matki i całej rodziny. Następnie należy postarać się o dodatkowe konsultacje lekarskie, które pozwolą na ewentualne potwierdzenie lub wykluczenie diagnozy. Jeżeli faktycznie badania i konsultacje lekarskie potwierdzą przypuszczenia i choroba dziecka stanie się faktem to trzeba dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić jak najlepszą dalszą opiekę medyczną i edukacyjną.
Rozwój niepełnosprawnego dziecka
Ważne jest wsparcie usprawniające rozwój niepełnosprawnego dziecka. Należy starać się rozwijać na tyle ile się da, sprawność intelektualną i fizyczną dziecka. Istotna jest systematyczność w pracy z dzieckiem z miesiąca na miesiąc – z roku na rok rodzice zobaczą potencjał jakim jest obdarzone dziecko. Zrozumieją, że mimo niepełnosprawności to dziecko może dać im więcej szczęścia niż kiedykolwiek by im się wydawało.
Edukacja niepełnosprawnego dziecka
Następnym etapem w życiu niepełnosprawnego dziecka i jest rozpoczęcie edukacji szkolnej. Wydaje się, że od tego momentu teoretycznie rodzicom powinno być łatwiej, ale czy tak jest? Z tym pytaniem Was zostawiam! Niech każdy indywidualnie spróbuje sobie na nie odpowiedzieć …
Dojrzewanie dziecka niepełnosprawnego
W kolejnych częściach moich artykułów opiszę etap dorastania i dojrzewanie dziecka z niepełnosprawnością.
Na koniec pragnę życzyć wytrwałości Wszystkim rodzicom, którzy poprzez niepełnosprawność swojego dziecka nie mogą odnaleźć siebie. Pamiętajcie, nigdy nie wiadomo – na kogo Wasze dziecko wyrośnie! Niepełnosprawność to nie wyrok a wózek to nie przedmiot.
Patryk Grab
Patryk Grab pomimo swojej niepełnosprawności jest aktywny zawodowo i społecznie. Współpracuje z portalem Rampa motywując inne osoby z niepełnosprawnością, realizuje filmiki motywacyjne, tworzy teksty wspierające i edukacyjne. Jest pomysłodawcą i współtwórcą wydarzenia „Nic o Nas bez Nas” – organizowanego w Nowej Sarzynie. Nigdy się nie poddaje, zawsze ma cel i marzenia. Jest jednym z pierwszych Rampowiczów!!
Pingback: Młoda osoba z niepełnosprawnością a dorastanie - Autor Patryk Grab
Pingback: Komunikacja z osobami z niepełnosprawnościami