W tym artykule poruszyć chciałbym kwestię związaną z odrzuceniem osób niepełnosprawnych. Jest to problem, z którym nasze środowisko boryka się niestety bardzo często, również osobiście w wielu przypadkach padam ofiarą takich sytuacji. Chciałbym poprzez tę publikację pokazać to, czym dla mnie jest odrzucenie, jak również przedstawić własne pomysły na walkę z nim. Zapraszam serdecznie!
Jak rozumieć pojęcie odrzucenia?
Według mnie o odrzuceniu mówić można w sytuacji, w której spotykamy się z brakiem akceptacji ze strony otoczenia, czasami także również tego najbliższego. Odrzucenie drugiej osoby podyktowane może być przez rozmaite czynniki, mogą to być m.in. : Odmienny kolor skóry, niewłaściwy z czyjegoś punktu widzenia styl ubierania się, czy też to jakiej słuchamy muzyki. Niestety powodem odrzucenia bywa także niepełnosprawność. Dla osoby niepełnosprawnej sytuacja ta może być szczególnie dotkliwa, gdyż wpływać może zarówno na jej kondycję fizyczną jak również na jej psychikę. Może to zaważyć na tym, w jaki sposób osoba niepełnosprawna postrzega otaczającą rzeczywistość.
Jak radzić sobie z odrzuceniem z powodu niepełnosprawności?
Uważam, iż najlepszym sposobem na pokonanie przeciwności losu związanych z odrzuceniem naszej niepełnosprawności jest przede wszystkim samoakceptacja, ponieważ pozwala ona na to, abyśmy nie przejmowali się tym, co z powodu naszych przypadłości widzą w nas inni.
Mój sposób na walkę z odrzuceniem
Co do tego, w jaki sposób ja osobiście radzę sobie z tym problemem, to stwierdzić mogę, iż prócz wspomnianej wyżej akceptacji bardzo duży nacisk kładę na rehabilitację, gdyż uważam, że tężyzna fizyczna w bardzo dużej mierze przyczynia się do poprawy samopoczucia, jednakże najważniejszą w moim odczuciu rolę w walce z odrzuceniem pełni integracja. Dzieje się tak, ponieważ umożliwia ona osobom niepełnosprawnym adaptację w środowisku oraz pomaga w zawiązywaniu się wielu ciekawych znajomości z osobami, które zmagają się z tymi samymi lub podobnymi problemami, które w wielu kryzysowych momentach dają chęć i siłę do działania.
Opracowanie wpisu: Kamil Drożyński
Pozostałe artykuły przygotowane przez Rampowicza Kamila:
BRAWO – Kamil.
Jesteś super człowiekiem.
Pingback: Niepełnosprawność a rozwód rodziców-moje osobiste przeżycia
Pingback: 24 lata niepełnosprawności - Matczyna walka o lepszą przyszłość
Pingback: Pomieszanie z poplątaniem, czyli - dysleksja krok po kroku