Bariery w Zakładach Opieki Zdrowotnej
Słowem wstępu
Zdarzają się sytuacje, w których każdy z nas niestety musi złożyć wizytę w Zakładzie Opieki Zdrowotnej, czyli przysłowiowym Ośrodku Zdrowia w celu wykonania potrzebnych badań, czy też zrealizowania wizyty u lekarza specjalisty. Dla osób z niepełnosprawnościami bywa to szczególnie trudne z uwagi na jakże powszechny problem dotyczący budynków użyteczności publicznej, w tym również takich budynków jak przychodnie-bariery architektoniczne. Chciałbym w niniejszej publikacji przyjrzeć się sposobom ich usuwania, jak również urządzeniom używanym w tym celu. Zapraszam!
Pochylnia- czym jest i do czego służy?
Na początek należałoby odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób ułatwić osobie niepełnosprawnej (mowa zwłaszcza o osobach, których niepełnosprawność wymaga korzystania z wózka inwalidzkiego) wejście do budynku, kiedy wymaga ono pokonania kilku lub kilkunastu schodów.
Otóż w tej kwestii z pomocą przychodzi nam stara, dobra pochylnia. Zatrzymajmy się na chwilę, aby omówić sobie w jakim celu montowana jest pochylnia.
Pochylnie – jest to przejście pozbawione stopni. montowane są po to, aby różnica poziomów uniemożliwiająca lub utrudniająca osobie z niepełnosprawnością np. pokonanie schodów została zlikwidowana, lub zredukowana w jak największym stopniu. Pochylnie stosowane są także tam, gdzie nie zachodzi potrzeba lub nie ma możliwości zamontowania windy.
Z jakich materiałów budowane są pochylnie?
Jeśli chodzi o rodzaje materiałów, z jakich zbudowane są pochylnie wyróżniamy kilka:
- pierwsze z nich to pochylnie murowane wykonane przeważnie z betonu
- pochylnie stalowe
- wykonane z aluminium, jak również z powierzchni antypoślizgowych.
Te ostatnie są znacznie bezpieczniejsze niż pochylnie murowane, gdyż znacznie większa jest ich odporność na warunki atmosferyczne.
Wymogi zbudowania pochylni i ich rozmiary
Jeśli chodzi o wymogi zbudowania pochylni są one następujące:
- szerokość nie może być mniejsza niż 120 cm
- maksymalna długość wynosić może 900 cm
- poręcz winna być usytuowana na wysokości najwyżej 90 cm
- jeśli chodzi o przestrzeń manewrową, wynosić musi ona minimum 150×150 cm.
Bariery architektoniczne we wnętrzach budynków przychodni
Spróbujmy wyobrazić sobie sytuację, w której osoba z niepełnosprawnością ruchową po dotarciu do ośrodka zdrowia ze względu na swoją przypadłość nie jest w stanie pokonywać poszczególnych poziomów budynku o własnych siłach. Otóż z pomocą przychodzi nam w tym momencie szereg urządzeń likwidujących ten problem. Poznajmy je.
Winda schodowa
Winda schodowa, lub inaczej platforma schodowa, to urządzenie, które umożliwia likwidowanie i pokonywanie barier osobom, których niepełnosprawność uniemożliwia, lub utrudnia samodzielne pokonanie schodów. Montaż windy schodowej jest tuż nad nimi. Zaletą takiej platformy jest to, iż można ją w łatwy sposób składać i rozkładać tak, aby nie zajmowała ona większej przestrzeni. Platforma taka jest w stanie udźwignąć od 230 do 300 kg. Sterowanie nią odbywa się za pomocą panelu sterowania, jak również np.za pomocą specjalnego pilota, czy tzw. Kasety przywoławczej. Windy schodowe mogą poruszać po torze zarówno prostym, jak i krzywoliniowym
Schodołazy
Schodołazy, to urządzenia, które tak jak wyżej wspomniane platformy schodowe ułatwiają osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich pokonywanie poszczególnych poziomów budynku.
Wyróżnić możemy dwa rodzaj schodołazów:
- kroczące
- gąsienicowe
Jeśli chodzi o schodołazy kroczące, poruszają się one po schodach na zasadzie stawiania kroków. Ich zaleta, to przede wszystkim niewielka waga i rozmiar urządzenia.
Jeśli chodzi o schodołazy gąsienicowe, to poruszają się one na gąsienicach, które najeżdżają na krawędzie schodów.
Obsługa schodołazów zarówno gąsienicowych, jak i kroczących jest łatwa, i odbywa się za pomocą sterowania nimi, urządzenia te posiadają między innymi regulację prędkości.
Podnośnik transportowy
Jest to urządzenie pozwalające w bezpieczny sposób przenosić pacjentów np. na kozetki. Urządzenie to ogranicza użycie siły własnej opiekuna oraz pozwala odciążyć kręgosłup.
Dla kogo przeznaczony jest podnośnik transportowy?
Podnośniki przeznaczone są dla osób, które ze względu na rodzaj niepełnosprawności dotknięte są paraliżem, lub deformacjami kończyn.
Jak działa podnośnik?
Jego sterowanie odbywa się z pomocą pilota.
Budowa podnośnika transportowego
Podnośnik składa się z regulowanej ramy jezdnej, która wykonana jest z materiałów trwałych, szybkoschnących, oraz przepuszczających wodę.
Jak przenieść osobę z użyciem podnośnika?
Należy w tym celu:
- umieścić wózek inwalidzki w pobliżu materaca
- następnie podłożyć chustę czy nosidło pod plecy
- ręce i nogi osoby chorej muszą znajdować się w pozycji bezpiecznej
- chory winien objąć opiekuna w pasie, w tym czasie chusta zostaje podłożona pod uda chorego
- podstawę podnośnika należy rozszerzyć
- następnie należy podjechać wózkiem inwalidzkim pod podnośnik
- zablokować należy zarówno podnośnik, jak i wózek
- uruchamianie chusty odbywa się za pomocą pilota, podobnie przedstawia się sprawa w przypadku ramion podnośnika
- na końcu należy zawiesić chustę na ramionach podnośnika i uruchomić za pomocą pilota.
Po tych wszystkich czynnościach należy ułożyć chorego na boku, tak aby bezpiecznie można było wyjąć chustę.
Tekst i opracowanie: Kamil Drożyński
Publikacje Kamila Drożyńskiego:
Pingback: Siła kobiecości w niepełnosprawności
Pingback: Braterstwo bez barier - Rodzeństwo i niepełnosprawność