niepełnosprawnosc

Siła kobiecości w niepełnosprawności

Hejka Rampowicze! Solidaryzując się ze wszystkimi Polkami, chciałbym przybliżyć Wam sylwetki gwiazd show biznesu, filmu, muzyki, a także sztuki, mody rozrywki, czy też sylwetki zasłużonych sportsmenek, jak również działaczek społecznych, które wpisały się w losy nie tylko naszego kraju, lecz także Europy i świata. Kobiety, które udowodniły, że niepełnosprawność w połączeniu z siłą kobiecości tworzy cudowny duet i daje powody do dumy. Zapraszam!

Monika Kuszyńska

Piosenkarka. Jej niepełnosprawność jest wynikiem wypadku samochodowego, do którego doszło w 2006 roku. Wymusił on na Niej konieczność poruszania się na wózku inwalidzkim. Fakt ten jednak nie przeszkodził Jej w rozwijaniu swej wokalnej kariery, jak również w powrocie do show biznesu. W 2015 roku Monika Kuszyńska była reprezentantką Polski na Eurowizji. Od 2017 roku jest szczęśliwą mamą.

Natalia Partyka

Tenisistka stołowa. Czterokrotna mistrzyni paraolimpijska, trzykrotna uczestniczka igrzysk: W Pekinie, Rio De Janeiro i Londynie. Jej niepełnosprawność – brak prawego przedramienia nie przeszkodziła w uczestnictwie w zawodach ramię w ramię z zawodniczkami zarówno niepełnosprawnymi, jak i pełnosprawnymi. Wraz z Natalie du Toit przeszły do historii jako jedyne olimpijki Igrzysk w Pekinie w 2008 roku, oraz paraolimpiady również odbywającej się w 2008 roku.

W chwili obecnej Natalia jest zawodniczką SKST Hodonin. W rankingu światowym i europejskim tenisa stołowego zajmuje odpowiednio 59 i 31 miejsce, natomiast w rankingu narodowym plasuje się na pozycji 2. Gra stylem leworęcznym, obustronnym atakiem topsinowym z nastawieniem na forhend.

Iwona Cichosz

Aktorka niezawodowa, tłumaczka polskiego języka migowego na Uniwersytecie Warszawskim. Jest także działaczką społeczną, jak również studentką zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim. W przeszłości studentka pedagogiki pracy na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskała tytuł magistra. Iwona Cichosz może poszczycić się również uzyskaniem tytułu Menedżera personalnego. Jeśli chodzi o aktorstwo specjalizuje się w pantomimie.

Trenowała też żonglowanie oraz umiejętności cyrkowe, czy jazdę na motocyklu. W 2008 roku zdobyła tytuł Miss Głuchoniemych, jak też zajęła 5. miejsce w wyborach Miss Świata Głuchych 2008. Laureatka nagrody specjalnej „Człowieka bez barier”.

Dorota Osińska

Niedowidząca aktorka i piosenkarka. Swą sławę zdobyła poprzez udział w programie „The Voice of Poland”. Dotarła tam do drugiej edycji zajmując drugie miejsce. W 2016 roku wzięła udział w krajowych eliminacjach Eurowizji w 2016 roku. Wykonała wtedy balladę „Universal”.

Paulina Malinowska-Kowalczyk

Dziennikarka i tłumaczka. Gdy miała 11 lat zachorowała na nowotwór kości i od tego czasu ma jedną rękę i, jak sama przyznaje, często o tym zapomina. Od 2019 roku doradca prezydenta RP. Absolwentka Iberystyki Uniwersytetu Warszawskiego, jak również studiów na kierunku Komunikacja Społeczna i Media w Instytucie Badań Literackich PAN.

Była także tłumaczką filmowych list dialogowych, jak również zajmowała się nauczaniem języka hiszpańskiego i francuskiego. Korespondentka z Letnich i Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich Ateny 2004, Pekin 2008, Vancouver 2010, czy też Soczi 2010, Rio 2016 i Pjongczang 2018. Kowalczyk jest także rzeczniczką Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Laureatka tytułu Lady D. im Krystyny Bochenek. Jej nazwisko figuruje na tzw. Liście Mocy. Laureatka Nagrody Specjalnej 17 konkursu „Człowiek bez barier”.

Amy Purdy

Amerykańska snowboardzistka i paraolimpijka, jak również aktorka, modelka i mówczyni motywacyjna, oraz projektantka odzieży. Jej niepełnosprawność wywołana jest zapaleniem opon mózgowych, którego skutkiem była amputacja obu nóg. Kilka miesięcy po otrzymaniu protezy nóg Purdy rozpoczęła przygodę z jazdą na snowboardzie. Około rok po przebytej amputacji zajęła 3 miejsca w zawodach snowboardowych na Mammoth Mountain, a następnie została zdobywczynią grantu, który otrzymała od Chellenge Athletes Foundation.

Od 2003 roku jest także rzeczniczką prasową CAF, wtedy również postanowiła zaangażować się w działalność modelki, jak również w aktorstwo. Znana jest także z występu w jednym z teledysków Madonny, następnie rozpoczęła pracę dla firmy Freedom Innovations specjalizującej się w produkcji protez stóp. W kolejnym okresie życia została także współzałożycielką organizacji Adaptive Action Sports.

W 2005 roku Purdy zadebiutowała w filmie „Co wkurza Setha”. W roku 2012 wraz z mężem wzięła udział w 21 sezonie The Amazing Race, następnie w lutym 2014 roku wystąpiła w programie NBC How to Rise an Olympian. W tym samym czasie zdobyła brązowy medal w Snowboard Cross podczas Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich 2014. Wzięła także udział 18. edycji amerykańskiej serii „Tańca z gwiazdami” w parze z Derekiem Houghiem.

Marlee Matlin

Niesłysząca aktorka filmowa i telewizyjna. Znana jest przede wszystkim z roli głównej w filmie „Dzieci gorszego Boga” z 1986 roku. Zdobywczyni Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, jak również Złotego Globa dla najlepszej aktorki filmu dramatycznego. Prócz wspomnianej wyżej roli w „Dzieciach gorszego Boga” znana jest z ról w takich filmach, jak „Walker”, „Barwy błękitu”, czy „Gracz”.

Terra Jole

Osobowość znana przede wszystkim z Reality Show „A little Woman:LA”. Cierpi na karłowatość, na temat której powstała jedna z moich wcześniejszych publikacji. Jole jest także znana z występu w programie „Taniec z gwiazdami”, gdzie zajęła 5.miejsce.

Aldona Plewińska

Fotomodelka, konsultantka w firmie zajmującej się sprzedażą oprogramowania do sklepów internetowych. Urodziła się bez rąk i jednej nogi, cierpi także na Chorobę Leśniewskiego-Crohna. Zasłynęła z udziału w odważnej sesji zdjęciowej, między innymi ze zdjęcia autorstwa Katarzyny Widmańskiej z 2011 roku. Była także uczestniczką zjazdu European Dysmelia, czy wreszcie wystąpiła w teledysku Olka Klepacza.

Katarzyna Wagner

Z wykształcenia pedagog. Prezes Spółdzielni Socjalnej Bluse Hostel. Jej pasją jest taniec. Od 13 lat po tzw. błędzie w sztuce lekarskiej porusza się na wózku inwalidzkim. Po nieudanym zabiegu przeżyła kryzys, z którego jednak udało się Jej wyjść z pomocą przyjaciół, oraz rodziny. Rozpoczęła wtedy przygodę z tańcem, jak również rozpoczęła współpracę z Fundacją im. Piotra Janaszka „Podaj dalej”.

Agata Grzesik

Z wykształcenia ekonomistka. Zawodowo związana z logistyką w jednej z opolskich firm. Jest także aktywną blogerką od 12 roku życia. Porusza tematy dotyczące kobiet z niepełnosprawnościami, swoją działalnością udowadnia, iż pomimo niepełnosprawności kobiety są w stanie prowadzić normalne życie, być aktywne zawodowo, jak również skłania czytelniczki do uprawiania różnego rodzaju sportów, czy też do zakładania rodzin.

Katarzyna Wojtaszek

Prezes Fundacji „Jedyna taka” zajmującej się poprawą wizerunku kobiet z niepełnosprawnościami. Jej niepełnosprawność jest rezultatem wypadku przebytego przed 20 kilku laty. Wojtaszek jest także organizatorką pierwszych w Polsce wyborów Miss na wózku, które odbyły się w 2013 roku.

W roku 2017 zorganizowała pierwsze wybory Miss Świata na wózkach inwalidzkich. Zajmuje się także promowaniem macierzyństwa oraz rodzicielstwa kobiet z niepełnosprawnościami. Współtworzyła objazdową wystawę „Jaka? Jedyna taka!” Miała ona na celu pokazanie tego, iż macierzyństwo osób niepełnosprawnych, a w szczególności kobiet posiada swoją niepowtarzalną moc.

Agnieszka Bal

Społeczniczka i politolog. Jej niepełnosprawność jest wynikiem Mózgowego porażenia dziecięcego. Ze względu na problemy z aparatem mowy zmuszona jest do korzystania ze specjalnej tablicy ułatwiającej komunikację z otoczeniem. Ukończyła studia licencjackie Na UW na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. Jest także wiceprezesem Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Młodzieży i Dorosłych Osób Niepełnosprawnych, jak również członkiem zarządu Stowarzyszenia „Mówić bez Słów”. Zdobywczyni kilku prestiżowych nagród, które otrzymała za swoją działalność społeczną.

Janina Ochojska

Jej niepełnosprawność jest wynikiem choroby Polio. Założycielka i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej która od lat angażuje się w pomoc m.in dla Afganistanu czy Syrii. W 1992 roku dzięki Niej PAH wsparła także pogrążoną w wojnie domowej Jugosławię, a potem także objętą wojną Czeczenię. Pani Janina Ochojska otwarcie mówi o swojej walce z nowotworem piersi co daje wsparcie i siłę dla innych kobiet będących w trudnym momencie życia i choroby.

Tekst i opracowanie: Kamil Drożyński

Publikacje Kamila Drożyńskiego:

4 odpowiedzi do artykułu “Siła kobiecości w niepełnosprawności

  1. Pingback: Adopcja dzieci z niepełnosprawnościami - Rodzic adopcyjny

  2. Pingback: Braterstwo bez barier - Rodzeństwo i niepełnosprawność

  3. Pingback: Odleżyny leczenie i profilaktyka - Poradnik zapobiegania

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial